Skip to content

Mohou počítače Mac dostat viry?

8 de Červenec de 2021
GettyImages 763156853 01412d931c3640918036a185b2f8d982

Po mnoho let fanoušci Apple, kteří používali počítače Mac, tvrdili, že jejich počítače nemohou být infikovány virem. Ale můžete dostat virus na Mac? Jednoduchá odpověď je ano, ale MacKeeper vás nepomůže ochránit před virem. Virus není nic jiného než počítačový program, který se nainstaluje do vašeho počítače. Místo toho, abyste dělali něco produktivního, jako je tabulkový procesor nebo webový prohlížeč, je virus Mac aplikace, která se pokouší udělat něco škodlivého pro váš počítač.

Proč je u počítačů Mac méně pravděpodobné, že dostanou viry

Jak se používání počítačů Mac stalo běžnějším, více hackerů začalo obracet svou pozornost na programování virů, které by mohly napadnout počítače Mac. Je trochu těžší obejít zabezpečení Mac OS, ale není to nemožné. Jak chrání počítače Mac uživatele lépe než operační systém Windows?

  • Kontrola souborů: Kdykoli se pokusíte stáhnout soubor do počítače Mac, operační systém Mac prohledá soubor a hledá malware.
  • Schválený software: Nemáte povoleno instalovat na svůj Mac aplikace, které ještě nebyly schváleny společností Apple a jsou digitálně podepsány. Uživatelé však mohou tuto ochranu obejít podržením klávesy Ctrl při otevření aplikace.
  • Xprotect: Kdykoli se pokusíte otevřít aplikaci, nástroj Xprotect systému Mac ji automaticky prohledá, aby zjistil, zda je na seznamu známého škodlivého softwaru společnosti Apple.
  • Automatické aktualizace: Na rozdíl od počítačů se systémem Windows, kde uživatelé mohou aktualizace buď zpomalit, nebo dokonce úplně zakázat. Na počítačích Mac se všechny aktualizace odehrávají automaticky, takže je systém okamžitě aktuální a opravený, kdykoli Apple identifikuje chyby zabezpečení.
  • Sandboxing: Schváleným aplikacím Apple je blokováno provádění jakýchkoli akcí, které nejsou schváleny společností Apple.
  • Safari Anti-Phishing: Safari, výchozí prohlížeč Mac, má zabudovanou technologii proti phishingu, která detekuje podvodné weby a blokuje načítání stránky. Prohlížeč umožňuje pouze nejnovější verzi doplňků, jako jsou QuickTime, Java a Silverlight.

Tyto výzvy způsobují, že se většina hackerů místo toho obrátila na psaní virů systému Windows, protože s Windows je snadnější manipulovat. Existují však někteří hackeři, kteří se kvůli rostoucí uživatelské základně cítí nuceni soustředit se na psaní virů Mac.

Nejběžnější viry Mac

Víme, že Macy mohou dostat viry, protože v posledních letech se vyskytly velké.

Následuje seznam nejběžnějších škodlivých aplikací, které stále představují hrozbu pro systémy Mac po celém světě.

  • Word Makro Viry: Makra aplikace Word jsou skripty, které se spouštějí uvnitř aplikace Word, ale viry maker budou ve skutečnosti zaznamenávat stisknutí kláves nebo odcizovat soukromé informace z počítače.
  • Viry Safari: Jednou z hlavních hrozeb pro uživatele Safari je malware, známý jako Safari-get. Jakmile je váš počítač infikován (obvykle kliknutím na špatný webový odkaz), virus přetíží váš Mac a pokusí se jej zmrazit oknem s falešným číslem technické podpory Apple, aby ukradl informace o vaší kreditní kartě.
  • Pirrit: Tento virus, skrytý uvnitř popraskaných verzí aplikací Adobe Photoshop a Microsoft Office, je schopen získat oprávnění root a stáhnout další škodlivý software.
  • Dok: Tento malware zachycuje veškerý webový provoz za účelem škrábání vašich soukromých nebo citlivých informací.
  • Ovocný let: Tento malware ve vašem systému jednou ukradne soubory, jako jsou obrázky, citlivé záznamy a další soubory, pořizováním snímků obrazovky a dokonce pořizuje obrázky z webové kamery počítače.
  • MaMi: Poprvé představen v roce 2018, cestou infekce jsou obvykle škodlivé reklamy na webu nebo pokusy o phishing e-mailem. Software mění nastavení DNS, aby přesměroval webový provoz a zachytil citlivé informace.

V průběhu let se vyskytly další viry Mac. V některých případech šlo pouze o scareware, jehož cílem bylo přimět uživatele k přesvědčení, že jejich systémy byly napadeny, i když tomu tak nebylo. Tento seznam však objasňuje, že Mac může dostat trojský virus, malware, červy a jakoukoli další hrozbu, které uživatelé Windows čelí.

Jak chránit počítač Mac před viry

Jelikož již vlastníte Mac, existuje mnoho ochranných opatření, takže ochrana před těmito hrozbami je poměrně snadná. Nejlepší způsob, jak zabránit malwaru a virům v infikování vašeho počítače, je držet se pouze pomocí schváleného softwaru z obchodu Mac.

Screenshot z obchodu Mac

Následující akce mohou dále zajistit, aby váš Mac zůstal čistý:

  • Aktualizace prohlížeče: Plná aktualizace Safari zajišťuje, že máte nejnovější verze doplňků Java, Silverlight a dalších doplňků prohlížeče. Určitě budete mít nejnovější opravy, které vás ochrání před viry.
  • Aktualizace aplikací: Udržujte všechny aplikace, které používáte na svém Macu, plně aktualizované. To zabrání tomu, aby se jakékoli nové chyby zabezpečení staly hrozbou.
  • Pozor na phishing: Když obdržíte e-mail s odkazem, dávejte si velký pozor, abyste na něj klikli. Pokud pochází od společnosti, se kterou obchodujete, neklikejte na e-mailový odkaz a místo toho se přihlaste přímo na web společnosti.
  • Vyhněte se sociálním reklamám: Sociální média se rychle stávají jednou z nejčastěji používaných platforem hackery. Neklikejte na reklamy na Facebooku a jinde. Pokud vám přítel pošle „zajímavé video“, vyhněte se pokušení kliknout na něj.
  • Neinstalujte Flash: Vzhledem k tomu, že díky HTML5 byl Flash zastaralý, není důvod instalovat Flash Player. Flash je významné bezpečnostní riziko a jeho udržení mimo váš systém může výrazně zlepšit vaši bezpečnost.

Jak odebrat virus Mac

Pokud zjistíte, že je váš počítač Mac infikován virem, existuje několik způsobů, jak viry z počítače Mac vyčistit.

  • Stažené soubory: Viry nejčastěji pocházejí ze stažených souborů. První věc, kterou chcete udělat, je přejít do složky se staženými soubory a vymazat ji. Nezapomeňte koš poté vyprázdnit.
  • Smazat nové aplikace: Pokud jste nedávno nainstalovali novou aplikaci, přejděte na Aplikace a přetáhněte ikonu do koše a poté koš vyprázdněte.
  • Odinstalujte nová rozšíření: Pokud je příčinou rozšíření škodlivého prohlížeče, najděte v prohlížeči nedávno nainstalovaná rozšíření a odinstalujte je.
  • Malwarebytes: Tato aplikace je jednou z nejúspěšnějších při odstraňování adwaru, malwaru a virů. Nainstalujte Malwarebytes pro Mac a spusťte úplnou kontrolu systému.

Nejdůležitější věcí, kterou můžete udělat, ať už jste byli nebo nebyli infikováni, je instalace antivirového softwaru pro váš Mac. Pro Mac existuje řada velmi dobrých antivirových aplikací. Vyberte si jednu a nainstalujte ji.