Skip to content

Mlhovky nebo lampy: Kdo je potřebuje?

7 de Červenec de 2021
fog lights lamps 57ddd24c5f9b58651660ebb1

Přední mlhové světlomety nejsou v žádném případě standardní výbavou a ve skutečnosti existuje spousta zmatků ohledně toho, jak a kdy je použít. Na rozdíl od dálkových a potkávacích světlometů, které oba běžně používají, jsou mlhová světla opravdu užitečná pouze v několika málo konkrétních situacích. Faktem je, že mlhová světla jsou speciálně navržena pro použití ve špatném počasí a jiných situacích, kdy je viditelnost výrazně snížena mlhou, mlhou nebo dokonce pískem a prachem ve vzduchu. Základním argumentem ve prospěch mlhových světel je, že běžné světlomety, zejména dálková světla, mají tendenci odrážet se zpět do očí řidiče. Tomuto typu nebezpečné situace se lze vyhnout namířením světel do strmějšího úhlu ve tvaru tyče, k čemuž jsou určeny mlhové světlomety. Dalším zmatkem je mylná představa, že všechna mlhová světla jsou žlutá, a skutečnost, že mnoho dodavatelů náhradních dílů používá výrazy „mlhové světlomety“ a „dálková světla“ pro označení přesně stejného produktu nebo nabízí kombinovanou „mlhu a řízení“ sestavy lampy. Pojem „dálková lampa“ je ve skutečnosti mlhavá fráze, která někdy odkazuje na dálková světla, někdy na pomocná světla používaná primárně pro jízdu v terénu a může dokonce odkazovat na výrobky prodávané pro použití v mlze.

Co jsou mlhová světla nebo mlhová světla?

Přední mlhová světla a mlhové světlomety jsou typem automobilového světlometu, který je navržen tak, aby vyzařoval světlo v paprskovém paprsku. Paprsek je obvykle navržen tak, aby měl nahoře ostrý řez a skutečná světla jsou obvykle instalována nízko a směřovala k zemi v ostrém úhlu. Polohu a orientaci mlhových světel lze porovnat a porovnat s dálkovými a potkávacími světly, aby bylo možné přesně zjistit, jak odlišná jsou tato zdánlivě podobná zařízení. Dálková a potkávací světla jsou zaměřena na relativně mělký úhel, což jim umožňuje osvětlit povrch vozovky ve velké vzdálenosti před vozidlem. Naproti tomu ostrý úhel používaný mlhovými světly znamená, že osvětlují zemi pouze bezprostředně před vozidlem. Některá mlhová světla produkují selektivní žluté světlo a existuje poměrně rozšířená mylná představa, že všechna mlhová světla mají žluté žárovky, žluté čočky nebo obojí. Ve skutečnosti se selektivní žlutá ve skutečnosti používala jak pro mlhová světla, tak pro běžná dálková světla v různých bodech historie automobilu. Takže zatímco některá mlhová světla produkují selektivní žluté světlo, mnoho z nich produkuje bílé světlo. Ve skutečnosti je to paprsek světla ve tvaru tyče a způsob, jakým je paprsek namířen, dělá mlhovou lampu spíše mlhovou lampou než barvou.

Co je selektivní žluté světlo?

Myšlenka selektivních žlutých světlometů a mlhových světlometů spočívá v tom, že kratší modré a fialové vlnové délky světla mají během noci tendenci vytvářet oslnění a oslňovat. To platí zejména za špatných jízdních podmínek, kdy modré světlo bude mít tendenci vytvářet efekt oslnění, když se odráží od mlhy, sněhových vloček nebo dokonce deště. Vzhledem k tomu, že u selektivních žlutých světel je méně pravděpodobné, že během noční jízdy ve špatných podmínkách způsobí nebezpečné oslnění, některá vozidla používají selektivní žlutá světla. Stejná výhoda viděla selektivní žlutou barvu použitou v mlhových světlometech. Filtrování modrého světla však má důsledek, pokud jde o celkový světelný výkon, což není žádoucí pro noční řízení za dobrých povětrnostních podmínek.

Kdy použít mlhová světla

Jelikož mlhová světla míří nízko a mnoho z nich používá selektivní žluté světlo, jsou při dobrých jízdních podmínkách relativně k ničemu. To znamená, že není důvod, abyste si kdykoli rozsvítili mlhová světla, pokud během jízdy nenastane situace se špatnou viditelností. Některé situace, kdy mohou být mlhová světla užitečná, zahrnují špatnou viditelnost způsobenou deštěm, mlhou, sněhem nebo dokonce nadměrným množstvím prachu ve vzduchu. Pokud zjistíte, že řídíte za špatné viditelnosti a vaše dálková světla se odrážejí zpět na vás a způsobují efekt oslnění nebo oslnění, měli byste se vyhnout používání dálkových světel. Pokud vaše potkávací světla také vytvářejí nadměrné oslnění, a to až do bodu, kdy vidíte jen sníh, mlhu, déšť nebo prach, pak vám sada dobrých mlhových světel může umožnit skutečně vidět na silnici. Háček je v tom, že mlhová světla na rozdíl od dálkových světlometů osvětlují zemi pouze bezprostředně před vozidlem. Díky tomu je neuvěřitelně nebezpečné řídit jakoukoli vysokou rychlostí, když používáte pouze mlhová světla. Ve skutečnosti je v některých oblastech ve skutečnosti nezákonné řídit pouze se zapnutými mlhovými světly, i když dálková světla vytvářejí oslnění. Ve většině případů, kdy jsou mlhová světla skutečně nezbytná, by jejich primární funkcí mělo být umožnit vám postupovat pomalu a opatrně, dokud nedosáhnete cíle nebo jiného místa, kde můžete na špatné počasí čekat.

Co jsou zadní mlhová světla?

Zatímco přední mlhové světlomety jsou navrženy tak, aby vám umožňovaly pomalu projít extrémně špatnými viditelnými podmínkami, zadní mlhové světlomety jsou zkonstruovány tak, aby za stejných podmínek nemohly někoho zasáhnout. Problém je v tom, že za velmi špatných podmínek viditelnosti nemusí koncová světla upozorňovat ostatní řidiče na vaši přítomnost, dokud nebude příliš pozdě. To platí zejména v případě, že osoba za vámi jede za převládajících podmínek nebezpečnou rychlostí. Ve většině případů jsou zadní mlhová světla červená, což je povrchně podobné brzdovým a běžícím světlům. Zadní mlhová světla a brzdová světla ve skutečnosti produkují podobnou intenzitu světla. Takže i když vozidlo nemá zadní mlhová světla, použití brzd má podobný účinek z hlediska viditelnosti. Hlavní problém se zadními mlhovými světly spočívá v tom, že jelikož mají stejnou barvu a jsou stejně jasná, jako například brzdová světla, existuje určitý potenciál, aby si je řidič zmýlil. Aby se tomu zabránilo, předpisy stanoví, že zadní mlhová světla musí být umístěna v určité vzdálenosti od brzdových světel. Některá vozidla také místo dvou používají pouze jednu zadní mlhovku.

Kdo potřebuje mlhová světla?

Jelikož mlhová světla osvětlují zemi přímo před vaším vozidlem, mají skutečně dvě využití. Prvním z nich je zamýšlené použití, kterým je omezit oslnění za velmi špatné viditelnosti a umožnit vám pomalu pokračovat do cíle. Druhým je vidět, co je na zemi bezprostředně před vozidlem za normálních podmínek viditelnosti, protože dálková světla obvykle ponechávají velký prázdný prostor mezi přední částí vozidla a místem, kde paprsek ve skutečnosti naráží na povrch vozovky. I když může být lákavé používat mlhová světla po celou dobu k vyplnění tohoto prázdného prostoru, ve skutečnosti je dobrý důvod je vypnout. Problém je v tom, že mít povrch vozovky rozsvícený přímo před vámi může mít tendenci rozšiřovat oči, což ve skutečnosti snižuje vaši schopnost adekvátně vidět tmavší silnici daleko před vaším vozidlem. Takže když používáte mlhová světla k tomu, abyste viděli přímo před auto a při velmi pomalé jízdě je potenciálně užitečné, nechat je rozsvícené při normální rychlosti jízdy a za normálních jízdních podmínek může být velmi špatná zpráva. Faktem je, že i když mají mlhová světla své využití, většina lidí je vlastně nepotřebuje. Jelikož jsou užitečné pouze ve velmi úzkém rozsahu okolností, potřebujete je pouze v případě, že se za těchto konkrétních okolností skutečně hodně řídíte. A i když hodně řídíte za špatné viditelnosti, mlhová světla vám stále nedovolí projet sněhem nebo mlhou vysokou rychlostí s čímkoli, co se blíží přiměřené míře bezpečnosti.