Linux podporuje bohatý ekosystém softwaru, který zaznamenává hlavní činnosti systému. Jeden z těchto, syslogd, běží jako systémový démon. Zaznamenává určité systémové události a zprávy jádra do souboru. The syslogd příkaz se stává zastaralým a většina moderních distribucí Linuxu se při záznamu těchto informací spoléhá na jiný software.
Jak funguje systémový protokol
Systémový protokol ukládá zprávy z aplikací a podprogramů jádra OS. Mezi běžné součásti patří:
- aplikace: Jednotlivé programy odesílají diagnostické zprávy. Systémový záznamník může sledovat umístění těchto souborů zpráv.
- Hardware: Informace specifické pro hardware stroje.
- Bezpečnostní: Události, které zaznamenávají potenciální bezpečnostní problémy, nebo démoni, kteří se zaměřují na zabezpečení a stabilitu systému.
- Systém: Informace týkající se jádra Linuxu.
Záznamník běží na pozadí prostřednictvím démona.
Jak komunikovat s protokoly
Protože syslogd je démon, přímo s ním nekomunikujete. Místo toho použijte jiné nástroje. Chcete-li zobrazit zprávy protokolu v paměti, použijte dmesg. Chcete-li ručně vložit záznam do systémového protokolu, použijte záznamník příkaz. Pomocí nástroje pro zobrazení protokolů vaší distribuce můžete zobrazit konsolidovaný seznam záznamů protokolu nebo vyhledat jednotlivý soubor protokolu a přímo jej prozkoumat. Například systémový protokol je obvykle na / var / log / syslog. Většina protokolů je v souboru / var / log adresář, i když některé aplikace ukládají své soubory protokolu se svými binárními soubory.