Skip to content

Proč byste měli vyměnit reproduktory vašeho auta

6 de Červenec de 2021
GettyImages 943558044 bd67ae60bde44067aabf3e35b774fa68

Pokud nemáte relativně pozdní model vozidla dodávaného s prvotřídním zvukem, je docela dobrá šance, že vaše auto nebo nákladní automobil prosí o vážnou opravu v oddělení reproduktorů. Ať už se vaše automobilové reproduktory začínají opotřebovávat v důsledku věku a používání, nebo nikdy nebyly tak skvělé, existuje spousta důvodů, proč vyměnit tovární automobilové reproduktory za náhradní díly.

Cena versus kvalita při modernizaci reproduktorů do auta

Hlavním argumentem proti výměně reproduktorů je cena, ale upuštění od náhradních reproduktorů s přímým nahrazením je často skvělý způsob, jak zvýšit kvalitu zvuku bez rozbití banky. I když to může být docela drahé, pokud upgradujete na komponentní reproduktory, to je nedílná součást spektra kvality a nákladů, které musíte procházet, když upgradujete autorádio. Pokud se díváte na celkovou aktualizaci svého audiosystému v automobilu, pak by vaše tovární reproduktory měly být stále jednou z prvních komponent, které zasáhly sekání. Je vysoce nepravděpodobné, že reproduktory původního vybavení ve vašem automobilu nebo kamionu budou stejně tak pracovat s prémiovou hlavní jednotkou a zesilovačem, takže jejich ponechání na místě vážně poškodí váš nový vysněný systém. V takovém případě možná budete chtít držet dál od reproduktorů s přímou výměnou. Pokud opravdu chcete ze svého nového vlastního autorádia vytěžit maximum, je nejlepší vyměnit tovární reproduktory „plného rozsahu“ za vysoce kvalitní komponentní reproduktory a zapojit alespoň jeden subwoofer. Ačkoli aftermarketové širokopásmové reproduktory obvykle stále přinášejí zlepšení kvality oproti vašemu skladovému systému, je těžké porazit komponenty.

Modernizace továrních reproduktorů za rozpočet

Pokud chcete z továrního zvukového systému vytlačit nejlepší možný zvuk a nemáte enormní rozpočet, reproduktory jsou skvělým místem pro začátek. Většina systémů OEM používá reproduktory s „plným rozsahem“, což je fantastický způsob, jak říci, že každý reproduktor má jeden ovladač, který je zodpovědný za produkci celého zvukového spektra, nebo alespoň takového množství, jaké umí relativně kompaktní reproduktor do auta. Výhodou je, že širokopásmové reproduktory jsou poměrně levné a zabírají méně místa než jednotlivé komponentní reproduktory, ale nakonec budete platit jinde s bláznivějším zvukem. Pokud nahradíte automobilové reproduktory, které spadají do kategorie „plný rozsah“, za obousměrné nebo třípásmové reproduktory, které mají více ovladačů nebo dokonce jednotlivé komponentní reproduktory, může být rozdíl v kvalitě zvuku pozoruhodný. Premium aftermarket reproduktory mají také tendenci být lépe konstruovány a vyrobeny z kvalitnějších materiálů než tovární reproduktory. Většina továrních reproduktorů používá obaly vyrobené z pěny a papíru, které se časem zhoršují. Když se prostor kolem reproduktoru opotřebuje, kvalita zvuku výrazně poklesne. Vysoce kvalitní aftermarketové reproduktory mají tendenci používat gumové obklopení, které vydrží déle a usnadňují dodávku kvalitnějších basů. Kužele v zařízeních s náhradními díly jsou také často vyrobeny z hustších materiálů. To je další z důvodů, proč vysoce kvalitní aftermarketový reproduktor má obvykle lepší reprodukci basů než podobně velký tovární reproduktor. Takže i když nemáte peníze, které byste mohli utratit za vysoce kvalitní obousměrné nebo třípásmové reproduktory, výměna starých, opotřebovaných továrních reproduktorů za nové jednotky obvykle vyústí v lepší zvuk.

Budování autorádia od základu

Výměna továrních reproduktorů nevykompenzuje hlavní jednotku nebo zesilovač s nízkým výkonem, a proto se mnoho audiofilů rozhodlo navrhnout nový systém od nuly. V takovém případě je ještě důležitější vyměnit nekvalitní tovární reproduktory za vynikající náhradní díly. Stejně jako obousměrné a třípásmové reproduktory poskytují lepší zvuk než reproduktory s plným rozsahem, jsou komponentní reproduktory ještě lepší při reprodukci vysokých a nízkých hloubek. Jelikož si můžete vybrat hlavní jednotku a zesilovač, aby odpovídaly vaší konfiguraci reproduktorů, umožňuje tento typ nastavení odfouknout další audio systémy do auta. Výměna továrních reproduktorů do auta za skutečné basové reproduktory a výškové reproduktory je složitější než pouhé upuštění od dvousměrných nebo třípásmových reproduktorů, ale umožňuje vám navrhnout skutečnou zvukovou scénu, která je ideální pro vaše auto.

Budou se ale nové reproduktory do auta hodit?

Jedním z největších problémů při výměně továrních automobilových reproduktorů za komponentní reproduktory je to, že můžete narazit na prostor a problémy s připevněním. Pokud například vyměníte čtyři koaxiální reproduktory za nějakou kombinaci levého, pravého a zadního basového reproduktoru, výškového reproduktoru a středního rozsahu komponentních reproduktorů, nebudete moci pustit nové pouze do navržených skříní. pro tovární jednotky. I když používáte koaxiální reproduktory s náhradními díly, prostor může být stále výzvou. Možná se vám podaří vyhnout se pouhým nákupem náhradních reproduktorů se stejnými rozměry, ale můžete také narazit na nějaké potíže. Například 6 palců na 9 palců je běžná velikost reproduktoru a čísla odkazují na délku a šířku reproduktoru. Různé reproduktory 6 x 9 však budou mít různé hloubky, takže některé jednotky se do některých aplikací nemusí hodit. Některým jednotkám také vyzařuje značné množství výčnělku výškového reproduktoru nad základní montážní výšku, a proto je tak důležité před upgradem reproduktorů automobilu konzultovat vhodného průvodce.