Barevný rozsah počítače je definován pojmem barevná hloubka, což je počet barev, které může zařízení zobrazit vzhledem k jeho hardwaru. Nejběžnější normální barevné hloubky, které uvidíte, jsou 8bitové (256 barev), 16bitové (65536 barev) a 24bitové (16,7 milionů barev) režimy. Pravá barva (nebo 24bitová barva) je nejčastěji používaným režimem, protože počítače dosáhly dostatečné úrovně pro efektivní práci v této barevné hloubce. Někteří profesionální designéři a fotografové používají 32bitovou barevnou hloubku, ale hlavně k vyplnění barvy, aby získali více definovaných tónů, když se projekt vykreslí na 24bitovou úroveň.
Rychlost vs. barva
LCD monitory bojují s barvami a rychlostí. Barva na LCD má tři vrstvy barevných bodů, které tvoří finální pixel. Chcete-li zobrazit barvu, je na každou barevnou vrstvu aplikován proud, který generuje požadovanou intenzitu, která vede k výsledné barvě. Problém je v tom, že pro získání barev musí proud přesouvat a vypínat krystaly na požadovanou úroveň intenzity. Tento přechod ze stavu zapnuto-vypnuto se nazývá doba odezvy. U většiny obrazovek se pohybuje kolem 8 až 12 milisekund. Problém s dobou odezvy se projeví, když LCD monitory sledují pohyb nebo video. S vysokou dobou odezvy na přechody ze stavu vypnuto do zapnuto pixely, které by měly přejít na nové úrovně barev, sledují signál a vedou k efektu zvanému rozmazání pohybu. Tento jev není problémem, pokud monitor zobrazuje aplikace, jako je software pro zvýšení produktivity. S vysokorychlostním videem a některými videohrami to však může být nepříjemné. Protože zákazníci požadovali rychlejší obrazovky, mnoho výrobců snížilo počet úrovní, které jednotlivé barevné pixely vykreslují. Toto snížení úrovní intenzity umožňuje snížit dobu odezvy a má nevýhodu spočívající ve snížení celkového rozsahu barev, které obrazovky podporují.
6bitová, 8bitová nebo 10bitová barva
Barevná hloubka byla dříve označována celkovým počtem barev, které může obrazovka vykreslit. U odkazů na LCD panely se místo toho použije počet úrovní, které může každá barva vykreslit. Například 24bitová nebo skutečná barva se skládá ze tří barev, z nichž každá má osm bitů barvy. Matematicky je to reprezentováno jako:
- 2 ^ 8 x 2 ^ 8 x 2 ^ 8 = 256 x 256 x 256 = 16 777 216
Vysokorychlostní LCD monitory obvykle snižují počet bitů pro každou barvu na 6 místo standardních 8. Tato 6bitová barva generuje méně barev než 8bitová, jak vidíme, když děláme matematiku:
- 2 ^ 6 x 2 ^ 6 x 2 ^ 6 = 64 x 64 x 64 = 262 144
Tato redukce je patrná lidskému oku. Abychom tento problém vyřešili, používají výrobci zařízení techniku zvanou dithering, kdy blízké pixely používají mírně odlišné odstíny barev, které přimějí lidské oko vnímat požadovanou barvu, i když to ve skutečnosti není. Barevná novinová fotka je dobrým způsobem, jak tento efekt vidět v praxi. V tisku se efekt nazývá polotóny. Pomocí této techniky výrobci tvrdí, že dosáhnou barevné hloubky blízké hloubce barevných displejů. Proč znásobovat skupiny po třech? U počítačových displejů dominuje barevný prostor RGB. Což znamená, že pro 8bitovou barvu je výsledný obraz, který vidíte na obrazovce, složen z jednoho z 256 odstínů, každý z červené, modré a zelené. Existuje další úroveň zobrazení, kterou používají profesionálové, a nazývá se 10bitový displej. Teoreticky zobrazuje více než miliardu barev, více než rozezná lidské oko. U těchto typů displejů existují určité nevýhody:
- Množství dat požadovaných pro tak vysokou barvu vyžaduje datový konektor s velmi velkou šířkou pásma. Tyto monitory a grafické karty obvykle používají konektor DisplayPort.
- Přestože grafická karta vykresluje více než miliardu barev, barevná škála displeje – nebo rozsah barev, které dokáže zobrazit – je podstatně menší. Dokonce ani ultraširoký barevný gamut, který podporuje 10bitové barvy, nedokáže vykreslit všechny barvy.
- Tyto displeje bývají pomalejší a dražší, a proto tyto displeje nejsou pro domácí spotřebitele výhodnější.
Jak zjistit, kolik bitů používá displej
Profesionální displeje často nabízejí 10bitovou podporu barev. Ještě jednou se musíte podívat na skutečnou barevnou škálu těchto displejů. Většina spotřebitelských displejů neříká, kolik jich používá. Místo toho mají tendenci uvádět počet podporovaných barev.
- Pokud výrobce uvede barvu jako 16,7 milionu barev, předpokládejme, že displej má 8 bitů na barvu.
- Pokud jsou barvy uvedeny jako 16,2 milionu nebo 16 milionů, uvědomte si, že používá 6bitovou hloubku barvy.
- Pokud nejsou uvedeny žádné barevné hloubky, předpokládejme, že monitory o délce 2 ms nebo rychlejší budou 6bitové a většina 8 ms a pomalejší panely 8bitové.
Opravdu na tom záleží?
Na množství barev záleží u těch, kteří se profesionálně věnují grafice. U těchto lidí je množství barvy, které se zobrazuje na obrazovce, významné. Průměrný spotřebitel nebude potřebovat tuto úroveň barevné reprezentace svého monitoru. Ve výsledku to pravděpodobně nevadí. Lidé, kteří používají své displeje pro videohry nebo ke sledování videí, se pravděpodobně nestarají o počet barev vykreslených na LCD, ale o rychlost, jakou je možné je zobrazit. Ve výsledku je nejlepší určit si své potřeby a na základě těchto kritérií založit svůj nákup.