Skip to content

Linuxový příkazový řádek versus grafická uživatelská rozhraní

15 de Červenec de 2021
86801432 56a5aa5d3df78cf7728950b4 99e02ceb98fe4d018bba4b67ff5641c5

Flexibilita systému Linux vyvinutá komunitou s otevřeným zdrojovým kódem obecně znamená, že jakýkoli úkol připouští více než jeden způsob, jak toho dosáhnout. Tato rozmanitost přístupu je čistým pozitivem pro operační systém, ale za určitých okolností mají některé metody větší smysl než jiné.

Linux GUI

Linux podporuje několik desítek různých správců oken a desktopových prostředí. Každé z těchto grafických uživatelských rozhraní umožňuje různé základní grafické nástroje a různé metafory pro interakci s jádrem Linuxu. Moderní Linux GUI nabízejí bohatou sadu funkcí. Téměř vše, co můžete dělat v grafickém uživatelském rozhraní Windows nebo macOS, můžete také v grafickém uživatelském rozhraní Linux. Protože však každý z okenních manažerů a desktopových prostředí používá nekonzistentní techniky a terminologii, většina návodů pro Linux má tendenci se soustředit na interakci prostředí.

Linux CLI

BASH pro smyčku

V Linuxu se rozhraní příkazového řádku správně nazývá a relace prostředí. Linux však podporuje několik různých prostředí bash je nejčastější. Výsledkem relací prostředí je, že bez ohledu na to, který prostředí používáte, se příkazy provádějí stejným způsobem – proto se mnoho výukových programů zaměřuje na přístupy CLI. Tyto relace však vyžadují spíše typované příkazy než chování typu point-and-click a syntaxe některých příkazů má sklon ke složitosti.

Pomocí GUI nebo CLI

Do určité míry je spoléhání se na grafickou interakci nebo interakci založenou na prostředí s Linuxem otázkou preference. Některé situace však mají sklon upřednostňovat jeden přístup před druhým. Například složité úkoly správy systému obvykle fungují nejčistší cestou přes shell. Linux je stále postaven na konfiguračních souborech chráněných před úpravami průměrnými uživateli. Úprava těchto souborů v relaci prostředí se zvýšenými oprávněními obvykle zajišťuje nejrychlejší a nejjednodušší přístup – i když je to pro lidi zvyklé na jednoduchost point-and-click trochu komplikovanější. Naopak vizuálně složitá práce – např. Úpravy obrázků nebo komplexní zpracování textu – obvykle v grafickém uživatelském rozhraní fungují lépe. Například vytváření informačního bulletinu funguje dobře s nástroji, jako je LibreOffice.