Skip to content

Průvodce GPS trackery pro auta

13 de Srpen de 2021
GettyImages 517704694 59769808aad52b00118ba125

Sledovače globálního systému určování polohy (GPS) jsou přenosná zařízení, která umožňují správcům vozových parků, rodičům a majitelům vozidel všeho druhu sledovat a sledovat jejich osobní a nákladní automobily. GPS trackery v reálném čase pro automobily jsou schopny poskytovat okamžitá data o rychlosti a poloze, zatímco levnější možnosti zaznamenávají tento typ informací pro pozdější použití. U některých sledovačů vozidel GPS je dokonce možné nastavit upozornění v reálném čase, aby se vypnula, kdykoli řidič zrychlí nebo se odchýlí od určité oblasti.

Jak funguje sledování GPS?

GPS tracking používá síť satelitů k určení polohy zařízení, které bylo pro tento účel speciálně navrženo. Základní myšlenkou je, že GPS tracker pomocí procesu zvaného trilaterace určuje svou fyzickou polohu na základě vzdálenosti od tří satelitů GPS. Je to přesně stejná technologie, jakou používá váš přenosný nebo automobilový navigační systém. Rozdíl mezi GPS trackerem a automobilovým navigačním systémem spočívá v tom, že vám navigační systém poskytne vaši polohu a směr jízdy, zatímco tracker buď zaznamenává vaše řidičské návyky, nebo vysílá svou polohu v reálném čase. Když je tracker GPS automobilu schopen vysílat svou polohu, obvykle používá přesně stejnou technologii, jakou používá váš mobilní telefon k volání nebo připojení k internetu. To je důvod, proč některé auto trackery GPS vyžadují měsíční předplatné.

K čemu slouží sledovací zařízení automobilů?

Hlavním účelem zařízení pro sledování vozidel GPS je, abyste vždy věděli, kde se vaše vozidlo nachází, a existuje mnoho různých scénářů, kde to může být užitečné. Pokud vám například ukradli auto, ale měli jste nainstalovaný sledovač, můžete policii poskytnout přesné místo. GPS trackery pro automobily také spadají přímo do rozporu mezi rodičovstvím ve volném dosahu a autoritativním rodičovstvím. Se správným sledovačem nainstalovaným v autě vašeho dospívajícího dítěte můžete v reálném čase zjistit jeho polohu nebo zobrazit záznam o tom, kde byli, kdy tam byli, a dokonce i to, zda porušili rychlostní limit. Zařízení pro sledování vozidel jsou také nesmírně užitečná pro majitele velkých flotil osobních nebo nákladních automobilů. Někteří používají technologii k udržení přehledu o tom, kde se jejich vozidla nacházejí v daném okamžiku, aby lépe koordinovali každodenní provoz, zatímco jiní se více zajímají o sledování ujetých kilometrů pro vedení účetnictví nebo úhradu nákladů. Samozřejmě existuje také temná stránka automobilových GPS trackerů. Někteří je mohou použít bez vědomí majitele vozidla ke sledování, kam a kdy vozidlo jede. Pokud máte podezření, že tomu tak je, můžete se kdykoli pokusit najít GPS tracker, který byl skrytý ve vašem vozidle. Pokud vás napadne jakákoli situace, kdy byste chtěli vědět, kde se vaše auto nachází nebo kde bylo, pak možná budete potřebovat GPS tracker do auta. Jedinou výhradou je, že většina těchto sledovačů vyžaduje mobilní službu, která vám poskytne údaje o poloze v reálném čase.

Jak používáte GPS Car Tracker?

Používání trackeru GPS v autě je obvykle docela snadné, ale postup se u jednotlivých zařízení trochu liší. Hlavním rozdílem je zdroj energie, ale existuje dostatek variací, že je stále dobré nejprve zkontrolovat manuál. Některé trackery GPS jsou navrženy tak, aby se zapojily do konektoru palubní diagnostiky (OBD-II), který se obvykle nachází pod palubní deskou poblíž nohou řidiče. Výhodou je, že tyto sledovače získávají energii přímo z diagnostického konektoru, takže se extrémně snadno používají. Pokud jste někdy používali čtečku kódů nebo skenovací nástroj, pak je použití tohoto typu trackeru hračka. Jiné auto sledovače jsou navrženy tak, aby se zapojily do zapalovače cigaret nebo zásuvky příslušenství, což také omezuje, kde je můžete nainstalovat. Tyto trackery se velmi snadno instalují a používají, ale některé z nich budou i nadále čerpat energii z vaší baterie, když neřídíte. V takovém případě musíte odpojit sledovač, abyste zabránili vybití baterie. Nenápadnější automobilové sledovače GPS jsou napájeny baterií, což znamená, že je lze nainstalovat prakticky kamkoli. Protože neexistuje žádný externí zdroj napájení, musí být tento typ sledovače pravidelně odebírán a nabíjen, jinak přestane fungovat. Jakmile máte ve vozidle nainstalovaný sledovač GPS, můžete pomocí softwaru ve svém počítači, telefonu nebo tabletu zobrazit jeho polohu v reálném čase.

Jsou GPS trackery pro auta legální?

Přestože všechna výše uvedená použití jsou ve většině jurisdikcí legální, je důležité si uvědomit, že existují určité okolnosti, kdy by vás používání zařízení pro sledování automobilů mohlo dostat do horké vody. Máte -li pochybnosti, obraťte se na právníka ohledně této záležitosti. Obecným pravidlem je, že pokud je to vaše auto, můžete ho sledovat. To platí jak pro vozidla v soukromém vlastnictví, tak pro vozidla, která jsou ve vlastnictví společnosti. Pokud tedy chcete sledovat své nezletilé dítě nebo mít přehled o svých zaměstnancích během pracovní doby, máte obecně jasno. Pokud nevlastníte auto, je obvykle nezákonné do něj instalovat sledovač. Existují výjimky pro policii, za předpokladu, že nejprve obdrží rozkaz, a pro soukromé vyšetřovatele pracující podle pokynů majitele vozidla. Ve většině ostatních případů je to nezákonné a některé jurisdikce dokonce mají zákony o kybernetickém pronásledování, které se konkrétně týkají sledovačů vozidel GPS. Zatímco sledovače GPS automobilů lze použít ke špehování lidí, legální použití se této značce zdaleka nedostává. Pokud máte nějaké obavy, měli byste samozřejmě vyhledat právní radu odborníka. I v případě sledování mladistvého řidiče nebo zaměstnance jsou hlavními cíli spíše bezpečnost, odpovědnost a efektivita než špehování.