Skip to content

Minimální požadavky pro OS X Mountain Lion (10.8)

10 de Srpen de 2021
MountainLionInstall 570abf063df78c7d9edd5072 9eb10e9658794b7ea337832a24d08e58

Minimální hardwarové požadavky pro OS X Mountain Lion jsou o něco strmější než minimální hardwarové požadavky pro jeho předchůdce OS X Lion. Mnoho počítačů Mac může pracovat s Mountain Lion, ale některé počítače Mac nebudou moci spustit nic novějšího než Lion.

Seznam počítačů Mac, které budou fungovat s Mountain Lion

Velmi starý hardware Apple nemůže podporovat nová vylepšení macOS, která začala s Mountain Lion:

 • iMac: polovina roku 2007 (iMac7,1) nebo novější
 • MacBook: konec roku 2008 (MacBook5,1) Hliníkový model nebo novější
 • MacBook Pro: polovina roku 2007 (MacBookPro3,1) nebo novější
 • MacBook Air: 2008 (MacBook Air1,1) nebo novější
 • Mac mini: začátek roku 2009 (Macmini3,1) nebo novější
 • Mac Pro: začátek roku 2008 (MacPro3,1) nebo novější
 • Xserve: začátek roku 2009 (Xserve3,1) nebo novější

Společnost Apple odstranila počítače Mac, které nepodporují 64bitové procesory, ze svého seznamu kompatibility se systémem OS X, protože představila Snow Leopard. S Mountain Lion Apple dále zkracuje seznam kompatibility tím, že je velmi přísný v tom, co představuje plnou 64bitovou podporu. Některé modely Mac, které tentokrát nešly, jako například starší verze Mac Pro, však mají plný 64bitový procesor Intel. Co je tedy drželo mimo provoz? Zatímco dřívější Mac Pro mají 64bitové procesory, spouštěcí firmware Extensible Firmware Interface je 32bitový. Mountain Lion lze spouštět pouze v 64bitovém režimu, takže jej nebude moci spustit žádný Mac, který má 32bitový spouštěcí firmware EFI. Apple nemůže dodat nový firmware EFI, protože podpůrné čipy pro systém EFI v těchto starších počítačích Mac jsou také omezeny na 32 bitů.

Může váš Mac spustit Mountain Lion?

Pokud si nejste jisti, zda váš Mac provede řez nebo ne, můžete to zjistit pomocí následujících kroků:

Pokud používáte Snow Leopard

 1. Vybrat O tomto Macu z Jablko Jídelní lístek.

 2. Klikněte na Více informací knoflík.

 3. Ujisti se Hardware je vybrána v Obsah seznam.

 4. Druhý záznam v souboru Přehled hardwaru seznam je Identifikátor modelu.

 5. Porovnejte identifikátor modelu s výše uvedeným seznamem. Například identifikátor modelu MacBookPro5,4 by mohl být upgradován na Mountain Lion, protože je novější než identifikátor MacBookPro3,1 v seznamu.

Pokud používáte Lion

 1. Vybrat O tomto Macu z Jablko Jídelní lístek.

 2. Klikněte na Více informací knoflík.

 3. V O tomto Macu okno, které se otevře, ujistěte se, že Přehled je vybrána karta.

 4. První dvě položky budou zahrnovat váš model Mac a datum vydání modelu. Tyto informace můžete porovnat s výše uvedeným seznamem modelů.

Ověřte svůj Mac pomocí terminálu

Existuje další způsob, jak zkontrolovat, zda lze váš Mac aktualizovat: pomocí Terminálu ověřte, že se váš Mac spouští pomocí 64bitového jádra.

 1. Zahájení Terminál, který se nachází v /Aplikace/Nástroje složku.

 2. Na výzvu Terminál zadejte následující příkaz: uname -a

  zadejte = „kód“>

 3. Terminál vrací několik řádků textu označujících verzi jádra Darwinu. Hledat x86_64 někde v textu.

Co dělat, když váš Mac nedokáže skočit

Výše uvedený proces bude fungovat pouze v případě, že používáte OS X Lion. Pokud stále používáte OS X Snow Leopard, budete muset vynutit spuštění 64bitového jádra restartováním počítače Mac se současným podržením kláves 6 a 4. Když je pracovní plocha viditelná, zkontrolujte pomocí terminálu text x86_64. Některé počítače Mac, které nejsou ve výše uvedeném seznamu, mohou stále moci spustit Mountain Lion za předpokladu, že se mohou úspěšně spustit pomocí 64bitového jádra. To je možné, pokud jste upgradovali starší Mac výměnou logické desky, grafické karty nebo jiné hlavní součásti. Pokud váš Mac nedokáže skočit na Mountain Lion, možná budete chtít upgradovat na Snow Leopard nebo Lion, pokud jste to ještě neudělali. Pokud váš Mac používá nejnovější operační systém, který může podporovat, budete moci dostávat aktualizace softwaru, a co je důležitější, aktualizace zabezpečení, tak dlouho, jak to jen bude možné. Apple obvykle poskytuje aktualizace zabezpečení pro aktuální verzi operačního systému i pro předchozí dvě verze operačního systému.

Další požadavky na Mountain Lion

 • K instalaci OS budete potřebovat 8 GB volného místa na pevném disku; více je lepší a mnohem více je ještě lepší. Přestože pro operační systém a aplikace, které s ním přicházejí, stačí 8 GB, na uživatelská data nebo další aplikace mnoho místa nezbude. Doporučujeme 60 GB nebo více pro jednoho uživatele, který má středně velkou sbírku aplikací a uživatelských dat.
 • Počítač musí mít alespoň 2 GB RAM. Opět je to minimum uvedené společností Apple. Pravděpodobně budete chtít mít alespoň dvojnásobek této paměti v závislosti na tom, jak používáte svůj Mac.
 • Zdarma 650 MB dalšího místa na disku. Mountain Lion vytvoří na vašem spouštěcím disku svazek Recovery HD. Tento prostor slouží k uložení zaváděcího systému, který obsahuje nástroje pro obnovu dat a možnost přeinstalovat OS.
 • Při nastavování Mountain Lion budete potřebovat internet ke stažení instalačního programu Mountain Lion a k vytvoření účtu iCloud. Pokud budete někdy potřebovat přeinstalovat OS pomocí svazku Recovery HD, budete také potřebovat připojení k internetu.