Skip to content

Proč se vaše auto nespustí, i když světla fungují

6 de Červenec de 2021
abs light comes on 58891a2f5f9b5874eeafada6

Pokud se vaše auto nespustí, ale světla a rádio fungují dobře, může to být jeden z několika problémů, včetně vybité baterie. Důvod, proč rádio, palubní světla, světlomety a další elektronika odebírají energii, zatímco motor nemusí souviset s množstvím proudu, které každé zařízení odebírá, a tím, co může přerušovat cestu.

Zkontrolujte baterii

Nevylučujte možnost vybité baterie jen proto, že fungují některé elektrické komponenty. Baterie mohou někdy provozovat elektronická zařízení na nízké nabití. Světlomety, rádia a další elektronika automobilů vyzařují velmi malou intenzitu proudu – obvykle ne více než 20 až 30 A. Startéry motoru naproti tomu vytáhnou až 300 ampér najednou, což je na baterii s nízkým nabitím příliš mnoho energie.

Automatická baterie připojená k rámu automobilu

Pokud je baterie hustoměrem vybitá nebo pokud selže zátěžový test, je třeba ji nabít. Pokud přijme nabití nebo skok z jiné baterie a vozidlo nastartuje, problém je vyřešen. Pokud se nespustí, může to být spálená pojistka, poškozený spínač zapalování nebo špatný startér.

Zkontrolujte pojistky, tavné články a spínač zapalování

Pokud je baterie v dobrém stavu, zkontrolujte, zda není spálená pojistka nebo tavná vložka. V příručce k vozidlu vyhledejte umístění pojistkové skříňky a poté ji otevřete. Pokud ve vozidle neběží žádný proud, zkontrolujte pojistku, zda neobsahuje kovový drát. Pokud je kovový vodič uvnitř plastového pouzdra přerušen nebo poškozen, spálená pojistka brání napájení v dosažení spouštěcího relé nebo solenoidu. Možná budete potřebovat stahovák pojistek k vyjmutí správné pojistky a světelný zdroj, abyste viděli jeho vnitřní součásti.

Pojistková skříňka od Jeepu

Pokud jsou pojistky v dobrém stavu, je vadný spínač zapalování. Spínač zapalování není mechanická část, do které jste vložili klíč od auta; je to elektrický spínač, který ovládá mechanická část. V některých situacích dodává spínač zapalování energii do elektrických součástí vozu, nikoli však do spouštěče motoru. Diagnostika a oprava poškozeného spínače zapalování je složitější než kontrola spálené pojistky. Dobrým pravidlem však je, že pokud se přístrojová deska a palubní deska nerozsvítí, když je klíč zapalování přesunut do druhé polohy (mezi vypnutím a zapnutím), může dojít k problému se spínačem zapalování. Pokud máte manuální převodovku, špatný snímač polohy spojkového pedálu může zabránit převrácení motoru a současně umožnit správnou elektroniku. Účelem snímače polohy spojky je umožnit vozidlu nastartovat pouze při sešlápnutém pedálu spojky, takže pokud selže, auto nikam nepojede.

Zkontrolujte startér

Startovací motory někdy, ale ne vždy, vydávají cvakavé zvuky, když nefungují. Pokud otočíte klíčkem ve spínací skříňce a uslyšíte cvakavý zvuk, můžete mít poškozený startér. V některých případech však startéry umírají tichou smrtí. Nevylučujte startér jen proto, že nic neslyšíte.

Automobilové spouštěcí motory

Existují další známky prasklého startéru, například kouř vycházející z motoru, prasklý solenoid nebo nasáknutí oleje pod motorem na startéru. Chcete-li to zjistit jistě, najměte si mechanika.