Skip to content

Příkaz Linux/Unix: atd

4 de Srpen de 2021
development team cooperating in their office 543833982 57ec18825f9b586c3595075f

Už jste někdy potřebovali spustit příkaz nebo dokonce celý skript v určité datum a čas. Jistě, pokud potřebujete něco spustit opakovaně, máte cron, ale co se stane, když to potřebujete spustit jen jednou? To je místo, kde atd. Přichází. Atd je ve skutečnosti démon ‚at‘, který běží na pozadí vašeho systému Linux a provádí příkazy v určitou dobu. Jednorázové příkazy i skripty můžete snadno naplánovat pomocí atd. A není třeba se obávat, že by běžely podruhé nebo že je třeba být přítomen při jejich spouštění.

Instalace ATD

Chcete -li začít, budete pravděpodobně muset nainstalovat atd. Můžete to udělat dostatečně snadno pomocí správce balíčků vaší distribuce.

Debian/Ubuntu/Mint

sudo apt install na

Fedora

sudo dnf nainstalovat na

CentOS/RHEL

sudo yum nainstalovat na

OpenSUSE

sudo zypper nainstalovat na

Arch Linux/Manjaro

sudo pacman -S ve společnosti

Spuštění a povolení ATD

Než budete moci pracovat s atd., Musíte ji spustit a povolit, protože je to démon. Můžete to udělat dostatečně snadno pomocí systemd. sudo systemctl start atd
sudo systemctl povolit atd

Použití ATD

Příkaz atd vám umožňuje spravovat démona plánování, zatímco příkaz at vám umožňuje skutečně plánovat, spouštět a spravovat úlohy. Více často než ne, budete pracovat s, spíše než atd. První věc, kterou pravděpodobně budete chtít udělat, je nastavit omezující faktor zatížení. V zásadě to určí, kolik energie vašeho systému může být využito úlohami naplánovanými na. To udělá příznak ‚-l‘ následovaný číslem. Protože většina počítačů má více jader a vláken. Dobré číslo k použití je počet zpracovatelských vláken ve vašem počítači minus jeden. Na čtyřjádrovém počítači s jedním vláknem na jádro byste tedy použili: sudo atd -l 3

Dále je dobré nastavit minimální dávkový interval pro vaše „zavinovací“ úlohy. Toto je minimální doba mezi začátkem dvou úloh a nastavíte ji pomocí příznaku ‚-b‘, po kterém následuje několik sekund. Toto číslo by mělo být opět určeno množstvím výpočetního výkonu a paměti, které má váš systém. Výchozí hodnota je 60 sekund. To je spravedlivé, ale čtyřjádrový systém může ve většině situací snadno uniknout nastavením na 30. Pokud má váš počítač větší výkon, klidně experimentujte a číslo ještě snižte. sudo atd -b 30

Toto jsou nejběžnější příkazy, které byste použili při konfiguraci atd. Podrobnější informace naleznete v úplném manuálu níže.

Příkazový manuál ATD

Níže naleznete úplné technické rozdělení atd. Na systémech Linux.

Synopse

atd [-l load_avg] [-b batch_interval] [-d] [-s]

Popis

atd spouští úlohy zařazené do fronty v.

Možnosti

-l

Určuje omezující faktor zatížení, přes který by dávkové úlohy neměly být spuštěny, místo volby doby kompilace 0,8. Pro systém SMP s n CPU, pravděpodobně budete chtít nastavit vyšší než n-1.

-b

Zadejte minimální interval v sekundách mezi začátkem dvou dávkových úloh (60 standardních).

-d

Ladit; místo použití vytiskněte chybové zprávy na standardní chybu syslog.

-s

Frontu at/batch zpracovejte pouze jednou. Toto je primárně použito pro kompatibilitu se starými verzemi v; atd -s je ekvivalentní starému atrun příkaz. Skript vyvolávající atd -s je nainstalován jako /usr/sbin/atrun pro zpětnou kompatibilitu.

Varování

atd nebude fungovat, pokud je jeho adresář pro zařazování připojen přes NFS, i když no_root_squash je nastaven. Použijte muž příkaz (% muž), abyste zjistili, jak se příkaz používá ve vašem konkrétním počítači.