Skip to content

Podrobný průvodce instalací openSUSE Linux

10 de Srpen de 2021
install1 56a5aad73df78cf7728953bf

OpenSUSE je jednou z nejvýznamnějších německých distribucí a přesto si v žebříčku DistroWatch vede dobře, i když už není tak populární jako dříve. Moderní openSUSE podporuje dvě oddělené varianty – Tumbleweed, který nabízí software s technologií edge-edge v modelu s postupným uvolňováním, a Skok, který následuje typický model statické distribuce.

Požadavky na openSUSE

Chcete -li spustit openSUSE na vašem počítači, musíte mít:

  • Počítač s dvoujádrovým procesorem 2 Ghz využívající architekturu procesoru v rodinách X86_64, i586, aarch64 nebo ppc64le.
  • Minimálně 2 GB systémové paměti.
  • Volný pevný disk s minimálně 40 GB.
  • Instalační médium (přístup k síti, jednotka DVD nebo port USB).

Instalace openSUSE

Stáhněte si příslušný obrázek ISO pro preferovanou variantu a architekturu systému. Vypalte ISO na USB nebo DVD. Restartujte počítač pomocí instalačního média jako spouštěcího zdroje. Postupujte podle pokynů v instalačním programu. Moderní instalační program openSUSE nabízí grafický instalační program s podrobným přístupem k procesu instalace.

Instalační program je podobný jakékoli jiné distribuci Linuxu. Některé odchylky zahrnují:

  • Analýza systému: Tento krok kontroluje síťové připojení a během instalace vás vyzve k přidání online úložišť. Stále můžete instalovat openSUSE bez síťového připojení, ale připojení znamená, že nemusíte instalovat operační systém a poté jej ihned po plné instalaci opravit.
  • Online úložiště: Instalační program vyzve obrazovku Role systému, která nabízí několik různých rolí pro počítač. Vyberte si verzi pro stolní počítače pomocí KDE Plasma, GNOME nebo Xfce, nebo použijte stolní počítač, server nebo profil transakčního serveru. Většina lidí si vybere počítač s vaším oblíbeným prostředím.
  • Disk: Pokud nastavujete openSUSE tak, aby fungoval na části pevného disku, použijte funkci Guided Setup nebo spusťte nástroj Expert Partitioner. Pokud jej instalujete na celý disk, je obvykle dobré jej ve výchozím nastavení nechat rozdělit na počítač. Pokud instalujete v prostředí virtuálních počítačů, jako je Hyper-V nebo OpenBox, nechte fungovat, jak je uvedeno.

Postupy po instalaci

Po dokončení instalačního programu restartujte novou distribuci openSUSE. Podle potřeby nakonfigurujte síť, nainstalujte příslušné aktualizace a upravte prostředí počítače podle svých preferencí.