Scéna je známá, pokud jste sledovali spoustu špionážních dramat nebo thrillerů: hrdina byl zajat, zdrženlivý a je bezmocný, aby odolával, když jeho únosce připojí pár propojovacích kabelů k autobaterii. Jako poslušní konzumenti médií jsme dostali podmínku, abychom věděli, že to znamená, že náš hrdina bude mučen, možná až na palec svého života. Ale to je ve filmech. Tady ve skutečném světě může autobaterie vlastně elektrickým proudem? Úplná odpověď na tuto otázku je předvídatelně složitá, ale u kořene věcí je to jen další z mnoha příběhů, které Hollywood vypráví ve službě nabízející poutavější příběh a větší podívanou. I když existují určité aspekty automobilových elektrických systémů, které jsou nebezpečné, a samotné baterie mohou být také nebezpečné, balíček je naskládán na baterii vašeho automobilu, která vás elektrořezá, natož že vás zabije.
Proč vás baterie v autě nemůže usmrtit elektrickým proudem?
Matematika se může trochu zkomplikovat, ale hlavní důvod, proč se můžete bezpečně dotknout kladných a záporných vývodů typické autobaterie a odejít bez úhony, souvisí s napětím baterie. Zatímco automobilové baterie mají technicky intenzitu, která vás zabije, napětí je jiný příběh.
Autobaterie mají jmenovité napětí 12V, které se může mírně lišit nahoru nebo dolů v závislosti na úrovni nabití. Sám, to prostě nestačí, aby to představovalo problém. Pokud jste zapojili více baterií do série, mohli byste dosáhnout dostatečně vysokého napětí, abyste dosáhli nebezpečného území. Tradiční automobilové baterie jsou schopné v krátkých dávkách vyzařovat intenzitu proudu, což je hlavní důvod, proč se stále používá starověká technologie olověných kyselin. Startovací motory vyžadují k provozu hodně proudu a olověné akumulátory jsou schopné poskytovat krátké a intenzivní záblesky proudu. Mezi cívkami spouštěcího motoru a vysokým kontaktním odporem lidského těla však existuje rozdíl. Jednoduše řečeno, o napětí lze uvažovat jako o „tlaku“, takže zatímco autobaterie může mít technicky dostatek proudu, aby vás zabila, mizerných 12 voltů stejnosměrného proudu jednoduše neposkytuje dostatečný tlak, aby protlačil jakékoli významné množství proudu přes kontaktní odpor tvé kůže. Proto se můžete dotknout obou vývodů autobaterie, aniž byste byli šokováni smět pokud máte mokré ruce, ucítíte brnění. Určitě nic jako zpovědní, potenciálně smrtelné, elektrické mučení, které jste možná viděli ve filmech nebo v televizi. Nenamáčejte se ve slané vodě a připojte se k propojovacím kabelům, ani si do prstů nevkládejte elektrody a nedotýkejte se jich autobaterií, abyste to vyzkoušeli. Matematika říká, že byste pravděpodobně byli v pohodě, ale lidské tělo je složitá věc a nejde o experimenty, které stojí za to.
Baterie do auta jsou stále nebezpečné
Autobaterie sama o sobě nemusí být schopná způsobit smrtící – nebo dokonce znatelný – elektrický šok, ale to neznamená, že není nebezpečná. Hlavním nebezpečím spojeným s autobateriemi je výbuch, ke kterému může dojít v důsledku jevu známého jako „plynování“, při kterém z baterie uniká hořlavý plynný vodík. Pokud je plynný vodík zapálen jiskrou, může celá baterie explodovat a osprchovat vás kyselinou sírovou. Proto je tak důležité dodržovat správný postup při připojování propojovacích kabelů nebo nabíječky baterií. Další nebezpečí spojené s autobateriemi má co do činění s náhodným přemostěním svorek nebo náhodným přemostěním jakéhokoli vodiče + B nebo konektoru, jako je solenoid startéru, k zemi. Zatímco autobaterie nemůže do vašeho těla pumpovat nebezpečné množství proudu, kovový klíč má mnohem menší odpor a bude mít tendenci růst velmi horké a může dokonce přivařit, pokud přemostí baterii kladně na zem. To jsou docela špatné zprávy všude kolem.
Některé automobilové elektrické systémy jsou nebezpečné
Pamatujete si, když jsme řekli, že hlavním důvodem, proč vás automobilové baterie nemohou elektrickým proudem, je to, že jsou pouze 12V? To je pravda, ale problém je, že ne Všechno autobaterie jsou 12V. Na začátku roku 2000 došlo k obrovskému tlaku na přechod ze systémů 12V na systémy 42V, což by bylo mnohem nebezpečnější pro práci, ale přepínač se nikdy neuskutečnil z různých důvodů.
Hybridní a elektrická vozidla však často přicházejí se dvěma bateriemi: tradiční olověnou baterií pro funkce startéru, osvětlení a zapalování (SLI) a mnohem vyšším napětím na baterii nebo baterii pro provoz elektromotoru nebo motorů. Tyto baterie často používají lithium-iontovou nebo nikl-kovovou hydridovou technologii namísto olověné kyseliny a jsou často dimenzovány na 200 nebo více voltů. Dobrou zprávou je, že hybridní a elektrická vozidla obvykle neuchovávají své vysokonapěťové akumulátory nikde, kde by se vám při nehodě pravděpodobně mohly stát, a téměř vždy používají nějaký typ barevného kódu, který vás varuje před vysokonapěťovými vodiči. Ve většině případů jsou vodiče vysokého napětí barevně kódovány oranžově, i když některé místo toho používají modrou barvu, takže je dobré ověřit si, jakou barvu vaše vozidlo používá, než se na něm pokusíte pracovat.
Když vás ve skutečnosti může šokovat 12voltový elektrický systém
Přestože vás nelze zasáhnout elektrickým proudem pouhým dotykem terminálů běžné autobaterie, kvůli nízkému napětí jste umět dostanete nepříjemný šok od ostatních komponent tradičního automobilového elektrického systému. Například v zapalovacích systémech, které používají víčko a rotor, se zapalovací cívka používá k zajištění ohromného množství napětí, které je potřebné k protlačení jiskry přes vzduchovou mezeru zapalovací svíčky. Pokud dojde k narušení tohoto napětí, obvykle dotykem drátu zapalovací svíčky nebo drátu cívky s roztřepenou izolací a zároveň se dotknete země, určitě pocítíte kousnutí. Dotykem, že se můžete dotknout opotřebeného vodiče zapalovací svíčky a zároveň se dotknout svorek baterie, nebude nic dělat, protože napětí odčerpané zapalovací cívkou je dostatečně vysoké, aby protlačilo kontaktní odpor pokožky. Takové zapínání vás pravděpodobně stále nezabije, ale i tak je dobré se vyhnout, zvláště pokud máte co do činění s vyšším napětím zapalovacího systému bez rozdělovače.
A co vytrvalý mučivý autobaterie Trope?
Ve scéně, kterou jsme otevřeli, je ve skutečnosti skryté jádro pravdy. Pokud darebák začíná s autobaterií, kterou připojí k dalšímu zařízení, a poté použije toto zařízení k mučení hrdiny, to je situace, která je zakotvena ve skutečnosti. Existuje velmi skutečné zařízení známé jako picana, které je napájeno běžnou autobaterií 12V a je schopno při vysokých napětích způsobovat úrazy elektrickým proudem velmi nízké intenzity, které, jako například uchopení špatného drátu cívky, je velmi nepříjemný. Takže i když uchopení vývodů baterie pravděpodobně nepřinese ani ty nejslabší otřesy, natož vás zabije, jedná se o trope, které můžete víceméně křížit na uměleckou licenci.