Skip to content

Pět důvodů, proč jste bezpečnějším řidičem s GPS

4 de Srpen de 2021
In carGPSdevice 2f7c91959f6a4ce3abadcd37b8cb684e

Když jsou piloti školeni, často se jim říká „nejprve letíte, pak navigujete“. To je dobrá rada pro létání a pro řízení auta (ve frázi stačí nahradit řízení pro letectví). Je to připomínka, kterou si stojí za to zopakovat, pokud zjistíte, že jste za volantem rušeni. Vaší první a nejdůležitější prací je zůstat si vědomi svého prostředí a udržovat vozidlo tam, kam patří. GPS v automobilu je potenciálním rušivým faktorem a „roztržitá jízda“, jak jej nazývají bezpečnostní experti, je častou příčinou nehod. To znamená, že jste celkově mnohem bezpečnější řidič, pokud používáte GPS v autě moudře a budete dodržovat některá základní pravidla.

Důvody, proč jste s GPS bezpečnější

  1. Víš, kam jdeš. Ztráta a/nebo rozptýlení při snaze vidět značky ulice a zorientovat se je významné a nebezpečné rozptýlení. S používaným GPS jste zřídka ztraceni, a i když zmeškáte zatáčku, GPS automaticky přepočítá trasu a dostane vás tam, kam potřebujete, s minimálním stresem a rozptýlením.
  2. Nemusíte řešit mapy. Manipulace a čtení map za jízdy je výkon, o který jsme se všichni pokoušeli, ale je to značné rozptýlení. I když cestující čte mapu a poskytuje pokyny (ne vždy to jde hladce, že?), Jste na tom s GPS lépe.
  3. GPS zvyšuje bezpečnost jízdy v noci. Není to často diskutováno, ale podle našeho názoru je jednou z nejlepších vlastností GPS v automobilu skutečnost, že vám dává lepší povědomí o vozovce v noci a za podmínek nízké viditelnosti. V noci, a zejména při noční jízdě za špatného počasí, vám GPS řekne a ukáže nadcházející zatáčku, rampu atd. Dlouho předtím, než ji uvidíte. Na temných zadních silnicích vám mapa GPS poskytne náhled na to, co je čeká.
  4. Víte, do kterého pruhu se zařadit. Jednou z výzev řízení neznámých a frekventovaných víceproudých dálnic je vědět, který pruh budete potřebovat pro nadcházející výjezd. Kvalitní systém GPS pro převod textu na hlas vám sdělí správný jízdní pruh s dostatečným předstihem.
  5. Bezpečnostní prvky, jako volání hands-free, speciální Pomoc tlačítka, která vám ukážou nejbližší policii, nemocnici, garáž a další.

Věci, kterým je třeba se vyhnout

  1. Buďte zvlášť opatrní, abyste se nerozptylovali GPS, pokud jste začátečník. Skvělá nová dotyková obrazovka, všechny tyto možnosti nabídky – nenechte je odvést oči a pozornost od silnice. Začátečníci mají tendenci dívat se na obrazovku mnohem více, než by měli. Když se naučíte používat GPS, dávejte si pozor zejména na dodržování níže uvedených tipů.
  2. Neprogramujte GPS při pohybu. Toto pravidlo uvidíte z dobrého důvodu ve všech bezpečnostních příručkách GPS a textu úvodní obrazovky. Před odjezdem zadejte svůj cíl. Pokud potřebujete zrušit nebo změnit cíl, zastavte na bezpečném místě a zastavte, nebo počkejte, až vás zastaví na semaforu, a přeprogramujte. Některé automobilové navigátory GPS mají volitelná nastavení, která zabrání zadávání adres, když je auto v pohybu.

Další tipy

  1. Naučte se spoléhat na hlasové pokyny. Spolehněte se především na hlasové směry, s občasným pohledem na mapu (podobně jako byste se podívali na rychloměr nebo jiný nástroj) k potvrzení nebo náhledu zatáček.
  2. Držte GPS daleko od důležitých pozorovacích míst. Obvykle je snadné umístit GPS nízko a poblíž palubní desky a mimo klíčové linie řízení.

Pamatujte si, že nejprve letíte (nebo řídíte) a pak navigujete jako druhou prioritu. Je na vás, abyste svůj GPS používali způsobem, který zlepší bezpečnou jízdu, a ne naopak.