Skip to content

K obnovení nebo řešení potíží s OS X použijte svazek Recovery HD

8 de Červenec de 2021
DiskDriveStethoscopeGettyImages 585acf823df78ce2c3ed2484

Se zavedením OS X Lion provedla společnost Apple zásadní změny v tom, jak se OS X prodává a distribuuje. Instalovat DVD jsou historie; OS X je nyní k dispozici ke stažení z Mac App Store. S vyloučením instalačních DVD potřebovala společnost Apple poskytnout alternativní metody instalace operačního systému, opravy spouštěcích jednotek a systémových souborů a přeinstalování operačního systému. Všechny tyto funkce byly dříve k dispozici na instalačních DVD. Řešením společnosti Apple bylo, aby stažení OS X obsahovalo instalační program, který nejen nainstaluje OS na váš Mac, ale také vytvoří skrytý svazek na spouštěcí jednotce s názvem Recovery HD. Tento skrytý svazek obsahuje minimální verzi OS X, která stačí k tomu, aby se váš Mac mohl spustit; obsahuje také různé nástroje.

Obslužné programy obsažené v HD Recovery Volume

 • Disk Utility – pro opravu poškozených disků a systémových souborů.
 • Safari – umožnit vám připojit se k internetu a prozkoumat případné problémy.
 • Přeinstalujte OS X – který lze použít k instalaci nové kopie OS na vašem Macu.
 • Obnovit ze zálohy Time Machine – pro ty časy, kdy se všechno pokazilo a musíte obnovit data ze svých záloh.
 • Terminál – pro práci se souborovým systémem Mac nebo úpravy souborů.
 • Network Utility: v případě, že potřebujete řešit problémy se sítí.
 • Nástroj pro heslo firmwaru – nastavení nebo odebrání hesel firmwaru, jedna z možností zabezpečení pro OS X.

Jak můžete vidět, Recovery HD dokáže mnohem víc než jen instalaci OS. Poskytuje téměř stejné služby, jaké byly zahrnuty na starších instalačních DVD, pouze na jiném místě.

Přístup ke svazku Recovery HD

Při běžném provozu počítače Mac si pravděpodobně nevšimnete existence svazku Recovery HD. Nepřipojuje se na plochu a Disk Utility ji udržuje skrytou, pokud nepoužíváte ladicí nabídku ke zviditelnění skrytých svazků. Chcete-li použít svazek Recovery HD, musíte restartovat Mac a vybrat Recovery HD jako spouštěcí zařízení pomocí jedné z následujících dvou metod.

Restartujte přímo do Recovery HD

 1. Restartujte Mac, zatímco držíte příkaz (čtyřlístek) a R klíče (příkaz+R). Držte obě klávesy stisknuté, dokud se neobjeví logo Apple.
 2. Jakmile se zobrazí logo Apple, počítač Mac se zavádí ze svazku Recovery HD. Po chvíli (spuštění může při bootování z Recovery HD trvat déle, takže buďte trpěliví) se zobrazí plocha s oknem s nástroji Mac OS X a se základním pruhem nabídky v horní části.

Restartujte do Správce spuštění

Můžete také restartovat Mac na správce spouštění. Jedná se o stejnou metodu, která se používá ke spuštění systému Windows (Bootcamp) nebo jiných operačních systémů, které jste pravděpodobně nainstalovali do počítače Mac. Použití této metody nemá žádnou výhodu; zahrnuli jsme jej pro ty z vás, kteří jsou zvyklí používat správce spouštění.

 1. Restartujte Mac a podržte klávesu volba klíč.
 2. Správce spouštění zkontroluje zaváděcí systémy všech připojených zařízení.
 3. Jakmile správce spouštění začne zobrazovat ikony interních a externích jednotek, můžete uvolnit volba klíč.
 4. Použijte doleva nebo doprava šipky vyberte ikonu Recovery HD.
 5. zmáčkni vrátit se Pokud je zvýrazněna jednotka, ze které chcete spustit systém (Recovery HD).
 6. Váš Mac se spustí z Recovery HD. Tento proces může trvat o něco déle než normální spuštění. Jakmile váš Mac dokončí bootování, zobrazí se vám pracovní plocha s otevřeným oknem Mac OS X Utilities a v horní části základní lišta nabídek.

Používání svazku Recovery HD

Nyní, když se váš Mac zavádí ze svazku Recovery HD, jste připraveni provést jednu nebo více úloh na spouštěcím zařízení, které jste nemohli provést při aktivním spuštění ze spouštěcího svazku. Abychom vám pomohli, zahrnuli jsme příslušné příručky pro každou z běžných úloh, pro které se Recovery HD používá.

Použijte Disk Utility

 1. V okně OS X Utilities vyberte Disk Utilitya potom klikněte na Pokračovat.
 2. Disk Utility se spustí stejně, jako byste aplikaci používali z běžné spouštěcí jednotky. Rozdíl je v tom, že spuštěním Disk Utility ze svazku Recovery HD můžete ke kontrole nebo opravě spouštěcí jednotky použít kterýkoli z nástrojů Disk Utility. Podrobné pokyny najdete v následujících průvodcích. Nezapomeňte, že pokud vás průvodce požádá o spuštění Disk Utility, v tomto okamžiku jste to již udělali.
 3. Použití nástroje Disk Utility k opravě pevných disků a oprávnění k disku
 4. Naformátujte pevný disk pomocí nástroje Disk Utility
 5. Zálohujte spouštěcí disketu pomocí Disk Utility

Po dokončení používání Disk Utility se můžete vrátit do okna Utility OS X výběrem Přestat z nabídky Disk Utility.

Získejte pomoc online

 1. V okně OS X Utilities vyberte Získejte pomoc onlinea potom klikněte na Pokračovat.
 2. Safari spustí a zobrazí speciální stránku, která obsahuje obecné pokyny k používání svazku Recovery HD. Nejste však omezeni na tuto jednoduchou stránku nápovědy. Safari můžete používat stejně jako obvykle. I když vaše záložky nebudou k dispozici, zjistíte, že společnost Apple dodala záložky, které vás přenesou na webové stránky Apple, iCloud, Facebook, Twitter, Wikipedia a Yahoo. Najdete také záložky pro různé novinky a oblíbené webové stránky. Můžete také zadat adresu URL a přejít na web podle vašeho výběru.
 3. Po dokončení používání Safari se můžete vrátit do okna Utility OS X výběrem Přestat z nabídky Safari.

Přeinstalujte OS X

 1. V okně OS X Utilities vyberte Přeinstalujte OS Xa potom klikněte na Pokračovat.
 2. Spustí se instalační program OS X, který vás provede instalačním procesem. Tento proces se může lišit v závislosti na verzi OS X, která se znovu instaluje. Procesem vám pomohou naši instalační průvodci pro nejnovější verze OS X.
 3. Upgrade Nainstalujte OS X Yosemite
 4. Průvodci instalací OS X Mavericks
 5. Průvodci instalací OS X Mountain Lion

Obnovit ze zálohy Time Machine

Obnovení počítače Mac ze zálohy Time Machine způsobí vymazání všech dat na vybrané cílové jednotce.

 1. Vybrat Obnovit ze zálohy Time Machine v okně OS X Utilities a klepněte na Pokračovat.
 2. Spustí se aplikace Obnovit váš systém a provede vás procesem obnovení. Nezapomeňte si přečíst a dodržovat varování v aplikaci Obnovení systému. Klepněte na Pokračovat pokračovat.
 3. Postupujte podle jednotlivých kroků uvedených v aplikaci Obnovení systému. Po dokončení procesu se počítač Mac restartuje z cílové jednotky, kterou jste vybrali.

Vytvořte svazek HD pro obnovení na jiné jednotce

Svazek Recovery HD může být záchranářem, přinejmenším pokud jde o řešení potíží a opravu problémů s počítačem Mac. Svazek Recovery HD se však vytváří pouze na interní spouštěcí jednotce počítače Mac. Pokud by se s tímto pohonem něco pokazilo, mohli byste se ocitnout v nálevu. Proto doporučujeme vytvořit další kopii svazku Recovery HD na externí jednotce nebo USB flash disku.