Skip to content

Oživení pevného disku pro použití s ​​počítačem Mac

20 de Červenec de 2021
GettyImages 173421916 48e9431735024bf2a9cb215271f6c1b7

Oživení pevného disku pro použití s ​​počítačem Mac je poměrně jednoduchý proces, i když ne krátký. V této podrobné příručce vám ukážeme, jak opravit starý pevný disk, který vám způsoboval problémy.

Co budete potřebovat

  • Utility: K opravě pevného disku budete potřebovat Disk Utility, který je zdarma dodáván s jakýmkoli počítačem Mac. Případně můžete použít program, jako je Drive Genius, dostupný od společnosti Prosoft Engineering. Nepotřebujete oba nástroje. Máme tendenci používat Drive Genius, protože rychlejší než Disk Utility.
  • Pevný disk: Do jaké míry jste schopni oživit poškozený pevný disk, závisí na tom, jak špatný je stav disku. Snažte se nespoléhat na jednotku jako na svůj primární úložný systém, protože i když jste schopni oživit zařízení, neexistuje žádná záruka jeho dlouhověkosti. Použijte jej k uložení dočasných nebo záložních dat.
  • Aktuální záloha: Proces popsaný v této příručce vymaže data disku, takže všechna data, která jsou aktuálně na disku, je třeba zálohovat, pokud je chcete uložit. Pokud vám jednotka brání v zálohování dat, musíte data před pokusem o oživení jednotky obnovit. K dispozici je řada nástrojů pro obnovu dat třetích stran, například Data Rescue, Techtool Pro a Disk Warrior.

Nainstalujte disk do externího krytu

Instalace pevného disku do externího krytu umožňuje spouštět obslužné programy disku ze spouštěcí jednotky počítače Mac. Díky tomu je proces rychlejší a nedojde k použití DVD nebo jiného spouštěcího zařízení, které byste potřebovali, pokud se pokoušíte oživit interní spouštěcí disk Mac. Tento proces můžete stále používat, ale pokyny pro spuštění z jiné spouštěcí jednotky nejsou v této příručce zahrnuty.

Jaký typ krytu použít

Jakákoli skříň, která přijímá rozhraní vaší jednotky, bude fungovat dobře. Jednotka, kterou se pokoušíte oživit, s největší pravděpodobností používá rozhraní SATA. Na konkrétním typu (SATA I, SATA II atd.) Nezáleží, pokud se do krytu vejde rozhraní. Kryt můžete k počítači Mac připojit pomocí USB, FireWire, eSATA nebo Thunderbolt. USB bude poskytovat nejpomalejší připojení; Thunderbolt, nejrychlejší. Budete potřebovat externí dokovací stanici, která vám umožní připojit jednotku bez jakýchkoli nástrojů a bez nutnosti otevírat kryt. Tento typ doku jednotky je určen pro dočasné použití a zajišťuje, že jednotka nepoškodí žádné součásti interního rozhraní. Standardní skříň může být lepší volbou, pokud má váš disk fungovat jako externí disk připojený k počítači Mac.

Pokuste se namontovat disk

Prvním krokem při oživování pevného disku je zjistit, zda je či není kandidátem na oživení. Chcete-li to provést, budete muset potvrdit, že disk může reagovat a provádět základní příkazy. Nejprve se ujistěte, že je jednotka zapnutá a připojená k počítači Mac, a poté počítač Mac zapněte. Mac buď a) rozpozná jednotku a zobrazí se na ploše, b) zobrazí varování, že jednotka není rozpoznána, nebo c) vůbec nereaguje na připojení jednotky. Pokud váš Mac vůbec nereaguje na připojení jednotky, zkuste vypnout počítač, vypnout externí jednotku a restartovat v následujícím pořadí:

  1. Zapněte externí jednotku.

  2. Počkejte alespoň minutu, než se disk rozběhne.

  3. Zapněte Mac.

Pokud se disk stále neobjeví nebo pokud neobdržíte varovnou zprávu, můžete zkusit následující:

  • Vypněte Mac a změňte externí disk na jiné připojení.
  • Použijte jiný port USB nebo přepněte na jiné rozhraní, například z USB na FireWire.
  • Vyměňte externí za známou dobrou jednotku a ověřte, zda externí skříň funguje správně.

Pokud tato řešení nedojde, je disk pravděpodobně mimo uložení.

Vymažte disk

Další krok předpokládá, že se disk buď objevil na ploše počítače Mac, nebo jste obdrželi varovnou zprávu, že disk nebyl rozpoznán. Než budete pokračovat, odpojte všechny další externí disky, které jste k počítači Mac připojili. Nechcete omylem vymazat špatný disk.

  1. Spusťte Disk Utility, umístěný pod Aplikace > Utility.

  2. V seznamu jednotek vyhledejte a vyberte disk, který se pokoušíte oživit. V názvu bude mít velikost jednotky a jméno výrobce. Pokud si nejste jisti, která jednotka je která, jednoduše odpojte externí jednotku a podívejte se, která ze seznamu zmizí. Poté jej znovu připojte a potvrďte, že se znovu objeví.

  3. Vybrat Vymazat záložka.

  4. Ujistěte se, že je rozevírací nabídka Formát nastavena na macOS Extended (žurnálováno).

  5. Pojmenujte jednotku nebo použijte výchozí název, který je „Bez názvu“.

  6. Vybrat Vymazat. Jednotka bude vymazána a zobrazí se v seznamu Disk Utility s naformátovanou oblastí obsahující název, který jste vytvořili nad ní.

Pokud v tomto okamžiku obdržíte chyby, šance na úspěšné dokončení procesu oživení se sníží. Jednotky, které se podle pokynů nevymaže, pravděpodobněji selžou i v dalším kroku.

Vyhledejte špatné bloky

V tomto dalším kroku se zkontroluje každé umístění jednotky a určí se, do kterých částí je možné zapisovat. Obslužné programy použité v následujících pokynech označí jakoukoli část, ze které nelze zapsat nebo z ní číst, jako špatný blok. To zabrání tomu, aby disk tyto oblasti později použil.

Oživení pevného disku - mazání a vyhledávání špatných bloků

Všechny disky, dokonce i zcela nové, mají špatné bloky. Výrobci očekávají, že disky nebudou mít jen několik špatných bloků, ale že je budou vyvíjet v průběhu času. Plánují to tak, že rezervují několik dalších bloků dat, která může jednotka používat, v podstatě vymění známý špatný blok za rezervovaný. V první sadě pokynů použijeme Drive Genius a hned poté použijeme Apple Disk Utility. Toto je destruktivní test a pravděpodobně povede ke ztrátě dat na testované jednotce.

Jak vyhledávat špatné bloky pomocí Drive Genius

  1. Ukončete Disk Utility, pokud právě běží, a spusťte Drive Genius, obvykle umístěný pod Aplikace.

  2. Vybrat Skenovat nebo Fyzická kontrola podle toho, jakou verzi Drive Genius máte.

  3. Ze seznamu zařízení vyberte pevný disk, který se pokoušíte oživit.

  4. Vyberte buď Náhradní špatné bloky nebo Oživte poškozené oblasti zaškrtávací políčko, podle toho, jakou verzi Drive Genius máte.

  5. Vybrat Start.

  6. Zobrazí se výzva s varováním, že tento proces může způsobit ztrátu dat. Vybrat Skenovat.

Spustí se proces skenování. Po několika minutách poskytne odhad potřebného času. Ve většině případů to bude kdekoli od 90 minut do 4 nebo 5 hodin, v závislosti na velikosti disku a rychlosti rozhraní. Po dokončení Drive Genius nahlásí, kolik špatných bloků, pokud vůbec nějaké, byly nalezeny a nahrazeny náhradními díly. Pokud nebyly nalezeny žádné špatné bloky, disk je připraven k použití. Pokud byly nalezeny špatné bloky, pokračujte částí nazvanou Drive Stress Test.

Jak vyhledávat špatné bloky pomocí nástroje Disk Utility

  1. Zahájení Disk Utility, umístěný pod Aplikace > Utility.

  2. Vyberte jednotku ze seznamu zařízení. V názvu bude mít velikost jednotky a jméno výrobce.

  3. Vybrat Vymazat záložka.

  4. V rozevírací nabídce Formát vyberte macOS Extended (žurnálováno).

  5. Pojmenujte jednotku nebo použijte výchozí název, který je „Bez názvu“.

  6. Vybrat Možnosti zabezpečení.

  7. Vyberte možnost přepsat jednotku nulami a poté vyberte OK.

  8. Vybrat Vymazat.

Když Disk Utility používá možnost Zero Out Data, spustí jako součást procesu mazání zabudovanou funkci Rezervní špatné bloky jednotky. V závislosti na velikosti jednotky může tento proces trvat pouhých 4–5 hodin až 12–24 hodin. Po dokončení mazání, pokud Disk Utility nevykazuje žádné chyby, je disk připraven k použití. Pokud dojde k chybám, pravděpodobně nebudete moci jednotku používat.

Zátěžový test

Oživení pevného disku - zátěžový test disku

Nyní, když máte funkční disk, můžete jej okamžitě uvést do provozu. Pokud máte v plánu uložit důležitá data na jednotku, můžete provést zátěžový test. Toto je zátěžový test pohonu, někdy označovaný jako vypalování. Účelem je cvičit disk zápisem a čtením dat z co největšího počtu míst po co nejvíce času, který můžete ušetřit. Jakékoli slabé místo se odhalí nyní, spíše než po silnici. Existuje několik způsobů, jak provést zátěžový test, ale ve všech případech chceme, aby byl celý svazek zapsán a přečten zpět. Opět použijeme dvě různé metody.

Jak provést zátěžový test s Drive Genius

  1. Spusťte Drive Genius, obvykle umístěný pod Aplikace.

  2. Vybrat Skenovat nebo Fyzická kontrola podle toho, jakou verzi Drive Genius máte.

  3. Ze seznamu zařízení vyberte pevný disk, který se pokoušíte oživit.

  4. Vyberte buď Rozšířené skenování nebo Rozšířená kontrola zaškrtávací políčko, v závislosti na verzi Drive Genius, kterou máte.

  5. Vybrat Start.

  6. Obdržíte rychlé varování, že proces může způsobit ztrátu dat. Vybrat Skenovat.

Po několika minutách Drive Genius poskytne odhad potřebného času. Ve většině případů to bude kdekoli od dne do týdne, v závislosti na velikosti disku a rychlosti rozhraní disku. Tento test můžete spustit na pozadí, když používáte Mac pro jiné úkoly. Po dokončení testu, pokud nejsou uvedeny žádné chyby, si můžete být jisti, že je váš disk v dobrém stavu a lze jej použít pro většinu činností.

Jak provést zátěžový test pomocí Disk Utility

  1. Spusťte Disk Utility, umístěný pod Aplikace > Utility.

  2. Vyberte jednotku ze seznamu zařízení. V názvu bude mít velikost jednotky a jméno výrobce.

  3. Vybrat Vymazat záložka.

  4. Použijte Formát z rozevírací nabídky vyberte macOS Extended (žurnálováno).

  5. Pojmenujte jednotku nebo použijte výchozí název, který je „Bez názvu“.

  6. Vybrat Možnosti zabezpečení.

  7. Vyberte možnost přepsat disk pomocí bezpečného mazání vyhovujícího standardu DOE. Vybrat OK.

  8. Vybrat Vymazat.

Když Disk Utility používá bezpečné mazání kompatibilní s DOE 3-pass, zapíše dva průchody náhodných dat a poté jeden průchod známého datového vzoru. To bude trvat kdekoli od jednoho dne do týdne nebo déle, v závislosti na velikosti disku. Tento zátěžový test můžete spustit na pozadí, když používáte Mac pro jiné aktivity. Jakmile je vymazání dokončeno, pokud Disk Utility nevykazuje žádné chyby, jste připraveni disk používat, protože je ve skvělém stavu.