Skip to content

Problém s HD rádiem

3 de Srpen de 2021
GettyImages 985820608 5c2fee7a46e0fb00012748aa 5b2614ad3ca944079813a33cee5a55e4

Jako jediná technologie digitálního rozhlasového vysílání schválená pro použití ve Spojených státech si HD Radio od svého prvního spuštění v roce 2003 získalo slušný kus fanoušků. Přesto, že se s rádiem HD vyrábí značný počet nových vozů, mnoho řidičů prostě o technologii neví nebo je nezajímá. Zda je to způsobeno celkovým poklesem rádia nebo problémy spojenými s technologií, která stojí za HD Radio, není jasné. Zde je ale pět největších překážek, kterým HD Radio čelí.

Pomalé přijetí

Pomalé přijímání technologie HD rádia provozovateli vysílání je hra s čísly. Trh s analogovým rádiem je obrovský a lukrativní, zatímco vozů vybavených rádiovými tunery HD je stále relativně málo.

Rádio HD je k dispozici již dlouhou dobu a v nových vozidlech je stále více standardem. V roce 2013 zahrnovalo každé třetí prodané auto tuner HD Radio. Do roku 2019 se toto číslo vyšplhalo na více než polovinu. Ale kolik lidí skutečně poslouchá HD rádio ve srovnání s jinými médii? Pro srovnání: v roce 2012 uvedlo zhruba 34 procent Američanů poslech internetového rádia – včetně služeb jako Pandora a online streamů AM a FM stanic. Pouze 2 procenta uvedlo poslech HD rádia. Dalším problémem je pomalé přijímání vysílací technologie HD Radio stanicemi. Pokud žijete v oblasti s dobrým pokrytím HD rádiem, pak to není problém. Pro ty, kteří žijí v oblastech obsluhovaných několika HD rozhlasovými stanicemi, tato technologie možná také neexistuje.

Automobilky opouštějící rádio

připojené auto

Někteří výrobci OEM uvedli, že se chtějí vzdálit od rádia směrem k připojeným automobilům.

V jednom okamžiku se zdálo, že psaní je na zdi pro tovární rádiové tunery. Na začátku roku 2010 několik automobilek údajně plánovalo odstranit všechny typy rádií ze svých palubních desek do roku 2014. To se nestalo a autorádio se zdálo, že se zastavilo provádění, ale obraz je stále poněkud blátivý. Rádiový průmysl a iBiquity, tvůrci HD Radio, údajně spolupracují s velkými výrobci automobilů, aby udrželi rádiové tunery v autorádiích, ale pokud se největší jména v automobilovém průmyslu rozhodnou jít jinou cestou, mohlo by to být pro HD Radio.

Rušení vysílání

špatní sousedé

Výkonné HD rozhlasové stanice ne vždy dělají ty nejlepší sousedy.

Vzhledem k tomu, jak technologie iBiquity funguje v pásmu na kanálu (IBOC), stanice, které se rozhodnou použít tuto technologii, vysílají své analogové signály pomocí dvou digitálních „postranních pásem“ ve spodní a horní části přidělené frekvence. Pokud je výkon přidělený těmto postranním pásmům dostatečně vysoký, může proudit do frekvencí bezprostředně nad nebo pod, což způsobuje rušení. Když k tomu dojde, může to uživatelům zabránit v poslechu sousedních stanic. To byl vždy problém HD rádia, protože výkonné vysílací společnosti způsobovaly problémy s příjmem slabším nebo vzdálenějším stanicím. Stejným způsobem, jakým mohou digitální postranní pásma zasahovat do sousedních frekvencí, mohou také interferovat s vlastním analogovým signálem. To je velký problém, protože jedním z hlavních prodejních míst IBOC je to, že umožňuje digitálním a analogovým signálům sdílet stejnou frekvenci.

Nikdo neví, co je to HD rádio

poslech autorádia

AM/FM, XM, HD, cokoli. Čísla ukazují, že většině lidí záleží více na pouhém poslechu hudby než na abecední polévce.

Spousta lidí neví, co HD rádio, nebo si ho pletou se satelitním rádiem. Jiní prostě nemají zájem kvůli široké dostupnosti internetového rádia, streamování hudby a podcastů. Podle průzkumu z roku 2010 během počátečního HD rádia zájem nikdy nestoupl nad 8 procent. To je docela tristní, když vezmete v úvahu skutečnost, že samotný rozhlasový průmysl ke konci tohoto období zaznamenal mírný růst.

Nikdo se neptal na HD rádio

kdo to vůbec žádal?

Největší otázkou ohledně rádia HD je, kdo o to vůbec požádal ?.

Chladnou a tvrdou pravdou může být, že HD Radio je formát, který hledá publikum, které o to vůbec nepožádalo. Se schválením FCC HD Radio v roce 2002 se zdálo, že všechny karty iBiquity jsou na svém místě, aby mohly vydělávat na novém trhu. Vzestup streamovaných médií, internetového rádia, podcastů a dalších mediálních zdrojů se ukázal jako vážná konkurence. HD rádio je zajímavá technologie, kterou byste si měli vyzkoušet, pokud jste věrní rádiu. Pokud tomu tak není, pak existuje spousta konkurenčních možností zábavy v autě, které stojí za váš čas.