Skip to content

Lyn: Rychlý prohlížeč obrázků pro OS X

3 de Srpen de 2021
Lyn 56db5cb53df78c5ba046c4aa

Lyn je lehký prohlížeč fotografií, který vám umožní uspořádat obrázky tak, jak uznáte za vhodné. Lyn provádí tento šikovný trik pomocí organizace složek, kterou vytvoříte ve Finderu. To vám dává úplnou kontrolu nad tím, jak by měly být vaše obrázky organizovány. Lyn má také přístup k nejběžnějším knihovnám obrázků pro Mac, včetně iPhoto, Photos, Aperture a Lightroom. Díky této všestrannosti je Lyn dobrým kandidátem na náhradní prohlížeč obrázků pro kohokoli, kdo přechází z Aperture nebo iPhoto, nebo kdo není spokojen s novější aplikací Photos. Klady

 • Rychle; zobrazení a práce s obrázky je téměř okamžitá.
 • Všestranné rozhraní procházení poskytuje spoustu možností.
 • Funguje se stávajícími populárními knihovnami obrázků.
 • Dávkové převody typů obrazových souborů.
 • Prohlížení a úpravy EXIF ​​a IPTC.
 • Vestavěná mapa pro prohlížení, kde byly snímky pořizovány.

Nevýhody

 • Nepodporuje události, tváře ani jiné organizace iPhoto a Aperture.
 • Úpravy obrázků jsou velmi základní.

Instalace Lyn

Instalace Lyn nevyžaduje žádná zvláštní opatření; jednoduše přetáhněte aplikaci do složky /Applications. Odebrání Lyn je stejně jednoduché. Pokud se rozhodnete, že Lyn není pro vás, přetáhněte aplikaci do koše.

Jak Lyn funguje pro organizaci obrázků

Pokud jste používali iPhoto, Photos, Aperture nebo Lightroom, možná vás překvapí, že Lyn nepoužívá knihovnu obrázků; alespoň ne takové, na jaké jste zvyklí. Toto je klíč k tomu, proč je Lyn rychlá; při zobrazování obrázků nemá žádnou režii databáze, kterou je možné aktualizovat a organizovat. Místo toho Lyn používá společnou složku, kterou vytvoří Finder pro Mac. Složky můžete přidávat a odebírat ve službě Lyn nebo to můžete provést pomocí Finderu. Můžete dokonce udělat obojí; nastavit základní knihovnu obrázků ve Finderu pomocí vnořených složek a poté ji přidat nebo doladit, když používáte Lyn. Tato závislost na standardních složkách vysvětluje, proč Lyn nepodporuje organizační struktury, jako jsou události nebo tváře. Lyn ale podporuje chytré složky, které byste mohli použít k vytvoření poněkud podobné metody organizace. Inteligentní složky používané Lyn jsou opravdu uložená vyhledávání, ale protože jsou uložena a uložena na postranním panelu Lyn, jsou snadno přístupná a vypadají stejně jako všechny ostatní složky. S inteligentními složkami můžete vyhledávat označené, hodnocené, štítky, klíčová slova, značky a názvy souborů. Pokud do obrázku přidáte klíčové slovo události, můžete znovu vytvořit organizaci událostí dostupnou v jiných aplikacích prohlížeče obrázků.

Lyn Sidebar

Jak již bylo zmíněno, postranní panel ve službě Lyn je klíčem k uspořádání obrázků. Postranní panel obsahuje pět sekcí:

 • Vyhledávání: Zahrnuje všechny chytré složky, které vytvoříte.
 • Zařízení: Kde se objeví všechny fotoaparáty, telefony nebo jiná zařízení, která jste připojili k Macu.
 • Objemy: Úložná zařízení připojená k vašemu počítači Mac.
 • Knihovny: Zajistěte rychlý přístup ke knihovnám obrázků Aperture, iPhoto nebo Lightroom, které můžete mít na svém počítači Mac.
 • Místa: Běžně používaná umístění Finderu, jako je plocha, domovská složka, dokumenty a obrázky.

Divák

Obrázky se zobrazují v prohlížeči, který je umístěn vedle postranního panelu. Stejně jako Finder najdete různá dostupná zobrazení, včetně ikony, která zobrazuje náhledy obrázků ve vybrané složce. Zobrazení Rozdělit zobrazuje menší miniatury a velké zobrazení vybrané miniatury. Kromě toho existuje zobrazení seznamu, které zobrazuje malou miniaturu spolu s metadaty obrázku, jako je datum, hodnocení, velikost, poměr stran, clona, ​​expozice a ISO.

Úpravy

Úpravy se provádějí v inspektoru. Lyn aktuálně podporuje úpravy informací EXIF ​​a IPTC. Můžete také upravit informace GPS obsažené v obrázku. Lyn obsahuje zobrazení mapy, které zobrazí, kde byl snímek pořízen. Bohužel, zatímco zobrazení mapy může ukázat, kde byl snímek pořízen, pokud jsou v obrázku vloženy souřadnice GPS, nemůžete použít zobrazení mapy ke generování souřadnic obrázku, což je funkce, která by byla velmi užitečná pro všechny obrázky, které jsme nemají žádné informace o poloze. Například máme obrázek tufových věží pořízených u jezera Mono v Kalifornii. Bylo by hezké, kdybychom mohli přiblížit Mono Lake, označit pozici, kde byl snímek pořízen, a nechat na obrázek použít souřadnice. Možná v příští verzi. Lyn má také základní možnosti úpravy obrázků. Můžete upravit vyvážení barev, expozici, teplotu a zvýraznění a stíny. K dispozici jsou také černobílé, sépiové a vinětové filtry a také histogram. Všechna nastavení se však provádějí posuvníkem, přičemž nejsou k dispozici žádné automatické úpravy. K dispozici je také pěkný nástroj pro oříznutí, který vám umožňuje nastavit poměr stran, který se při oříznutí zachová. Přestože jsou úpravy obrázků přinejlepším základní, Lyn vám umožňuje používat externí editory. Vyzkoušeli jsme Lynovu schopnost obejít obrázek pomocí externího editoru a zjistili jsme, že funguje bez problémů. Pomocí Photoshopu jsme provedli několik složitých úprav a jakmile jsme změny uložili, Lyn okamžitě aktualizovala obrázek.

Závěrečné myšlenky

Lyn je rychlý a levný prohlížeč obrázků, který v kombinaci s vámi preferovaným editorem fotografií může vytvořit docela dobrý systém pracovního postupu pro fotografy z řad fandů a poloprofesionálů. Bez interního knihovního systému se Lyn spoléhá na to, že si knihovnu obrázků vytvoříte ručně pomocí složek Macu. To může být dobrá věc, pokud se vám nelíbí, aby vaše obrázky byly spravovány slepě v databázovém systému, ale také vyžaduje, abyste měli přehled o struktuře složek, kterou vytváříte. Lyn má k dispozici 15denní demo zdarma.