Skip to content

Nejlepší linuxové distribuce všech dob

11 de Červenec de 2021
top linux distributions of all time 4084559 3e2229d4b9464204aa1671fc3c9846aa

Trh spotřebitelských operačních systémů se z velké části usadil na třech platformách: Microsoft Windows, Apple macOS a různé distribuce Linux / BSD. U Linuxu může být základní jádro stejné, ale software kolem něj (aplikace, skiny, správci oken a správci balíků) se různými balíčky kombinují různými dodavateli v balíčcích nazývaných distribuce. Zdůrazňujeme devět populárních distribucí.

Breakout Star of 2018-2021: MX Linux

MX Linux desktop ukázka

MX Linux – partnerství spoléhající se na systém antiX a nápady z projektu MEPIS – bude v roce 2018 sesazovat mincovnu Linux Mint v roce 2018 a nadále na špici žebříčků – se na první pohled může zdát kontraproduktivní. Je založen na Debianu Stable a nasazuje desktopové prostředí Xfce4. Toto párování přesto nabízí skvělý výkon střední váhy pomocí důvěryhodné a dobře prověřené technologie. Tato kombinace nabízí ohromnou distribuci s doplňky s přidanou hodnotou, jako je instalační program UEFI, silné výchozí šifrování a konfigurační nástroj MX Tools.

Nejvyšší hodnocení od roku 2011: Linux Mint

Linux Mint 18

Od roku 2011 do roku 2017 v žebříčku dominovala Linux Mint, která se celých sedm let držela na prvním místě. Sklouzlo to až v roce 2018 a postoupilo horní slot Manjaro. Mint – distribuce založená na Ubuntu – si vydělává chválu za stabilitu, rozmanitost podporovaných správců desktopů a plnou multimediální schopnost ihned po vybalení. Vývojáři společnosti Mint se zaměřují na stabilitu, a proto upřednostňuje konzervativní cyklus vydání. Nebudete dostávat nejnovější aktualizace. Vaše instalace Linuxu bude stále aktuální a nebudete do služby zatlačeni jako nedobrovolný beta tester.

Nejvíce hitů od roku 2002: Ubuntu

Živá pracovní plocha Ubuntu

Ubuntu otřáslo světem Linuxu, když přišlo na scénu v roce 2004. Od roku 2005 se každoročně umístilo v Top 5. Celých 9,5 procenta všech hitů webu DistroWatch.org pro 25 nejlepších v každém roce patří Ubuntu. Mnoho distribucí je navíc založeno na systému Ubuntu Linux a dále přispívá k jeho popularitě, včetně Ubuntu Kylin, Lubuntu a Xubuntu. Distribuce provozovaná společností Canonical Inc. pochází z ostrova Man a je založena na Debianu. Ubuntu si získal podíl na sdílení částečně díky kontroverznímu (a nyní již ukončenému) správci desktopů Unity společnosti Canonical a pokusům společnosti vnutit větší disciplínu často frakturnímu vývoji Linuxu. Je považováno za snadné použití a má bohaté tržiště aplikací. V posledních letech partnerství společnosti Canonical se společností Microsoft vedla k subsystému Windows pro Linux a skvělému výkonu Ubuntu pod softwarem pro virtuální prostředí Microsoft Hyper-V.

Nejkonzistentnější horolezec: Debian

Vlastní Debian Desktop

Meziroční růst je ve světě distribuce Linuxu ctností a tímto měřítkem Debian září. Počet jeho hitů se zvýšil z 311 v roce 2012 na 1 903 v roce 2017. V letech 2015, 2016 a 2017 si vydobyl pozici číslo dvě, v roce 2018 klesl na šesté místo. Debian se zavazuje k pomalému a stálému harmonogramu vydávání. Jeho filozofií je počkat, až bude software stabilní a relativně bez chyb, než jej začlení do distribuce. Tento konzervativní přístup najde přízeň u lidí, kteří dávají přednost spuštění stabilní plochy, která nevyžaduje časté opravy nebo restartování. Ačkoli Debian je samostatná distribuce, je také základem pro jiné distribuce. V lednu 2021 je 121 z 275 zaznamenaných a aktivních distribucí na DistroWatch.org založeno na Debianu. Díky tomu je základní architektura Debianu nejpopulárnější linuxová distribuce na planetě se značnou rezervou.

Fallen Star: Gentoo

Gentoo Linux

V roce 2002 se Gentoo umístilo na třetím místě. Do roku 2012 neustále klesal na číslo 22 a po roce 2013 se nedostal do seznamu 25 nejlepších. V polovině roku 2020 společnost DistroWatch.org zařadila společnost Gentoo na číslo 46. Filozofie společnosti Gentoo si klade za cíl poskytnout uživatelům téměř ideální nástroje, které ke své práci potřebují. Gentoo spoléhá na Portage jako systém správy balíčků, který optimalizuje nový software pro konkrétní kombinaci hardwaru a softwaru napájejícího stroj.

Nejkonzistentnější špičkový umělec: openSUSE

openSUSE 13.2

Mezi lety 2006 a 2018 openSUSE nebral horní slot, ale každý rok se v tomto období pohyboval mezi číslem dva a číslem devět. Od roku 2019 vypadl z první desítky. S důrazem na vývoj softwaru si openSUSE – německá distribuce – klade za cíl poskytnout funkcím bohatý a krásný desktopový zážitek. Ačkoli openSUSE podporuje celou řadu správců desktopů, je identifikován v prostředí KDE a ve správci balíčků YaST.

Konzistentní hráč v polovině balíčku: CentOS

CentOS

Někdy pomalý a stabilní vyhraje závod. Od roku 2005 si CentOS vydělal průměrné roční hodnocení 11,2, čímž se dostal z Top 10, ale stále se drží v rychle se měnícím prostředí. CentOS se řadí mezi distribuce optimalizované pro prostředí serverů i desktopové klienty. Protože má tendenci poskytovat předvídatelnou základní vrstvu aplikací, je to užitečné pro vývoj balíčků a testování serverů. CentOS je robustní, bohatý na funkce a stabilní. Není to nejlépe vypadající umělec na trhu, ale vyplňuje zásadní mezeru ve světě vývoje softwaru.

Zapomenutá oblíbená položka: Mandrake / Mandriva

Mandriva Linux

Mandrake Linux obsadila první místo v žebříčku v letech 2002, 2003 a 2004, ale do roku 2011 klesla na číslo 10. Poslední vydání této distribuce se dostalo na trh koncem roku 2012. Společnost, která ji sponzorovala, podala o několik let později bankrot.

Nedoceněný Workhorse: Slackware

Slackware

Popularita Slackware se u dospívajících pohybuje a v posledních letech se jí nepodařilo překonat Top 25. Distribuci však velmi milují vyznavači linuxového systému, kteří oceňují odlišný přístup Slackware ke správě softwaru. Vzhledem k tomu, že zkušení uživatelé systému Linux upřednostňují tuto distribuci, je nepravděpodobné, že by většina z nich musela navštívit DistroWatch.org a stáhnout si ji. Vědí, kde to získat, takže statistiky stahování pro tuto distribuci jsou zkreslené. Cílem distribuce je jednoduchost designu. Vyhýbá se změně softwaru ze svých předcházejících zdrojů a snaží se neomezovat případy použití koncovým uživatelem. Za tímto účelem je vysoce konfigurovatelný, i když je konfigurace často spravována pomocí skriptů prostředí a instalačních postupů příkazového řádku, které se mohou novým uživatelům ukázat jako skličující. Slackware je nejstarší distribuce Linuxu, která je stále aktivně udržována.

Nejlépe hodnocené projekty počátkem roku 2021

Návštěvníci DistroWatch nechávají recenze a skóre mezi 1 a 10 pro své oblíbené distribuce. Mezi pět nejlepších nejlépe hodnocených distribucí na začátku roku 2021 patří:

  • Arch Linux (průměr 9,45, hodnocení 269)
  • ArcoLinux (průměr 9,16, hodnocení 200)
  • Devuan GNU + Linux (průměr 9,13, 203 hodnocení)
  • Puppy Linux (průměr 9,08, hodnocení 144)
  • Peppermint OS (průměr 9,07, hodnocení 200)

Top 5 z poslední poloviny roku 2020

Za posledních šest měsíců roku 2020 je 5 nejlepších distribucí seřazených podle průměrných zásahů za den:

  • MX Linux
  • Manjaro
  • Máta
  • Pop! OS
  • Ubuntu

Náš přístup

Pro různé distribuce Linuxu jsme zaznamenali relativní hodnosti a počty meziročních hitů v letech 2002 až 2021, jak zaznamenal DistroWatch.org, populární clearinghouse pro vydání Linuxu. Vyvodili jsme závěry založené na požadavcích na stránky podrobností různých distribucí. Naše analýza je formována následujícími úvahami:

  • Jak Linux jako operační systém, tak DistroWatch.org jako webová stránka, si v průběhu let získaly na popularitě, takže srovnání hrubých počtů mezi roky 2002 a 2021 může být zavádějící. Nejlépe hodnocená distribuce z roku 2002 (Mandrake se 473 zásahy denně) by se v roce 2018 dostala na stejné číslo jako 20 – pokud by distribuce nebyla přerušena v roce 2012.
  • Distribuce přicházejí a odcházejí a hlavní varianty distribucí (například Ubuntu vs. Ubuntu Mate) jsou někdy uváděny samostatně. Sledujeme rozdíly, které udržuje DistroWatch.org, což znamená, že celková stopa Ubuntu je pravděpodobně nedostatečně uvedena.
  • Náš pohled jsme omezili na top 25 distribucí podle roku. Některé distribuce, které buď rostly nebo klesaly v popularitě, nejsou zahrnuty v těch letech, kdy se nedostaly do Top 25.
  • Náš důraz, stejně jako u DistroWatch.org, je na distribuci mezi spotřebiteli a stolním počítačem. V této analýze jsme neuvažovali o trhu serverů.
  • Spolehlivá data neexistují pro penetraci desktopů různých distribucí Linuxu. Spoléháme se na server DistroWatch.org jako proxy, protože víme, že tyto výsledky ovlivňují některé inherentně nevyčíslitelné faktory (například zkušení uživatelé systému Linux, kteří stahují oblíbené distribuce přímo ze zdroje namísto zprostředkování serverem DistroWatch.org).

Počátkem roku 2021 sleduje DistroWatch.org více než 250 aktivních distribucí. To představuje bohaté tržiště filozofie designu, které je součástí přitažlivosti tohoto robustního operačního systému.