Barevný gamut označuje úrovně barev, které může zařízení potenciálně zobrazit. Existují dva typy barevných gamutů, aditivní a subtraktivní. Aditivum označuje barvu, která je generována smícháním barevného světla a výsledná barva. Subtraktivní barva mísí barviva, která zabraňují odrazu světla a poté vytvářejí barvu.
Aditivní vs. subtraktivní
Aditivní barevný gamut je styl používaný počítači, televizorem a dalšími zařízeními. Častěji se označuje jako RGB na základě červeného, zeleného a modrého světla použitého ke generování barev. Subtraktivní barevná škála se řídí všemi tištěnými médii, jako jsou fotografie, časopisy a knihy. Také se obecně označuje jako CMYK na základě azurových, purpurových, žlutých a černých pigmentů použitých při tisku.
sRGB, AdobeRGB, NTSC a CIE 1976
K vyčíslení, kolik barev dokáže zařízení zpracovat, používá jeden ze standardizovaných barevných gamutů, které definují konkrétní rozsah barev. Nejběžnější barevnou škálou založenou na RGB je sRGB. Toto je typický barevný gamut používaný pro počítačové displeje, televizory, fotoaparáty, videorekordéry a související spotřební elektroniku. Je to jeden z nejstarších a nejužších barevných gamutů používaných pro počítač a spotřební elektroniku. AdobeRGB byl vyvinut společností Adobe jako barevný gamut, aby poskytoval širší škálu barev než sRGB. Účelem bylo poskytnout profesionálům vyšší úroveň barev při práci na grafice a fotografiích před převedením k tisku. Širší gamut AdobeRGB poskytuje lepší překlad barev pro tisk než sRGB. NTSC je barevný prostor vyvinutý pro řadu barev, které mohou být reprezentovány lidským okem. Je to také jediný zástupce vnímaných barev, které lidé mohou vidět, a nejde o nejširší možnou barevnou škálu. Mnoho lidí si může myslet, že to souvisí s televizním standardem, podle kterého je pojmenován, ale není tomu tak. Většina dosavadních zařízení nemůže dosáhnout této úrovně barev displeje. Poslední z barevných gamut, na které lze v barevných schopnostech LCD monitorů odkazovat, je CIE 1976. Barevné prostory CIE byly jedním z prvních způsobů, jak definovat matematicky specifické barvy. Verze z roku 1976 je specifický barevný prostor, který mapuje výkon ostatních barevných prostorů. Je obecně poměrně úzký a ve výsledku ho používá mnoho společností, protože má tendenci mít vyšší procentní číslo než ostatní. Vyčíslit různé barevné škály z hlediska relativního rozsahu barev od nejužšího po nejširší by bylo CIE 1976
Jaký je typický barevný gamut displeje?
Monitory jsou obecně hodnoceny procentem barev z barevného gamutu, který je možný. Monitor s hodnocením 100 procent NTSC tedy může zobrazit všechny barvy v barevném gamutu NTSC. Obrazovka s 50 procenty barevného gamutu NTSC může představovat pouze polovinu těchto barev. Průměrný počítačový monitor zobrazuje přibližně 70 až 75 procent barevného gamutu NTSC. Tato schopnost je pro většinu lidí dostatečná, protože 72 procent NTSC je zhruba ekvivalentní 100 procent barevného gamutu sRGB. CRT používané ve většině starých trubicových televizorů a barevných monitorů vytvářely zhruba 70 procent barevného gamutu. Aby byl displej uveden jako široký gamut, musí produkovat alespoň 92 procent barevného gamutu NTSC. Podsvícení LCD monitoru je klíčovým faktorem při určování jeho celkové barevné škály. Nejběžnějším podsvícením používaným na LCD je fluorescenční světlo studené katody. Ty mohou obecně produkovat přibližně 75 procent barevného gamutu NTSC. Vylepšená světla CCFL generují zhruba 100 procent NTSC. Novější podsvícení LED může generovat více než 100 procent. Přesto většina LCD používá levnější systém LED, který produkuje nižší úroveň potenciálního barevného gamutu, který se blíží obecnému CCFL.
Co je třeba hledat při nákupu monitoru
Pokud je pro vás barva LCD monitoru důležitou funkcí, zjistěte, kolik barev může představovat. Specifikace výrobce, které uvádějí počet barev, nejsou obecně užitečné a obvykle nepřesné, pokud jde o to, co monitor skutečně zobrazuje, oproti tomu, co teoreticky dokáže zobrazit. Zde je rychlý seznam běžných rozsahů pro různé úrovně displejů:
- Průměrný LCD: 70 až 75 procent NTSC.
- Profesionální LCD bez širokého gamutu: 80 až 90 procent NTSC.
- CCFL LCD se širokým gamutem: 92 až 100 procent NTSC.
- Široký gamut LED LCD: Více než 100 procent NTSC.
Většina displejů při dodání projde základní kalibrací barev a v jedné nebo více oblastech je mírně vypnutá. Kalibrujte svůj displej správnými profily a úpravami pomocí kalibračního nástroje, abyste získali nejlepší kvalitu.