Skip to content

Potřebuji pojistku zesilovače?

5 de Červenec de 2021
6947660202 c328e0683c c andy arthur 56a1040e3df78cafdaa7d7d3

Většina automobilů přichází s velmi základními zvukovými systémy, které obsahují pouze hlavní jednotku a čtyři reproduktory, takže upgrade nad rámec toho je komplikovanější než pouhá výměna starých komponent za nové. Pokud vaše auto nepocházelo z továrny se zesilovačem a pravděpodobně to tak nebylo, znamená to, že jej musíte připojit k napájení a zemi, a to znamená, že potřebujete nějaký typ pojistky zesilovače.

Kdo potřebuje pojistku zesilovače do auta?

Pokud byl váš nový výkonový zesilovač vybaven vestavěnou pojistkou, je to skvělé. Tato pojistka však má chránit samotný zesilovač a neudělá nic pro ochranu zbytku kabeláže ve vašem autě. Zvláštní pozornost si zaslouží vlastní napájecí vodič zesilovače, který by se mohl potenciálně zkratovat někde v linii. Pokud nejste opatrní při vedení napájecího kabelu pro váš nový zesilovač a dojde ke zkratu a není spojen, můžete se dívat na značné poškození. V nejhorším případě by zkratovaný napájecí kabel zesilovače mohl dokonce způsobit požár. I když jste opatrní, pouhá jízda po nejhladších silnicích způsobí, že vše ve vašem autě bude hodně narážet. Dráty se časem posouvají a obrusují se navzájem i proti ostatním věcem, což může způsobit, že se i ty nejlepší plány rozpadnou. Proto je pojistka jednou z nejdůležitějších částí kabeláže zesilovače.

Připojení zesilovače k ​​napájení

Může být lákavé jednoduše připojit nový zesilovač ke stávající pojistkové skříňce v autě, zvláště pokud je pojistkový blok umístěn pod palubní deskou. Je to rozhodně jednodušší, než vést úplně nový napájecí kabel až k baterii, ale musíte odolat nutkání použít tuto zkratku. Důvodem, proč byste se měli vyvarovat připojení zesilovače k ​​pojistkové skříňce uvnitř automobilu, a zejména se nikdy nepřipojovat k existujícímu obvodu nebo pojistce, je ten, že váš zesilovač bude téměř jistě vyzařovat vyšší intenzitu proudu, než je kabeláž v pojistkové skříňce navržena tak, aby nést. To znamená, že riskujete potenciálně katastrofickou poruchu, i když vyměníte menší pojistku za větší nebo použijete prázdný slot v pojistkové skříňce. Tato otázka úzce souvisí s tím, jak fungují pojistky, a problémem, o který se mají starat. Pojistka je ve většině základních pojmů součást, která je navržena tak, aby selhala, aby chránila vše ostatní v obvodu. Pokud některá součást v obvodu odebírá příliš mnoho proudu nebo zkrat způsobí náhlé zvýšení proudu, pojistka „praskne“ a přeruší obvod. Pokud není přítomna žádná pojistka nebo pojistka nerozbije obvod v důsledku elektrického oblouku, mohou být poškozeny další součásti nebo dokonce elektrický požár.

Správná poloha pojistky zesilovače do auta

Vzhledem k tomu, že zesilovače do auta vyzařují hodně proudu, nesprávné zapojení jednoho může vést k přetížení napájecích vodičů, zkratům a dokonce i elektrickým požárům. Proto je dobré vést samostatný napájecí vodič z baterie na zesilovač. Pokud máte více zesilovačů, můžete spustit jeden napájecí vodič a použít distribuční blok, ale napájecí kabel musí být dostatečně silný, aby zvládl proud odebírat ze všech zesilovačů, které napájí. Pokud dojde k problému s některým z vašich zesilovačů nebo dojde ke zkratu napájecího kabelu zesilovače, mohou být výsledky potenciálně katastrofické. V nejhorším případě by mohlo dojít k požáru automobilu nebo dokonce k výbuchu baterie. Proto je nutné mezi baterii a napájecí kabel instalovat in-line pojistku, a proto byste měli umístit tuto pojistku na baterii místo na zesilovač. Pokud umístíte pojistku na zesilovač a kabel zkratuje někde mezi baterií a pojistkou, nebude pojistka vůbec poskytovat žádnou ochranu.

Správná velikost pojistky zesilovače do auta

Kromě umístění pojistky na správné místo je také důležité použít pojistku správné velikosti. Pokud použijete příliš malou pojistku, dojde při normálním provozu k prasknutí. Na druhou stranu, pokud použijete příliš velkou pojistku, můžete skončit při poruše součásti nebo při požáru. Pokud má váš zesilovač interní pojistku, měla by být vaše inline pojistka do automobilu o něco větší. Můžete například použít vloženou pojistku 25 nebo 30 ampérů, pokud má váš zesilovač interní pojistku 20 ampérů. Pokud máte dva zesilovače, které mají vnitřní 20 ampérové ​​pojistky, měli byste tato čísla sečíst, abyste zjistili správnou velikost vaší vložené pojistky. To vám dá trochu kroutícího se pokoje, aniž byste se otevřeli nebezpečné situaci. Některé zesilovače nemají interní pojistky. V takovém případě budete muset zkontrolovat výkonové parametry vašeho zesilovače a určit správnou velikost vaší pojistky do automobilu. Pokud máte co do činění s zesilovačem, který nemá vnitřní pojistku nebo dokonce více zesilovačů, které nemají vestavěné pojistky, měli byste také zvážit použití pojistkového distribučního bloku. Stejným způsobem, jako vás pojistka inline chrání před zkratovaným napájecím vodičem, bude pojistkový distribuční blok chránit vaše ostatní zesilovače a související součásti, pokud některý z vašich zesilovačů selže.

Typy pojistek pro zesilovače

Většina zesilovačů, které mají vnitřní pojistky, používá nějaký typ automobilové pojistky. Jedná se o stejný typ pojistek, které se používají jinde ve vašem voze, a jiné zvukové komponenty, například vaše hlavní jednotka, mohou také používat velmi podobné pojistky. Při instalaci vložené pojistky můžete použít stejný typ nožové pojistky. Samotná pojistka je instalována v držáku pojistky, který připojíte in-line s napájecím vedením zesilovače. Druhou možností je použít řadovou pojistku. Používá se také držák pojistky, který instalujete do vedení s napájecím vodičem, ale obvykle bude mít podobu čiré nebo průsvitné plastové trubice, která drží pojistku v hlavni. Bez ohledu na typ použité pojistky je důležité vybrat držák pojistky, který odpovídá nebo překračuje jmenovitou hodnotu pojistky, kterou plánujete instalovat. Pokud zjistíte, že potřebujete vloženou pojistku 30 A, neinstalujte držák pojistky, který je dimenzován pouze na 25 A.