V určitém okamžiku se můžete setkat se situací, kdy kapacita jednotky nebo disku není tak velká, jak je inzerováno. Tento článek zkoumá, jak výrobci hodnotí kapacitu úložných zařízení, jako jsou pevné disky, jednotky SSD, DVD a disky Blu-ray, v porovnání s jejich skutečnou velikostí. Vysvětluje také, proč jsou pevné disky menší než inzerované.
Bity, bajty a předpony
Všechny počítače ukládají data v binárním formátu jako jeden nebo nula. Osm z těchto bitů dohromady tvoří bajt. Různá množství úložné kapacity jsou definována předponou, která představuje konkrétní částku podobnou metrickým předponám. Protože všechny počítače používají binární matematiku, představují tyto předpony částky základny-2. Každá úroveň je přírůstkem 2 až 10 nebo 1024. Běžné předpony jsou následující:
- Kilobyte (KB) = 1024 bajtů
- Megabyte (MB) = 1 024 kilobajtů nebo 1 048 576 bajtů
- Gigabyte (GB) = 1 024 megabajtů nebo 1 073 741 824 bajtů
- Terabajt (TB) = 1 024 gigabajtů nebo 1 099 511 627 776 bajtů
Tyto informace jsou zásadní, protože když počítačový operační systém nebo program hlásí dostupné místo na jednotce, zobrazí celkový součet dostupných bytů nebo na ně odkazuje pomocí jedné z předpon. Takže OS, který označuje celkový prostor 70,4 GB, má ve skutečnosti přibližně 75 591 424 409 bajtů úložného prostoru.
Inzerované vs. skutečné
Vzhledem k tomu, že spotřebitelé nemyslí na matematiku base-2, rozhodli se výrobci ohodnotit většinu kapacit pohonu na základě standardních čísel base-10, které všichni známe. Jeden gigabajt se tedy rovná jedné miliardě bajtů, zatímco jeden terabajt se rovná jednomu bilionu bajtů. Tato aproximace nebyla velkým problémem, když jsme použili kilobajt. Přesto každá úroveň zvýšení předpony také zvyšuje celkovou nesrovnalost skutečného prostoru ve srovnání s inzerovaným prostorem. Zde je stručný odkaz, který ukazuje částku, o kterou se skutečné hodnoty liší ve srovnání s inzerovanou pro každou běžnou odkazovanou hodnotu:
- Rozdíl v megabajtech = 48 576 bajtů
- Rozdíl v gigabajtech = 73 741 824 bajtů
- Rozdíl terabajtů = 99 511 627 776 bajtů
Na základě toho je u každého gigabajtu, o kterém výrobce disku tvrdí, nadhodnoceno množství místa na disku o 73 741 824 bajtů nebo zhruba 70,3 MB místa na disku. Předpokládejme, že výrobce inzeruje pevný disk s kapacitou 80 GB (80 miliard bajtů). V tomto případě je skutečné místo na disku kolem 74,5 GB místa, což je zhruba o 7 procent méně, než bylo inzerováno. Tento postup není správný pro všechny jednotky a úložná média na trhu, což je místo, kde musí být spotřebitelé opatrní. Většina pevných disků se uvádí na základě inzerovaných hodnot, kde gigabajt je jedna miliarda bajtů. Na druhou stranu většina flash médií zakládá úložiště na skutečném množství paměti. Paměťová karta 512 MB má tedy přesně 512 MB datové kapacity. Odvětví se také mění. Například SSD může být uveden jako 256 GB model, ale má 240 GB prostoru. Tvůrci SSD vyčlenili další prostor pro mrtvé buňky a binární vs. desítkové rozdíly.
Formátovaný vs. neformátovaný
Aby byl jakýkoli typ úložného zařízení funkční, musí počítač mít nějakou metodu, aby zjistil, které bity uložené na něm se vztahují ke konkrétním souborům. Formátování disku s tím pomáhá. Typy formátů jednotek se mohou lišit v závislosti na počítači, ale některé z běžnějších jsou FAT16, FAT32 a NTFS. V každém schématu formátování je část úložného prostoru přidělena katalogizaci dat na jednotce. Tento proces umožňuje počítači nebo jinému zařízení správně číst a zapisovat data na jednotku. Při formátování jednotky je funkční úložný prostor jednotky menší než její neformátovaná kapacita. Množství, o které formátování zmenšuje prostor, se liší v závislosti na typu použitého formátování a množství a velikosti různých souborů v systému. Protože se liší, výrobci nemohou citovat formátovanou kapacitu. Uživatelé se s tímto problémem setkávají častěji u flash médií než u pevných disků s větší kapacitou.
Přečtěte si specifikace
Při nákupu počítače, pevného disku nebo paměti flash je důležité vědět, jak správně číst specifikace. Výrobci obvykle mají ve specifikacích zařízení poznámku pod čarou, která ukazuje, jak je hodnocena. Tyto informace vám mohou pomoci při lepším rozhodování.