Skip to content

Pasivní vs. aktivní GPS antény

21 de Červen de 2021
Passive vs Active GPS Antenna 1fb1ac38813446968912d5c3ef4dc697

Systémy GPS (Global Positioning System) fungují tak, že přijímají signály ze satelitů. Bez antény to není možné. Zatímco většina jednotek GPS, včetně telefonů a přenosných navigačních jednotek, má zabudované skryté antény, některé obsahují možnost přidat externí anténu. I když obvykle není nutné instalovat externí anténu GPS, existují případy, kdy to může pomoci.

Celková zjištění

Pasivní GPS anténa

  • Bez napájení: V klidu zachytí signály GPS ve vzduchu a vyhledá navigační zařízení.

Aktivní GPS anténa

  • Napájeno: Zesiluje anténní signál, aby se zvýšil dosah příjmu zařízení GPS.

Pasivní vs. aktivní GPS antény

Ať už jsou instalovány v telefonu nebo v zadní části vozidla, existují dva typy antén GPS: pasivní a aktivní. Pasivní antény nečinně přijímají signály GPS a předávají je do navigačního zařízení GPS. Aktivní jednotky zahrnují napájený zesilovač, který umožňuje anténě táhnout signály z větších vzdáleností. Zesílené antény téměř zdvojnásobují dosah příjmu signálu zařízení GPS. Aktivní antény jsou obvykle dražší a jejich instalace je náročnější než pasivní antény. Přesto mohou být tyto antény instalovány dále od GPS trackeru. Z tohoto důvodu se lépe hodí pro velká vozidla nebo situace, kdy musí být udržován signál.

Rušení příjmu GPS

Zařízení GPS fungují tak, že přijímají signály ze sítě satelitů. Účtováním směru a síly signálu satelitů v síti může zařízení GPS přesně lokalizovat svou fyzickou polohu na Zemi, obvykle ve formě tečky na digitální mapě. Když překážka blokuje výhled zařízení GPS na oblohu, nemusí být schopna identifikovat satelitní signály. Výsledkem je buď selhání lokalizace zařízení, nebo snížená přesnost umístění. Častým zdrojem degradace signálu jsou vysoké budovy, stejně jako kovové střechy osobních a nákladních vozidel. Riziko překážky signálu lze zmírnit umístěním zařízení GPS na nebo vedle okna vozidla, ale ne vždy. Například silnější střechy pronikají signálům obtížněji než tenčí a tónovaná okna mohou obsahovat drobné kovové částice, které blokují signály GPS.

Kdo potřebuje GPS anténu?

Většina navigačních zařízení GPS je vybavena interními anténami, které ve většině případů fungují dobře. V některých případech se k dálkovému přenosu informací do zařízení GPS používá externí anténa. Používá se, když je mezi jednotkou GPS a oblohou příliš mnoho rušení nebo překážka v zorném poli. Externí antény jsou také užitečné místo starších jednotek GPS s datovanými interními anténami. Pokud zjistíte, že vaše jednotka GPS někdy nedokáže získat signál nebo se občas zdá nepřesná, může problém vyřešit externí anténa. Je levnější a jednodušší nejprve přemístit jednotku v autě, protože to může zmírnit překážky a problémy s rušením. Přesto možná zjistíte, že jediným schůdným řešením je instalace zesílené externí antény. Pokud už nějakou dobu používáte jednotku GPS a nikdy jste si nevšimli problémů se ztrátou signálu nebo přesností, pravděpodobně externí anténu nepotřebujete. Pokud vaše jednotka GPS často nedokáže získat signál nebo se zdá nepřesná, může problém vyřešit externí anténa. Další situace, kdy by externí anténa mohla pomoci, je situace, kdy cestujete mimo síť nebo do vzdálené oblasti, kde je příjem GPS nejistý.