Skip to content

Průvodce balíčky Linux

16 de Srpen de 2021
GettyImages 93033306 58e3bac15f9b58ef7ed3723d

A balík dodává a udržuje nový software pro počítače se systémem Linux. Stejně jako počítače se systémem Windows spoléhají na spustitelné instalační programy, ekosystém Linuxu závisí na balíčcích, které jsou spravovány prostřednictvím softwarových úložišť. Tyto soubory řídí přidávání, údržbu a odebírání programů v počítači.

Co je balíček?

Balíček se skládá ze sbírky souborů, které provádějí úkol. Například populární program pro úpravy obrázků, GIMP, distribuuje prostřednictvím balíčku. V něm se všechny soubory, které GIMP potřebuje ke spuštění, objeví v uklizeném archivu. Balíček navíc nabízí malý soubor, který poskytuje důležitá metadata o programu.

Proč balíčky?

Protože každý počítač nebo server Linux používá jiný software – včetně různých jader – vývojáři nemohou zaručit, že „program Linux“ poběží správně na daném počítači. K vyřešení tohoto problému interoperability balíčky obsahují manifest závislosti, nebo seznamy programů a verzí, které musí být splněny, aby balený software správně fungoval na daném počítači.

Jak mohu používat balíčky?

Linux podporuje několik hlavních různých typů správců balíčků. Každý z nich plní stejnou základní funkci instalace a správy nových programů, ale každý k provádění hlavních úkolů správce balíčků používá trochu jinou architekturu pod kapotou a různá uživatelská rozhraní. Mezi běžné systémy správy balíků patří:

  • DPKG: Základní správce balíčků pro distribuce založené na Debianu.
  • Apt: Front-end pro systém DPKG, který se nachází v distribucích založených na Debianu, jako je Ubuntu, Linux Mint a Elementary OS.
  • Apt-get: Rozhraní front-end pro systém DPKG bohatší na funkce, které najdete v distribucích založených na Debianu.
  • Otáčky: Správce základních balíků nalezený v distribucích založených na Red Hat, jako je Red Hat Enterprise Linux, CentOS a Fedora.
  • Mňam: Front-end pro systém RPM, který se nachází v distribucích založených na Red Hat.
  • Dnf: Rozhraní front-end bohatší na funkce pro systém RPM.
  • ZYpp: Nalezeno v SUSE a OpenSUSE.
  • Pacman: Správce balíčků pro distribuce založené na Arch Linuxu.

Bez ohledu na konkrétního správce balíčků je proces údržby softwaru na počítači se systémem Linux obecně stejný. Spustíte katalog softwaru, který čte z jednoho nebo více úložiště (archivy softwaru optimalizovaného pro danou platformu). Vyberte a zvolte software, který chcete nainstalovat nebo odinstalovat, prostřednictvím grafického katalogu, nebo použijte relaci shellu k ručnímu spuštění příkazů.

Co je alternativou k balíčku?

Ačkoli balíčky zůstávají osvědčenou metodou distribuce softwaru Linux, v posledních letech mají alternativní technologie za cíl zjednodušit správu softwaru. Například nový formát Snap považuje programy za samostatné izolované objekty, které běží ve vlastním chráněném prostoru, takže nejsou „závislé na závislostech“. Kromě toho opravdu old-school způsob instalace softwaru vyžaduje kompilaci ze zdroje. Tento proces je méně běžný, než býval, i když veteráni Linuxu a fanoušci Slackware to stále dělají. Instalace kompilace ze zdroje vyžaduje, abyste získali skutečný kód pro program, který poté zkompilujete a nainstalujete do svého počítače. Tento proces je teoreticky efektivnější-instalace je optimalizována pro váš konkrétní počítač-ale je to obecně strategie pro náročné uživatele pro lidi zvyklé na vývoj vlastního softwaru.