Skip to content

Nebezpečí výbuchu autobaterie

11 de Červenec de 2021
114513497 1 56a104ad5f9b58eba4b6b116 3038034d2e01464f8e3934521f169762

Automobilové elektrické systémy nejsou nesmírně komplikované, když se podíváte na celkový obraz, a mnoho technologií, které dnes používáme – od alternátorů po olověné akumulátory – existuje už dlouho, ale stále existuje spousta lidé, kteří hledají úskok na relativně jednoduchý úkol, jako je hákování startovacích kabelů, možná proto, že slyšeli, že nesprávné provedení může způsobit velké škody nebo dokonce způsobit vybití baterie. A i když zjistíte, že spousta podivných mýtů a pověstí o automobilové technologii je právě to – nepodložené mýty a pověsti – nebezpečí spojená s nesprávným připojením propojovacích kabelů nebo nabíječky baterií umět způsobit velké škody nebo dokonce vést k explozi baterie. Dobrou zprávou je, že pokud si uděláte čas na pochopení proč autobaterie může explodovat a při dodržení několika základních opatření to není problém, s nímž si budete muset dělat starosti.

Bezpečné připojení propojovacích kabelů nebo nabíječky baterií

Existuje několik obecných pravidel, která vám mohou pomoci bezpečně připojit propojovací kabely, ale existuje také řada zvláštních případů, která tato pravidla nahrazují. Než tedy použijete auto k nastartování, přijmete skok od někoho jiného, ​​nebo připojíte nabíječku k baterii, první věcí, kterou musíte udělat, je zkontrolovat uživatelskou příručku a ujistit se, že vaše auto nemá označení připojení bodů jiný než vaše baterie. Pokud má vaše auto baterii, která je pohřbena někde podivně, například studna nebo kufr, pak je velká šance, že byste měli použít spojovací blok nebo jiný druh vzdáleného připojení.

Bez ohledu na dotyčná vozidla je základní myšlenkou bezpečného připojení propojovacích kabelů připojení elektrického systému dárcovského vozidla, které má dobrou baterii, k elektrickému systému vozidla s vybitou baterií. Pozitivní by měl být spojen s kladným a záporný by měl být spojen s negativním, protože připojení vzad může poškodit obě vozidla a vytvářet potenciálně nebezpečné jiskry, ale o tom později.

Nejlepší postup pro bezpečné připojení propojovacích kabelů

  1. Ujistěte se, že klíče od obou vozidel jsou v Vypnuto pozice.

  2. Připojte jeden propojovací kabel ke kladnému (+) vývodu baterie dárce.

  3. Stejný kabel připojte ke kladnému pólu (+) vybité baterie.

  4. Připojte druhý propojovací kabel k zápornému (-) vývodu baterie dárce.

  5. Připojte druhý konec tohoto kabelu k holému kovu na motoru nebo rámu vozidla s vybitou baterií.

Připojení nabíječky se provádí stejným způsobem, kromě toho, že místo dárcovské baterie používáte nabíječku. Kladný nabíjecí kabel by měl být připojen k kladnému pólu baterie (+), poté by měl být záporný nabíjecí kabel připojen k holému kovu na motoru nebo rámu vozidla. Existuje několik výjimek, kdy je kladný vodič uzemněn, ale ve většině elektrických systémů automobilů je kladný vodič uzemněn. Proto můžete k holému kovu na rámu nebo motoru vozidla s vybitou baterií připojit nabíječku nebo propojovací kabel a do baterie proudit proud. Samozřejmě je to technicky možný přímé připojení k zápornému pólu baterie a v některých případech to může být ještě snazší. Takže pokud je to možné a je to v podstatě to samé jako připojení k jiné zemi, proč projít problémy? Protože nechcete, aby vaše baterie explodovala.

The Science of Exploding Car Batteries

Autobaterie se označují jako „olověné kyseliny“, protože k ukládání a uvolňování elektrické energie využívají desky olova ponořené v kyselině sírové. Tato technologie je ve skutečnosti od 18. století a není nijak zvlášť efektivní z hlediska poměru energie k hmotnosti nebo energie k objemu. Mají však vynikající poměr výkonu k hmotnosti, což v podstatě jen znamená, že jsou dobří při poskytování vysokých úrovní proudu na vyžádání požadovaného spouštěči automobilů. Nevýhodou olověných akumulátorů, kromě skutečnosti, že nejsou strašně účinným způsobem skladování energie, je to, že jsou vyrobeny z poměrně nebezpečných materiálů a tyto nebezpečné materiály mohou interagovat nebezpečnými způsoby. Přítomnost olova je hlavním důvodem, proč je nutné autobaterie pečlivě a řádně zlikvidovat, a přítomnost kyseliny sírové je důvodem, proč s nimi musíte zacházet opatrně, pokud nechcete, aby vám v oděvu byly sražené díry nebo aby se na pokožce nespálily . Nebezpečí, které nás zde zvlášť znepokojuje, je samozřejmě náhlý a katastrofický výbuch a zdroj tohoto zvláštního nebezpečí plyne z interakce mezi olovem a kyselinou sírovou v baterii. Během procesu vybíjení i během nabíjení se vytváří malé množství plynného vodíku a vodík je vysoce hořlavý. Takže když se baterie vybije do bodu, kdy již nemůže napájet startovací motor, vždy existuje šance, že uvnitř baterie stále přetrvává určité množství vodíkového plynu nebo z baterie vytéká, jen čeká na zdroj zapálení. Totéž platí pro právě nabitou baterii, protože nabíjení – a zejména přebíjení – vysokým napětím vede k tvorbě kyslíku i vodíku.

Předcházení výbuchům autobaterií

Existují dva primární zdroje vznícení, kterých se musíte obávat, a oběma je možné se vyhnout pečlivým nabíjením, skokem a údržbou. Prvním zdrojem zapalování je jiskra vytvářená při připojování nebo odpojování propojky nebo nabíjecího kabelu. Proto je tak důležité místo baterie připojit holý kov na motoru nebo rámu. Pokud připojíte záporný propojovací kabel k samotné baterii, může následná jiskra zapálit veškerý přetrvávající vodík. To je také důvod, proč je dobré počkat na zapnutí nebo připojení nabíječky až po připojení. Druhý typ výbuchu automobilové baterie stále zahrnuje plynný vodík, ale zdroj zapalování ano uvnitř baterie. Problém je v tom, že pokud není baterie správně udržována a hladina elektrolytu může klesnout, budou olověné desky vystaveny kyslíku a mohou se zdeformovat. To může vést k tomu, že se desky při odběru extrémního proudu zahnou a dotknou se, kdykoli spustíte startovací motor, což může mít za následek jiskru uvnitř baterie. To zase může zapálit veškerý vodík přítomný v článku a způsobit výbuch baterie.

A co uzavřené baterie do auta?

Existují dva hlavní typy uzavřených automobilových baterií: tradiční olověné baterie, které prostě nelze opravit, a baterie VRLA (ventily regulované olověné kyseliny), které ve skutečnosti není třeba opravovat. V případě baterií VRLA je elektrolyt obsažen v nasycené skleněné podložce nebo gelovaný, takže odpařování ve skutečnosti není problém a ve skutečnosti již není nutné přidávat více elektrolytu a je zde malé nebo žádné nebezpečí desek vystaveni vzduchu. Utěsněné baterie, které používají kapalný elektrolyt, však mohou způsobit problémy později v životě. Pokud máte baterii VRLA, ať už je to absorbovaná skleněná rohož nebo gelový článek, pak je šance, že baterie někdy vybuchne, mimořádně nízká. Stále je však dobrý nápad dodržovat jumpstart a účtovat si osvědčené postupy, abyste se ze zvyku nedostali. Údržba těchto baterií je však ve skutečnosti nemožná, takže se nemusíte starat o pravidelnou kontrolu stavu nabití nebo elektrolytu. Zvláštní pozornost je třeba věnovat bateriím bez VRLA a „bezúdržbovým“ bateriím, přinejmenším nějaký úroveň odpařování proběhne v průběhu času a situace se zhorší pouze v případě, že se baterie nechá opakovaně úplně vybít nebo je přebitá vysokým napětím. I když je dobrý nápad být opatrný žádný baterie při startu nebo nabíjení, je to sudé lepší Při práci se starými, vybitými nebo nedávno nabitými bateriemi bez VRLA, buďte opatrní.