Skip to content

Měli byste upgradovat na Ubuntu 16.04 z Ubuntu 14.04

11 de Srpen de 2021
ubuntu1604 57bcaf363df78c876322c35d

Tento článek je zde primárně pro archivní účely. Obě tato vydání jsou poměrně zastaralá. Pokud jste sem přišli pro definitivní odpověď, je to tak ANO. Ubuntu 14.04 LTS dosáhl konce cyklu podpory. Měli byste aktualizovat na verzi 16.04 nebo 18.04 LTS. Další informace naleznete v tabulce vydání Ubuntu. Ačkoli je k dispozici Ubuntu 17.10.1, Ubuntu 16.04.4 je jednou z verzí dlouhodobé podpory (LTS), která zaručuje podporu na dalších 5 let-do dubna 2021. Potřebujete upgradovat na Ubuntu 16.04? Tato příručka uvádí důvody pro a proti upgradu na Ubuntu 16.04, aby vám pomohla rozhodnout, kdy je pro vás to pravé.

Hardwarová podpora

Jednou z hlavních výhod upgradu na nejnovější verzi je podpora hardwaru. Ubuntu Linux 16.04 běží na mnohem novější verzi jádra Linuxu, což znamená, že hardware, který není podporován pro Ubuntu 14.04, bude nyní více než pravděpodobný. Pokud již nějakou dobu používáte Ubuntu 14.04, je pravděpodobné, že jste našli řešení svých problémů s hardwarem, nebo prostě nepotřebujete hardware, který není kompatibilní. Pokud však máte novou tiskárnu nebo skener nebo jen chcete opravit to, co vás už nějakou dobu trápí, proč si nevytvořit USB disk Ubuntu 16.04 a nezkusit to v živé verzi, abyste zjistili, zda má smysl upgradovat .

Stabilita

Ubuntu 14.04 existuje již několik let, což znamená, že došlo k mnoha opravám chyb a za tu dobu uvidíte, jak se váš produkt neustále zlepšuje. To znamená, že máte stabilní produkt, a pokud jste s ním spokojeni, spěcháte na upgrade? Samozřejmě přichází bod zvratu, ve kterém se starší systém stává obtížnějším na starším operačním systému a upgrade bude výhodnější. Pokud prospíváte stabilitou, máte ještě nějaký čas na starosti a doporučujeme před upgradem počkat alespoň 9 měsíců.

Software

Software dodávaný s Ubuntu 16.04 bude novější než Ubuntu 14.04 a pokud byste měli prospěch z nových funkcí, například z balíčku jako LibreOffice nebo GIMP, můžete zvážit výhody a nevýhody upgradu. Pokud jste spokojeni s používáním staršího softwaru a funguje to pro vás, pak opravdu nemusíte spěchat s upgradem. O bezpečnost se vždy postarají aktualizace, takže to není tak, že byste v tomto ohledu zaostávali.

Nové vlastnosti

Ubuntu 16.04 má zjevně některé nové funkce, které v Ubuntu 14.04 prostě nejsou k dispozici. Potřebuješ je? Jak to můžeš vědět, když nevíš, co jsou zač? Naštěstí zde jsou poznámky k vydání nejnovější verze Ubuntu. Na co se tedy máte při upgradu těšit? Nejprve můžete přesunout Unity Launcher do spodní části obrazovky. To je něco, o co se lidé snaží už roky, a nyní je to konečně k dispozici. Tolik opovrhované softwarové centrum Ubuntu bylo také nahrazeno softwarem GNOME. Nenechte se tím ale příliš vzrušovat. Softwarový nástroj GNOME je dobrý, ale způsob, jakým byl implementován, není. Zkuste najít softwarové balíčky, jako je Steam. Prostě tam nejsou. K jejich instalaci musíte použít apt-get. Pokud používáte Brasero nebo Empathy, budete zklamaní, když zjistíte, že ve výchozím nastavení nejsou nainstalovány, ale můžete je nainstalovat po instalaci a pokud provádíte upgrade, je pravděpodobné, že tam stále budou. Mimochodem, nejsou to všechny špatné zprávy. V Ubuntu 16.04 byl Dash nakonfigurován tak, aby ve výchozím nastavení nezobrazoval online vyhledávání. Domníváme se však, že pokud by to pro vás byl problém v Ubuntu 14.04, řešení již najdete. V Ubuntu 16.04 byla použita řada oprav chyb a Unity byla v řadě oblastí vylepšena.

Snap balíčky

Ubuntu 16.04 představil koncept balíčků Snap, což je nový způsob instalace softwaru způsobem, který je obsažen bez spoléhání se na sdílené knihovny. Je pravděpodobné, že to bude budoucnost Linuxu a zejména Ubuntu. Stojí to za zvážení do budoucna, ale ne za něco, co vás v krátkodobém horizontu donutí upgradovat.

Noví uživatelé

Pokud ještě nepoužíváte Ubuntu, pak by vás mohlo zajímat, zda byste měli používat Ubuntu 14.04 nebo Ubuntu 16.04. Z výše uvedených důvodů byste mohli zvážit použití Ubuntu 14.04 pro stabilitu nebo raději použít Ubuntu 16.04, protože přiznejme si to, bude se to zlepšovat z měsíce na měsíc. Web Ubuntu silně propaguje Ubuntu 16.04 pomocí velkého tlačítka pro stahování, ale Ubuntu 14.04 je ponechán v podsekci stránky s názvem alternativní vydání.

Další verze Ubuntu

Pokud používáte mezilehlé verze Ubuntu, jako je Ubuntu 14.10, Ubuntu 15.04 nebo Ubuntu 15.10, pak musíte absolutně upgradovat na Ubuntu 16.04, protože vám bude podpora buď blízká, nebo se bude blížit. Pokud nechcete upgradovat, měli byste downgradovat zpět na Ubuntu 14.04, i když to nedoporučujeme. Pokud používáte Ubuntu 12.04, pak jsou výše uvedené části stejně důležité jako při upgradu pro Ubuntu 14.04 na Ubuntu 16.04, ale pravděpodobně jste se dostali nad bod zvratu pro postup vpřed. Verze linuxového jádra bude poměrně stará a vaše softwarové balíky budou také do určité vzdálenosti pozadu. Pokud potřebujete stabilitu, měli byste alespoň přemýšlet o přechodu na Ubuntu 14.04. Pokud používáte mezilehlé verze, jako je Ubuntu 12.10, Ubuntu 13.04 a Ubuntu 13.10, měli byste úplně minimální upgrade na Ubuntu 14.04 a možná byste měli přemýšlet o Ubuntu 16.04. Nakonec, pokud používáte jakoukoli jinou verzi Ubuntu, měli byste přinejmenším upgradovat na Ubuntu 14.04.

souhrn

Pokud jste doufali v definitivní odpověď typu „ano, měli byste upgradovat“ nebo „ne na vaší Nelly“, pak se obáváme, že tato příručka takto nefunguje. Místo toho je navržen tak, aby vám pomohl při rozhodování na základě vašich vlastních požadavků. Stačí si položit následující otázku „opravdu potřebuji?“ nebo „jak by mi upgrade prospěl?“