Skip to content

Může modifikovaný sinusový měnič poškodit elektroniku?

5 de Červenec de 2021
europe greece 2018 view of modified sine wave inverter 12 volts dc 230 volts ac 965514438 5c4e004d46e0fb0001a8e7f3

Máte-li rádi kempování, je pro váš obytný vůz velmi užitečné mít invertor čisté sinusové vlny, takže můžete běžet elektronikou i ve volné přírodě. Modifikované sinusové měniče lze najít za skvělou cenu, ale vždy existuje možnost poškození vašich elektronických zařízení – proto je nutné se před nákupem co nejvíce naučit. Při použití modifikovaného sinusového měniče musíte mít obavy pouze ze dvou typů elektroniky: spotřebiče, které používají střídavé motory a určité třídy citlivého lékařského vybavení. Pokud vaše elektronika nespadá do žádné z těchto dvou kategorií, je extrémně nepravděpodobné, že by modifikovaný sinusový měnič způsobil nějaké škody. Zatímco měnič čisté sinusové vlny je bezpečný pro použití s ​​širší škálou zařízení, vyšší náklady spojené s měniči čisté sinusové vlny nestojí vždy za to.

Jak fungují střídače sinusových vln

Čisté i modifikované sinusové měniče odebírají z baterie 12 V ss. A přeměňují ji na něco, co odpovídá napětí střídavého proudu běžně dostupného ze zásuvek ve vaší domácnosti nebo firmě. AC znamená střídavý proud, což znamená, že střídavý proud pravidelně mění směr. To lze vizualizovat jako sinusovou vlnu, která jemně stoupá a klesá a okamžitě mění polaritu, když dosáhne nulových voltů. V měničích s čistou sinusovou vlnou se střídavý výkon produkovaný měničem velmi podobá skutečné sinusové vlně. V modifikovaných sinusových měničích se polarita náhle přepne z kladné na zápornou. Nejjednodušší invertory vytvářejí obdélníkovou vlnu, kde je polarita převrácena tam a zpět, zatímco jiné modifikované sinusové vlny vytvářejí řadu kroků, které se blíže přibližují skutečné sinusové vlně. Vzhledem k tomu, že výroba modifikované sinusové vlny je mnohem jednodušší proces než vytvoření čisté sinusové vlny, jsou modifikované sinusové měniče obvykle mnohem levnější. Nevýhodou je, že některá elektronika prostě nefunguje správně nebo se může dokonce poškodit, pokud není napájena čistou sinusovou vlnou.

Zařízení, která by mohla být poškozena modifikovaným sinusovým měničem

I když jste ve svém karavanu pravděpodobně v pořádku, když použijete levně upravený invertor sinusových vln, existuje několik různých věcí, kterým nechcete z modifikované sinusové vlny utéct. Cokoli, co používá střídavý motor, nebude fungovat na plnou kapacitu na upravené sinusové vlně. Spotřebiče, jako jsou ledničky, mikrovlnné trouby a kompresory, které používají střídavé motory, nebudou fungovat tak efektivně na upravené sinusové vlně jako na čisté sinusové vlně. V některých případech může běh střídavého motoru na upravené sinusové vlně vést k hromadění přebytečného odpadního tepla, které by mohlo zařízení poškodit. Pravděpodobně jste v pořádku, když používáte tato zařízení s upraveným sinusovým měničem, ale činíte tak na vlastní riziko. Druhou hlavní věcí, kterou je třeba se starat o modifikované sinusové měniče, je jemné lékařské vybavení. Například pokud používáte CPAP k nápravě apnoe, když spíte, bude vám lépe s čistým sinusovým měničem. Někteří výrobci CPAP varují, že můžete svůj stroj poškodit upraveným sinusovým měničem, a jiní uvádějí, že CPAP bude fungovat, ale může dojít k poškození zvlhčovače. Jiné typy lékařského vybavení, jako jsou koncentrátory kyslíku, také potřebují čistou sinusovou vlnu. V těchto typech případů je lepší použít čistý sinusový výkon nebo hledat jednotku, která může být napájena stejnosměrným proudem, aniž byste vůbec potřebovali invertor, pokud je k dispozici. Některá zařízení trpí nežádoucím rušením od modifikovaného sinusového měniče. Rádio můžete napájet pomocí modifikovaného sinusového měniče, ale může zachytit rušení z modifikované sinusové vlny, což by mohlo ztěžovat poslech.

Další zařízení, která nemusí fungovat

Některá další elektronická zařízení, která mohou nebo nemusí fungovat správně bez čisté sinusové vlny, zahrnují:

  • Zařízení, která používají tyristory, jako jsou laserové tiskárny a kopírky
  • Zařízení, která používají usměrňovače řízené křemíkem
  • Osvětlení využívající elektronické předřadníky, jako mnoho zářivek

Zařízení, která obvykle fungují dobře

Seznam elektroniky, která obvykle funguje dobře s upravenou sinusovou vlnou, je příliš dlouhý, než aby se sem dostal. Stačí říci, že pokud nepoužívá střídavý motor, není choulostivým zdravotnickým zařízením a nezapadá do žádného z dalších scénářů zákazu, pravděpodobně budete v čistotě . Pokud zařízení, které chcete napájet, používá usměrňovač ke změně střídavého proudu na stejnosměrný proud, je velmi nepravděpodobné, že byste měli nějaké problémy. To znamená, že váš notebook bude pravděpodobně v pořádku, i když někteří výrobci tvrdí, že nepoužívání čistého sinusového měniče zkrátí provozní životnost napájecí cihly notebooku. Pokud zařízení, které chcete zapnout, běží na prvním místě na stejnosměrné napájení, jako je notebook, je lepší hledat způsob, jak přeskočit přechod z DC na AC a zpět na DC. Pokud se to zdá složité, může být jednodušší na to myslet, pokud jde o váš mobilní telefon. Když nabíjíte telefon v autě, nezapojujete střídač a nezapojujete nabíječku do zdi. Zapojujete přímo do zásuvky zapalovače cigaret, což je jednodušší a efektivnější. Notebooky a mnoho dalších zařízení lze také napájet přímo ze zdroje stejnosměrného proudu stejným způsobem pomocí správného adaptéru.