Skip to content

Největší propadáky CES všech dob

5 de Červenec de 2021
GettyImages 112316325 59b5b314feef4de2960df374042911f5

Consumer Electronics Show nebo CES je největší světová konference o spotřebitelských technologiích. Od CD-ROM přes Nintendo Entertainment System až po HDTV se na minulých výstavách CES objevila řada revolučních inovací. Tyto inovace naopak chyběly a místo slávy si vydělaly hanbu.

Laserový disk

LaserDisc, který by se nakonec dostal do Spojených států pod názvem DiscoVision, poprvé dorazil na CES 1974 jako prototyp. Tento standard zpochybnil další starší formáty videa, například VHS, na rostoucím trhu domácí zábavy. Umístil se jako vynikající formát pro kvalitu videa a zvuku a poskytoval 440 řádků vertikálního rozlišení oproti 240 řádkům pro VHS. Standard LaserDisc bojoval od začátku. Od roku 1974, kdy CES představila prototypy, prošly čtyři roky a do roku 1978, kdy byl poprvé komerčně dostupný ve Spojených státech. Díky tomuto zpoždění byl standard za VHS, který už měl oporu. LaserDisc byl také těžší a objemnější než VHS. Zatímco LaserDisc byl propadák na CES, zaznamenal větší úspěch v Japonsku, Singapuru a Hongkongu, mimo jiných trzích, kde byla vydání LaserDisc častá až do příchodu DVD.

Atari 1200XL

Domácí počítač Atari 1200XL při pohledu shora

Atari následoval úspěch svých milovaných Atari 400 a 800 s 1200XL. Rozšířila paměť na 64 kB, měla nesmírně vynikající klávesnici a chlubila se rafinovaným designem, který integroval funkce sedmi samostatných desek do jedné základní desky. Atari však minul cenu za cenu. Společnost oznámila 1200XL na CES 1983 za 1000 $. V době, kdy zasáhlo maloobchod, Atari snížila cenu na 899 USD. To bylo mnohem víc než cena Atari 800 a mnohem více než Commodore 64, který na CES 1982 udělal vlny díky své skromné ​​ceně 595 $. Spotřebitelé vzdali dražší Atari kvůli své konkurenci a společnost ukončila výrobu 1200XL do konce roku 1983.

Apple Newton

Originální Apple Newton při pohledu zepředu

John Sculley, generální ředitel společnosti Apple Computers, vystoupil na jevišti v Chicagu CES v roce 1992, aby předvedl Newtona, odvážného nového osobního asistenta. Byl to v mnoha ohledech pokus o vytvoření iPadu s technologií z počátku 90. let. Měl přenosný, břidlicovitý, bateriově napájený tvarový faktor, ale uspokojil se s nedotykovým, černobílým displejem, robustními rámečky a minimálním procesorem. Počáteční příjem byl pozitivní. Jakmile však majitelé měli možnost Newton koupit a používat, objevily se jeho problémy. Newtonovo rozpoznávání rukopisu bylo hrozné, což porazilo skutečnost, že má přenosné zařízení pro psaní poznámek. Jeho buggy vydání se stalo součástí popkultury, když v roce 1993 epizoda The Simpsonovi parodoval zařízení. Newton bojoval několik let. Apple dokonce licencoval OS jiným společnostem, takže najdete zařízení Newton od společností Motorola, Siemens a Sharp. Po neúspěchu svého debutu stále neměl velkou šanci.

Apple Pippin

Domácí herní konzole Apple Pippin zepředu

Apple se snažil udržet zájem spotřebitelů o Mac v polovině 90. let, protože mnoho uživatelů se obrátilo na nové počítače se systémem Windows. Jednou z možných odpovědí na hrozbu PC byl Apple Pippin, herní konzole, která také poskytovala internetový webový prohlížeč. Pippin dorazil na CES 1996 většinou pozitivně. Tim Barjarin ze společnosti Creative Strategies ve svém rozhovoru s The Computer Chronicles řekl: „[…] tento druh hybridního zařízení má potenciál a ve skutečnosti si myslíme, že by mohl pohánět Apple na zcela novou úroveň uživatelů počítačů. “Nebylo to tak. Myšlenka, kterou společnosti Apple původně nabídl japonský vývojář her Bandai, a vytvořil společnost Bandai , měl problémové spuštění. Společnost Apple poskytla licenci na svou značku společnosti Bandai, ale poté na trhu Pippin udělala jen málo. Pippin byl také drahý za 599 $, což je více, než kolik se v té době prodávalo většina herních konzolí. Konzola byla rychle stažena z trhu a prodávala se 40 000 jednotek celkem.

HD-DVD

Adrien Brody a Jodi Sally mluví na stánku HD-DVD, CES 2007

Nová média a standardy konektivity často bojují na CES a podněcují konkurenty v naději na přijetí průmyslem. Tyto boje obvykle vyřeší, než budou mít spotřebitelé šanci se rozhodnout. HD-DVD byl výjimkou a mnoha spotřebitelům zanechal filmy a média na slepé uličce. Ačkoli to nebylo odhaleno na CES 2006, přehlídka připravila bojiště pro válku mezi HD-DVD a jeho konkurentem, Blu-Ray. Společnost Toshiba představila první jednotky HD-DVD, zatímco společnost Microsoft oznámila, že prodá přídavnou jednotku HD-DVD pro herní konzoli Xbox 360. Společnosti Sony, Samsung a Pioneer se postavily proti společnosti Blu-Ray řadou nových hráčů a partnerství filmového průmyslu. Na CES 2008 to všechno dramaticky skončilo. Warner Brothers, poslední hlavní studio s neutrálním postojem ke konfliktu, těsně před představením oznámilo úplnou a exkluzivní podporu standardu Blu-Ray. Skupina HD-DVD musela zrušit svou konferenci CES pouhé dva dny před jejím plánovaným termínem, čímž náhle ukončila formátovací válku.

Microsoft Windows Vista

Stánek Microsoftu na CES 2009

Windows na začátku nového století dobře běžely. Společnost Microsoft úspěšně získala nárok na počítačový průmysl. Nyní nastal čas, aby Microsoft prosadil novou vizi zítřka operačního systému. To byla vize Windows Vista. Vista nebyla první ani poslední verze Windows, která dorazila na CES, ale skočí na hromádku flopu z jediného důvodu. Společnost CNET, oficiální mediální partner CES 2007, ji označila za „Best of Show“ v oblasti počítačů a hardwaru. Windows Vista se dočkala obecného vydání jen několik týdnů po získání této ceny a recepce se okamžitě zhoršila. Systém Vista byl posouzen jako buggy, pomalý, neatraktivní a do značné míry zbytečný, protože jeho klíčová vylepšení nebyla pro většinu uživatelů zřejmá.

Palm Pre

Smartphone Palm Pre zobrazený zepředu

Na veletrhu CES 2009 proběhlo mnoho mobilních inovací, ale nic nevyvolalo větší rozruch než smartphone Palm Pre. Palm Pre, který byl vytvořen jako odpověď společnosti Palm na iPhone, měl posuvný design, který si uchoval fyzickou klávesnici a zároveň nabídl 3,1palcovou dotykovou obrazovku. Palm Pre získal na CES 2009 vynikající tisk a až do tohoto okamžiku by se stal nejprodávanějším telefonem společnosti Spirit. Palm však neměl čas zajet vítězství. Uživatelé začali hlásit problémy s posuvným mechanismem, který se při dotyku mohl kroutit a vypadal křehce v kapkách. Palmova exkluzivní dohoda se Sprintem také omezila popularitu Pre. Dnes odborníci vidí Palm Pre jako poslední hřebík do rakve společnosti. Společnost Palm koupila společnost HP následující rok a většina jejích zbývajících produktů byla znovu označena jako zařízení HP Palm. TCL nyní vlastní značku Palm.

BlackBerry Playbook

Tablet BlackBerry Playbook při pohledu zepředu

PlayBook od BlackBerry, který dorazil na CES 2011, napodoboval příběh hry Palm Pre. Jako alternativa k iPadu od Apple byl klíčovým rysem PlayBooku jedinečný OS vytvořený tak, aby umožňoval snadný multitasking, notoricky známou slabou stránku raných iPadů. PlayBook byl také menší a přenosnější než iPad, a to díky 7palcovému displeji. Reakce byla na veletrhu CES 2011 pozitivní a PlayBook dodal při spuštění více jednotek, než se očekávalo, ale poptávka se zastavila. Tablet BlackBerry měl velký problém; nebylo to zařízení iOS nebo Android. Chyběl výběr aplikací nalezený na těchto zavedených platformách. Společnost BlackBerry v červnu 2013 oznámila, že PlayBook neobdrží svůj nový operační systém BlackBerry 10 a tablet pomalu zmizel z regálů obchodů. BlackBerry, na rozdíl od společnosti Palm, dnes zůstává nezávislou společností, ale její roční tržby jsou pouhých 5 procent z vrcholu společnosti v roce 2011.

3D televize

3DTV zobrazující sport na stánku CES

3D televize není nedávný vynález, ale rok 2010 byl rokem, kdy se výrobci televizí konečně pokusili prosadit 3D TV jako životaschopnou spotřebitelskou technologii. Všichni hlavní hráči v televizích, včetně Sony, Samsung, LG, Panasonic, Pioneer a Vizio, na veletrhu CES 2010 předvedli nové sady s podporou 3D. Úsilí mělo počáteční úspěch. 3D televize udělala skvělé ukázkové ukázky, což vedlo k pozitivnímu časnému pokrytí. Problémy se dostavily pomalu. Většina televizorů s 3D byla drahá a kvalita 3D zážitku se mohla divoce lišit. Fungovalo to také pouze s filmy nebo televizí speciálně zvládnutou pro 3D, což omezovalo knihovnu. Toto odvětví na CES 2011 a CES 2012 silně prosadilo 3D TV. Výrobci tuto funkci vylepšili a televize, která ji podporuje, snížila cenu. Omezená knihovna přesto zůstávala překážkou a tato myšlenka se spotřebitelů nikdy neuchytila. 3D TV byla vytlačena z centra pozornosti příchodem nových televizorů 4K na CES 2013 a televizory s podporou 3D do roku 2017 do značné míry zmizely.

Quibi

Logo Quibi

Společnost Quibi, která byla na veletrhu CES 2020 ohlášena extrémním fanfárám, včetně příběhů na titulních stránkách o spotřebitelských technických publikacích, jako jsou The Verge a Techcrunch, si dala za cíl revoluci ve streamování. Myšlenka byla jednoduchá a na první pohled má svou genialitu. Namísto pořadů pro televizní diváky, které by pak mnoho lidí sledovalo na malé obrazovce, by Quibi dal na první místo mobilní diváky. Nápad přišel s velkým úlovkem. Quibi by byl pouze na předplatné a účtoval by si 4,99 $ za reklamy nebo 7,99 $ bez nich. Předplatné na CES 2020 okamžitě nastavilo červené vlajky. Cena vyvolala zjevnou otázku. Proč platit 5–8 $ měsíčně za neprokázanou streamovací službu, kterou si můžete užít pouze na smartphonu? Zahájení Quibi na tuto otázku neodpovědělo. Téměř milion lidí se zaregistrovalo k bezplatné zkušební verzi, ale to se zmenšilo na pouhých 72 000 předplatitelů, což společnost donutilo oznámit ukončení 21. října 2020.