Skip to content

Průvodce používáním čteček kódů automobilů

29 de Červenec de 2021
GettyImages 539483792 5c840810c9e77c0001a3e51e

Čtečka kódů automobilů je jedním z nejjednodušších diagnostických nástrojů pro automobily, které najdete. Jsou navrženy pro propojení s počítačem automobilu a hlášení poruchových kódů, které mohou spustit kontrolu světel motoru a další problémy.

Jak funguje čtečka automobilových kódů?

Systémy čteček kódů OBD-I a OBD-II fungují v podstatě stejným způsobem, protože monitorují různé vstupy a výstupy senzorů. Pokud systém určí, že je něco mimo specifikaci, nastaví „poruchový kód“, který lze použít v diagnostických postupech. Každý kód odpovídá konkrétní chybě. Existují také různé typy kódů (tj. Tvrdé, měkké), které představují probíhající i občasné problémy. Čtečky kódů vozidel OBD-II jsou obvykle levné, ale některé obchody a obchody s náhradními díly budou číst kódy zdarma. Když je nastaven poruchový kód, na palubní desce se rozsvítí speciální indikátor. Toto je kontrolka funkční poruchy (MIL), která se také označuje jako kontrolní světlo motoru. V podstatě to znamená, že můžete připojit čtečku kódů automobilu a zjistit, v čem je problém. Některé kódy samozřejmě nespouštějí kontrolní světlo motoru. Každý systém OBD má nějaký typ konektoru, který lze použít k načtení kódů. V systémech OBD-I je někdy možné použít tento konektor ke kontrole kódů bez čtečka automobilových kódů. Například je možné přemostit ALDL konektor GM a poté zkontrolovat blikající kontrolku motoru a určit, které kódy byly nastaveny. Podobným způsobem lze kódy číst z vozidel OBD-I Chrysler zapnutím a vypnutím klíče zapalování podle konkrétního vzoru. V ostatních systémech OBD-I a všech systémech OBD-II se chybové kódy čtou zasunutím čtečky kódů automobilu do konektoru OBD. Díky tomu může čtečka kódů komunikovat s počítačem automobilu, stahovat kódy a někdy provádět několik dalších základních funkcí.

Jak používat čtečku automobilových kódů

Abyste mohli používat čtečku kódů automobilu, musíte ji zapojit do systému OBD. Každý systém OBD-I má svůj vlastní konektor, který lze umístit na řadu různých míst. Tyto konektory se často nacházejí pod kapotou v blízkosti pojistkové skříňky, ale lze je najít také pod palubní deskou. U vozidel, která byla vyrobena po roce 1996, je konektor OBD-II obvykle umístěn pod palubní deskou poblíž sloupku řízení. Ve vzácnějších případech může být umístěn za panelem v palubní desce nebo dokonce za popelníkem nebo jiným oddílem.

Zástrčka konektoru OBD-II. Port, který obvykle najdete pod palubní deskou, má obvykle stejný tvar, ale některé jsou obdélníkové.

Tady jsou základní kroky pro použití čtečky kódů automobilů:

  1. Vyhledejte Port OBD.

  2. Vložte čtečku kódů OBD konektor do portu OBD.

  3. Pokud se jednotka nezapne automaticky, zapněte čtečku kódů.

  4. Otočte spínač zapalování vozidla do polohy poloha příslušenství.

  5. Následuj výzvy na obrazovce na čtečce kódů.

Konkrétní postup se může u jednotlivých čteček kódů lišit. Mnoho z těchto zařízení je velmi jednoduchých a je navrženo tak, aby se zapnulo, jakmile dostanou napájení z portu OBD. Ostatní mají konkrétní postupy, které musíte dodržovat, a v takovém případě je důležité si přečíst návod k použití.

Co může čtečka automobilových kódů dělat?

Po umístění a připojení zásuvky OBD bude čtečka kódů automobilu propojena s počítačem vozidla. Jednoduché čtečky kódů jsou schopny čerpat energii prostřednictvím připojení OBD-II, což znamená, že připojení čtečky může také napájet. V tomto okamžiku budete obvykle schopni:

  • Přečtěte si a vymažte kódy.
  • Zobrazit ID základních parametrů.
  • Zkontrolujte a případně resetujte monitory připravenosti.

Konkrétní možnosti se u jednotlivých čteček kódů aut liší, ale minimálně byste měli být schopni číst a mazat kódy. Samozřejmě je dobré vyhnout se vymazání kódů, dokud je nezapíšete, a poté je můžete vyhledat v tabulce kódů poruch. Použití čtečky kódů k vymazání poruchových kódů také resetuje monitory připravenosti. Většina zařízení na testování emisí a smogu sleduje monitory připravenosti a neprojde kolem vašeho vozu, pokud byly resetovány. Pokud po dokončení opravy kódy vymažete, je důležité vzít vozidlo na zkušební jízdu s kombinací jízdy po městě a dálnici, aby monitory připravenosti měly šanci běžet.

Omezení čtečky automobilových kódů

Ačkoli jsou čtečky kódů automobilů skvělé v tom, že vám poskytnou skokový bod pro váš diagnostický postup, jeden kód poruchy může mít libovolný počet různých příčin. Proto jsou čtečky kódů méně užitečné než skenovací nástroje. Když profesionální diagnostický technik používá čtečku kódů, mají často předchozí zkušenosti s tímto typem kódu a dávají jim představu o tom, které komponenty mají testovat. Mnoho profesionálů má také mnohem dražší a komplikovanější skenovací nástroje, které přicházejí s obrovskými znalostními základnami a diagnostickými pokyny. Pokud nemáte přístup k takovému nástroji, můžete si online prohlédnout základní poruchový kód a informace o řešení problémů. Například pokud má vaše auto poruchový kód senzoru kyslíku, měli byste vyhledat postupy testování senzoru kyslíku pro značku a model vašeho vozidla.

Čtečky kódů ELM327 vs.

Scanovací nástroje ELM327 představují cenově dostupnou alternativu k základním čtečkám automobilových kódů. Tato zařízení používají technologii ELM327 k propojení se systémem OBD-II vašeho vozidla, ale nemají žádný vestavěný software ani displej. Místo toho jsou skenovací nástroje ELM327 navrženy tak, aby poskytovaly rozhraní mezi tabletem, smartphonem nebo notebookem a počítačem vašeho automobilu. Některé mobilní aplikace vám umožňují používat skenovací nástroj ELM327 a váš telefon jako čtečku holých kostí a pokročilejší software vám často poskytuje výkonnější rozhraní a diagnostické informace.

Auto technik s počítačem připojeným k autu