Skip to content

Proč se autobaterie v zimě vybijí?

11 de Srpen de 2021
carbatterydead ArthurTilly GettyImages Crop 5a2c24d8e258f80036eab52d

I když je pravda, že zima je poměrně častým obdobím vybití autobaterií, některé zdroje ve skutečnosti uvádějí, že v létě umírá více baterií než v zimě. Možná tedy řešíte případ zkreslení potvrzení, ale to neznamená, že jste v levém poli úplně mimo. To je důvod, proč je skvělé nechat si baterii zkontrolovat a nechat ji pravidelně udržovat na podzim, než bude mít šanci nechat vás uvíznout ve sněhové bouři. Věda, která stojí za technologií olověných baterií, ve skutečnosti ukazuje, jak horké i studené počasí může být nepříjemné pro životnost a provoz autobaterie. I když je horké počasí skutečným zabijákem baterií, z řady důvodů je chladné počasí také náročné na autobaterie.

The Real Car Battery Killer: Extreme Extreme

Olověné baterie jsou navrženy tak, aby fungovaly v poměrně velkém rozsahu teplot, ale výkon trpí v chladném i horkém prostředí. Podle společnosti Industrial Battery Products klesá kapacita olověné baterie asi 20 procent z normálu v mrazivém počasí, až na asi 50 procent normálu, když teploty klesnou na asi -22 stupňů Fahrenheita. Stejným způsobem, jakým extrémní chlad snižuje kapacitu olověné baterie, ji ve skutečnosti zvyšují vysoké teploty. Olověná baterie může ve skutečnosti vykazovat přibližně 12procentní nárůst kapacity při 122 stupních Fahrenheita oproti 77 stupňům Fahrenheita. Toto zvýšení kapacity samozřejmě nepřichází bez vlastní nevýhody. Ačkoli vyšší teploty mají za následek zvýšení kapacity, mají také za následek snížení životnosti.

Důvod, proč autobaterie v zimě zemřou

Existují tři hlavní faktory, které přispívají k tomu, že baterie v zimě vymírají: snížená kapacita, zvýšené čerpání ze startovacích motorů a zvýšené čerpání z příslušenství. Nechaná vnitřní světla nejsou problém. Když se chystáte nastartovat auto, startovací motor potřebuje k rozjezdu obrovské množství proudu. Za normálních okolností nebude vaše baterie nabízet žádné stížnosti, protože schopnost dodávat velký proud v krátkém časovém období je jednou z věcí, na které je starodávná technologie olověných baterií úžasná. Baterie, která se už dostává dlouho do zubu, však může mít v zimě spoustu problémů. A i když kapacita baterie není snížena věkem, teploty, které jsou na nebo pod bodem mrazu, mohou dokonce snížit kapacitu zcela nové baterie tak nízko, že nedokáže zvládnout požadavky startovacího motoru. Když se podíváte na životně důležité statistiky baterie, jsou zesilovače za studena (CCA) číslem, které udává, jaký proud může baterie vydat za studena. Pokud je číslo velké, znamená to, že je vybaveno tak, aby zvládalo vyšší nároky než baterie s nižším číslem, což zase znamená, že bude lépe fungovat v chladném počasí, kdy je kapacita snížena. V některých případech, zvláště ve velmi chladném počasí, mohou být požadavky na spouštěcí proud motoru ještě vyšší než obvykle, což může problém ještě zesílit. Problém je v tom, že motorový olej za chladného počasí zhoustne, zvláště pokud máte co do činění s olejem o jediné hmotnosti, který nemá různé viskozitní hodnocení pro chladné a horké počasí. Když olej zhoustne, může být otáčení motoru obtížnější, což může způsobit, že motor startéru bude mít větší proud. Zimní jízda obvykle také zatěžuje vaši baterii kvůli požadavkům na příslušenství, jako jsou světlomety a stěrače, které se častěji používají, když jsou dny kratší a počasí je pravděpodobně nevlídnější. Pokud nemáte vysoce výkonný alternátor, může se stát, že váš nabíjecí systém bude držet krok. A protože baterie již může kvůli sníženým teplotám trpět sníženou kapacitou, může to urychlit zánik staré baterie.

Důvod, proč autobaterie zemřou v létě

Stejným způsobem, jakým jsou nízké teploty na automobilové baterie tvrdé, mohou mít vysoké teploty také negativní vliv. Ve skutečnosti vedou horké teploty přímo ke kratší životnosti baterie. To znamená, že baterie, která je neustále provozována při mírných 77 stupních Fahrenheita, vydrží asi o 50 procent déle než baterie, která je neustále vystavena teplotě asi 92 stupňů. Ve skutečnosti je podle společnosti International Battery Products životnost baterie zkrácena na polovinu pro každý přírůstek 15 stupňů oproti standardní provozní teplotě 77 stupňů Fahrenheita. Podle Rady pro péči o auto jsou dvěma hlavními viníky vybitých baterií teplo a přebíjení. Když se elektrolyt zahřeje, je větší pravděpodobnost, že se odpaří. A pokud není nabita, může dojít k nevratnému poškození baterie. Podobně může přebití baterie výrazně zkrátit její životnost, vnitřně ji poškodit a dokonce způsobit její explozi.

Udržování autobaterie naživu v zimě i v létě

Kdykoli je vaše autobaterie provozována mimo optimální teplotní rozsah, faktem je, že je větší šance, že selže, ať už venku mrzne nebo je horko. V zimě je obrovskou věcí, kterou můžete v zimě udělat, nechat baterii nabitou. Podle Interstate Battery začne slabá baterie zmrazovat 503 při 32 stupních Fahrenheita, zatímco plně nabitá baterie nezmrzne až do zhruba -76 stupňů Fahrenheita. Samozřejmě je také skvělý nápad nechat si otestovat zátěž baterie, zkontrolovat elektrolyt a zkontrolovat spojení, zda nevykazuje známky koroze, než přijde zima. Stejným způsobem můžete pomoci baterii déle vydržet v létě s trochou preventivní údržby. Vzhledem k tomu, že jedním z největších viníků selhání baterie je teplo, které způsobuje odpařování elektrolytu, nikdy neuškodí sledovat váš elektrolyt během teplejších měsíců. Pokud elektrolyt začne klesat, můžete jej doplnit, než se problém stane vážnějším.