Skip to content

Pochopení příkazu GET Linux

14 de Srpen de 2021
side view of a young woman working on a computer 471104740 57e98c8c3df78c690f868336

Linux z relace shellu nabízí stovky jedinečných příkazů k provádění různých administrativních funkcí nebo vyvolávání programů a systémových nástrojů. Mnoho z těchto příkazů modeluje elegantní jednoduchost v tom, jak jsou pojmenovány. Přesto, i když dostat je dostatečně jednoduchý termín, ve skutečnosti na něj nemapuje žádný příkaz Linuxu. Informace založené na Linuxu, které poskytujeme, jsou pouze referenčními relacemi shellu, a proto platí pro všechny distribuce.

Běžné alternativy „získat“

Lidé hledají dostat v obecném smyslu obvykle znamená jednu ze dvou věcí-buď získání vzdáleného obsahu, nebo aktualizaci softwaru v systému založeném na Debianu se systémem správy balíčků Advanced Package Tool.

Získání obsahu

The wget příkaz stáhne vzdálená aktiva (jako soubory) nebo dokonce celé webové stránky z webového serveru. To málo w je ošemetná část; wget znamená World Wide Web získat a w není volitelný. Je to hra na skutečnost, že jedním ze standardních zákulisních příkazů k zahájení přenosů webového obsahu je http získat prohlášení. Když už mluvíme o http získat—Je to příkazový řetězec předávaný prohlížeči na servery. Normální lidé přistupující k internetu nikdy přímo nevykonávají příkazy HTTP, a to ani z prohlížeče založeného na prostředí, jako je Lynx.

Aktualizace softwaru

Distribuce jako Debian a jeho varianty, včetně Ubuntu, používají ke správě softwaru a softwarových knihoven systém Advanced Package Tool. Ačkoli APT podporuje několik různých koncových uživatelských rozhraní, a to jak z desktopového prostředí, tak z relace shellu, jedním z nejběžnějších příkazů založených na shellu je apt-get. Například v systému Ubuntu, chcete-li synchronizovat softwarové knihovny vašeho počítače se vzdálenými úložišti a identifikovat potenciální příležitosti pro upgrade, spusťte: sudo apt-get update

Souhra mezi výstižný a apt-get je subtilní. Spolehne se na mnoho výukových programů „Jak spravovat software v Linuxu“ na úvodní úrovni apt-get aniž by to jasně sdělili apt-get je jediný, ale odlišný příkaz a není pouze synonymem pro výstižný.

Použití ‚get‘ jako aliasu

Protože dostat není vyhrazené klíčové slovo v Linuxu, můžete jej namapovat na konkrétní delší příkaz pomocí alias Systém. Můžete například určit alias pro automatickou synchronizaci softwarových úložišť Ubuntu mapováním sudo apt-get update na dostat. V tomto kontextu, dostat není nový příkaz sám o sobě, ale spíše zkratka k delší verzi.