Skip to content

Používání OEM vs. maloobchodních dílů pro váš počítač

4 de Srpen de 2021
OEM vs Retail 445ab455e74243188c22466c3fcf605b

Zdroje produktů výrobce originálního vybavení (OEM) od výrobce, který je navrhl. Je prodáván bez maloobchodního balení jiným společnostem k montáži a integraci během životního cyklu jiného produktu. Produkty OEM se obvykle prodávají ve velkých sériích jako součást velkoobchodního nebo hromadného nákupu. Dobrý příklad těchto rozdílů lze vidět při porovnávání OEM a maloobchodního pevného disku. Maloobchodní verze je často označována jako sada, protože obsahuje kabely jednotky, pokyny k instalaci, záruční listy a softwarové balíčky, které jednotku konfigurují nebo provozují. OEM verze disku obsahuje pouze pevný disk v uzavřeném antistatickém sáčku bez dalších materiálů. Někdy se tomu říká holý disk.

Stejně jako hardware lze software zakoupit jako OEM. OEM software je identický s maloobchodními verzemi softwaru, ale chybí balení. Rozdíl obvykle uvidíte u softwarových položek, jako jsou operační systémy a kancelářské sady. Na rozdíl od hardwaru OEM existuje více omezení v tom, co umožňuje prodej softwaru maloobchodníkovi spotřebiteli. OEM software lze obvykle zakoupit pouze s kompletním počítačovým systémem. Někteří maloobchodníci umožňují nákup softwaru, pokud je zakoupen s nějakou formou základního hardwaru počítačového systému. V obou případech musí dojít k dodatečnému nákupu hardwaru společně s OEM softwarem. Několik bezohledných maloobchodníků a jednotlivců prodává OEM software, který je pirátským softwarem, proto si před nákupem ověřte prodejce.

Celkové rozdíly mezi OEM a maloobchodem

OEM

 • Levnější.
 • Omezené záruky, služby a podpora.
 • Chybí maloobchodní balení.
 • OEM software se obvykle dodává s počítačem.
 • Software má vyšší tendenci k pirátství.

Maloobchodní

 • Lepší záruční podmínky.
 • Delší a spolehlivější záruky a podpora.
 • Vyšší cena.

Pokud chcete ušetřit peníze, OEM může být správnou cestou, pokud nepotřebujete další podporu nebo záruky. Pokud ano, maloobchodní hardware a software mohou být bezpečnější možnosti. Podívejte se na některé další zásadní rozdíly níže.

Náklady: OEM pro rozpočtové

OEM

 • Bývá levnější.

Maloobchodní

 • Dražší.
 • Může mít více prodejních cen.

OEM produkty nabízejí cenovou výhodu oproti maloobchodním produktům. Snížené položky a balení mohou snížit náklady na počítačovou součást oproti maloobchodní verzi. Další zásadní (a vyrovnávací) rozdíl mezi maloobchodním a OEM produktem je však způsob, jakým jsou zpracovávány záruky a vrácení zboží.

Záruky: Maloobchodní kupředu

OEM

 • Málokdy přichází se zárukou nebo má omezenou záruku.
 • Některé produkty OEM poskytují záruky.

Maloobchodní

 • Poskytuje nejdelší a nejlepší záruky.
 • Většina má lepší zásady vrácení zboží.

Většina maloobchodních produktů má přesně definované podmínky pro servis a podporu. Na druhou stranu produkty OEM obecně nabízejí různé záruky a omezenou podporu, protože produkt OEM se prodává jako součást balíčku prostřednictvím maloobchodního prodejce. Pokud je prodáván v kompletním systému, měl by tedy servis a podporu pro systémovou součást zajišťovat prodejce. Rozdíly v záruce jsou však nyní stále méně definované. V některých případech může mít jednotka OEM delší záruku než maloobchodní verze. Zatímco maloobchodní hardware má obvykle lepší záruky a podporu, hardware OEM není tak daleko v kvalitě záruky a technické podpory. Protože více lidí používá toto levnější řešení pro své výpočetní potřeby, podpora těchto produktů by se měla i nadále zlepšovat. Nebo jak mnozí zjistili, obvykle existují fóra pro různé produkty OEM, pokud víte, kde hledat.

Balení: Maloobchod je králem

OEM

 • Obvykle nepřichází v maloobchodním balení.
 • Manuál obvykle není součástí dodávky.

Maloobchodní

 • Všechny dostupné obaly a doplňky.
 • Dodává se s tištěnými a digitálními manuály, jsou -li k dispozici.

Při vytváření nebo upgradu počítačového systému může být užitečnější maloobchodní verze. Pokud nevíte, co je nutné k instalaci komponenty do počítačového systému, mohou být užitečné pokyny výrobce, stejně jako kabely, které možná nemáte od jiných komponent pro PC.

Technická podpora: Maloobchod je robustnější

OEM

 • Poskytována velmi malá podpora.
 • Možná bude muset spoléhat na pomoc při hledání na internetu.

Maloobchodní

 • Mnoho z nich má nepřetržitou podporu po telefonu, e -mailu nebo webu.
 • Větší šance na výměnu poškozených nebo vadných dílů.

Pokud jde o záruky, získání jakéhokoli druhu podpory (telefonicky, e -mailem nebo webem) může být s OEM díly a softwarem složité. Zatímco maloobchod má obvykle řadu nabídek podpory, možná budete muset spoléhat na zákaznická fóra, abyste získali podporu pro OEM díly.

Určení OEM nebo Maloobchod

Většina renomovaných prodejců uvádí produkt v popisu produktu jako OEM nebo jako holý disk. Položky, jako je balení a záruka, poskytují vodítka k tomu, zda se jedná o verzi OEM. Největší problém přichází s různými cenovými motory na webu. Pokud výrobce používá stejné označení produktu pro OEM i maloobchodní produkt, mohou prodejci na stránce s výsledky nabídnout obě verze. Některé cenové motory uvádějí vedle ceny OEM a jiné nemusí. Pokud si nejste jisti, vždy si přečtěte popis produktu. S OEM softwarem mohou existovat významná rizika. Největší problém je, zda je software legitimní nebo pirátský. Vrácení OEM softwaru může být obtížné, protože většina obchodů připisuje v nejlepším případě pouze váš účet. Pokud máte problémy se softwarem, bývá podpora obtížnější. S trochou průzkumu online můžete najít fórum s pomocí od ostatních uživatelů. Oficiální podpora, stejně jako u hardwaru OEM, nemusí být nejspolehlivější.

Konečný verdikt: Výrobky OEM obecně stojí za riziko

Pokud je součást prodávána jako OEM nebo v maloobchodě, neměl by existovat žádný fyzický rozdíl. Rozdíl je v doplňcích, které jsou součástí maloobchodní verze. Pokud jste spokojeni s podmínkami produktu OEM ve srovnání s maloobchodní verzí, je obecně lepší koupit produkt OEM za snížené náklady. Pokud se vás týkají položky, jako jsou záruky na produkty, kupte si pro jistotu tyto maloobchodní verze.