Skip to content

Potřebujete crossovery pro audio do auta?

31 de Červenec de 2021
GettyImages 186669603 57b77ad75f9b58cdfde76af5 77cdf600c1764684a9c034cc3269dd9f

Automobilové audio crossovery jsou pravděpodobně jedny z nejhůře chápaných audio komponentů. Vzhledem k tomu, že nejsou nezbytně nutné, je docela snadné se při stavbě nebo modernizaci audiosystému automobilu jen tak nad tématem úplně zamyslet. Hlavní jednotky, zesilovače a reproduktory získají veškerý dobrý tisk, ale to neznamená, že crossovery nejsou také důležité.

Abychom porozuměli tomu, co je crossover, a zda budování autorádia ve skutečnosti potřebuje jeden nebo více, je důležité nejprve porozumět některým velmi základním zásadám, které jsou základem použití crossoveru pro automobilové audio. Základní myšlenkou je, že hudba se skládá ze zvukových frekvencí, které provozují celou škálu lidského sluchu, ale někteří reproduktory dokážou vytvářet konkrétní frekvence lépe než jiné. Tweetery jsou určeny k reprodukci vysokých frekvencí, basové reproduktory jsou určeny k reprodukci nízkých frekvencí atd. S ohledem na to jsou nováčci automobilového audia často překvapeni, když zjistí, že každý existující automobilový audio systém ve skutečnosti vyžaduje crossovery na té či oné úrovni. Například velmi základní systémy využívající koaxiální reproduktory mají ve skutečnosti zabudované malé crossovery přímo do reproduktorů. Jiné systémy, zejména ty, které používají komponentní reproduktory, obvykle využívají externí crossovery, které pouze předávají příslušné frekvence správným reproduktorům. Hlavním účelem rozdělení hudby na dílčí frekvence a posílání určitých frekvencí konkrétním reproduktorům je dosáhnout vyšší věrnosti zvuku. Zajištěním toho, aby se ke správným reproduktorům dostaly pouze správné frekvence, můžete účinně snížit zkreslení a pomoci zlepšit celkovou kvalitu zvuku autorádia.

Typy crossoverů pro audio do auta

Existují dva hlavní typy crossoverů, z nichž každý je nejvhodnější pro konkrétní situace:

Pasivní crossovery

Tyto crossovery jsou umístěny mezi zesilovačem a reproduktory a filtrují nežádoucí frekvence. Některé reproduktory mají vestavěné pasivní crossovery. Vzhledem k tomu, že tyto crossovery jsou jednoduše zapojeny mezi zesilovač a reproduktory, jejich instalace je relativně snadná. Existuje však určitá míra neefektivity, která je vlastní pasivním crossoverům.

Aktivní crossovery

Jsou také známé jako elektronické crossovery a jsou složitější a dražší než pasivní jednotky. Aktivní crossovery vyžadují zdroje energie, ale neplýtvají energií tím, že filtrují zesílené signály tak, jak to dělají pasivní crossovery.

Kdo opravdu potřebuje crossover pro audio do auta?

Faktem je, že každý jednotlivý audio systém do auta vyžaduje nějaký typ crossoveru stejným způsobem, jako každý audio systém do auta vyžaduje nějaký typ zesilovače. Ale stejně přesně, jako mnoho hlavních jednotek obsahuje vestavěný zesilovač, mohou reproduktory obsahovat také vestavěné crossovery. V základních audio systémech do auta je naprosto možné se bez problémů obejít bez dalších crossoverů. Existuje však řada okolností, kdy buď pasivní nebo aktivní jednotka zlepší kvalitu zvuku, účinnost systému nebo obojí. Pokud váš autorádio používá koaxiální reproduktory, další crossover pravděpodobně nepotřebujete. Reproduktory s plným rozsahem již mají vestavěné pasivní crossovery, které filtrují frekvence, které se dostanou ke každému měniči. I když do mixu přidáte zesilovač, vestavěné výhybky reproduktorů by měly být více než dostačující. Možná však budete potřebovat crossover, pokud k tomuto typu systému přidáte zesilovač a subwoofer. Na druhou stranu budete obvykle potřebovat jeden nebo více přechodů, pokud plánujete vybudovat systém, který se skládá z komponentních reproduktorů, více zesilovačů a subwooferů. To platí zejména v případě, že plánujete používat jednotlivé zesilovače k ​​ovládání konkrétních reproduktorů, jako jsou vaše basové nebo výškové reproduktory. Ať už zvolíte aktivní nebo pasivní crossovery, budete potřebovat něco, aby se nežádoucí frekvence nedostaly do reproduktorů. Je také důležité si uvědomit, že zesilovače na trhu s náhradními díly obvykle obsahují vestavěné filtry, které účinně fungují jako crossovery, pokud budujete základní automobilový audio systém s komponentními reproduktory. Vysokopásmový filtr v tomto typu zesilovače umožňuje řídit výškové reproduktory a dolní propust umožňuje řídit basové reproduktory, aniž byste vyžadovali další křížení.

Když aktivní crossover může skutečně pomoci

I když se v situaci, kdy používáte pouze jeden zesilovač, obvykle bez přechodů můžete v pohodě obejít, komplikovanější sestavení může aktivnímu crossoveru skutečně prospět. Například třícestný crossover je komponenta, kterou ve skutečnosti propojíte mezi hlavní jednotkou a více zesilovači. V tomto typu scénáře každý zesilovač přijímá konkrétní rozsah frekvencí z crossoveru a každý zesilovač se používá k pohonu konkrétního typu reproduktoru. Jeden může například pohánět přední reproduktory s vysokým průchodem, jiný může pohánět zadní širokopásmové reproduktory a třetí zesilovač subwooferu může řídit subwoofer.

Vyžadují crossovery profesionální instalaci?

Instalace crossoverů není raketová věda, ale před provedením tohoto typu DIY projektu budete potřebovat základní znalosti o tom, co děláte. Instalace pasivního crossoveru je poměrně jednoduchá, protože zahrnuje pouze propojení crossoveru mezi zesilovačem a reproduktory. Můžete například zapojit pasivní crossover na výstup zesilovače, poté zapojit výstup tweeteru crossoveru do vašeho tweeteru a výstup wooferu do vašeho wooferu. Instalace aktivního crossoveru autorádia bude obvykle komplikovanějším postupem. Hlavním problémem je, že aktivní crossovery vyžadují napájení, takže ke každé jednotce budete muset vést napájecí a uzemňovací vodiče. Dobrou zprávou je, že pokud jste již nainstalovali zesilovač, měli byste být více než schopni nainstalovat aktivní crossover, protože zapojení není ve skutečnosti složitější. Ve skutečnosti uzemnění vašeho aktivního crossoveru na stejném místě, kde jste uzemnili zesilovač, pomůže zabránit nepříjemnému rušení pozemní smyčky.