Operační systém Linux nabízí bohatou kombinaci funkcí a zabezpečení, které z něj činí skvělou bezplatnou a (většinou) open-source alternativu k macOS a Microsoft Windows. Protože je to „pod kapotou“ jiné, než se pustíte, zvažte některé z hlavních aspektů Linuxu a jejich srovnání s ostatními operačními systémy pro stolní počítače.
Co je to Linux?
Linux pohání celou řadu počítačových systémů od žárovek přes zbraně, notebooky až po velká počítačová centra. Linux napájí vše od telefonu po inteligentní ledničku. V oblasti stolních počítačů poskytuje Linux alternativu ke komerčním operačním systémům, jako jsou Windows a macOS. Zdroje Linuxu pocházejí z nejstarších počítačových operačních systémů 60. a 70. let, a proto si zachovává svoji základní filozofii silného zabezpečení na úrovni uživatele, přizpůsobení a stability systému.
Proč používat Linux místo Windows nebo macOS?
Existuje mnoho důvodů, proč byste místo Windows nebo macOS používali Linux, a zde je jen několik z nich:
Kterou distribuci Linuxu byste měli použít?
Linuxové jádro je jako stroj. Distribuce je skutečné vozidlo, ve kterém je umístěn motor.
- Linux Mint: Vyžaduje nízkou počítačovou odbornost, snadno se instaluje, snadno se používá a má pro uživatele systému Windows známou pracovní plochu.
- Debian: Pro ty, kteří hledají skutečně bezplatnou distribuci Linuxu bez proprietárních ovladačů, firmwaru nebo softwaru, je Debian právě pro vás.
- Ubuntu: Moderní distribuce Linuxu, která se snadno instaluje a snadno používá.
- openSUSE: Stabilní a výkonná distribuce Linuxu. Instalace není tak snadná jako Mint a Ubuntu, ale přesto dobrá alternativa.
- Fedora: Nejaktuálnější distribuce Linuxu se všemi novými koncepty začleněnými při nejbližší možné příležitosti.
- Mageia: Rose z popela dříve velkého Linuxu Mandriva. Snadná instalace a snadné použití.
- CentOS: Stejně jako u Fedory je CentOS založen na komerční linuxové distribuci Red Hat Linux. Na rozdíl od Fedory je postaven na stabilitě.
- Manjaro: Na základě Arch Linuxu poskytuje Manjaro skvělou rovnováhu mezi snadným používáním a aktuálním softwarem.
- LXLE: Na základě lehké distribuce Lubuntu poskytuje plně vybavenou distribuci Linuxu pro starší hardware.
- Arch: Distribuce postupného vydání, což znamená, že v žádném okamžiku nemusíte instalovat nové verze operačního systému, protože se aktualizuje sám. Pro nového uživatele je obtížnější se vyrovnat, ale velmi výkonný.
- Základní: Linux pro lidi, kteří mají rádi rozhraní ve stylu Mac.
Jak spustit Linux z DVD nebo USB
Živé linuxové DVD nebo USB vám umožní provozovat Linux bez instalace na pevný disk. To vám v zásadě umožňuje otestovat Linux, než se k němu připojíte, a je to dobré i pro příležitostného uživatele.
Většina distribucí používá k testování a instalaci distribuce živý zavaděč. Ubuntu Linux, běžná volba pro nové fanoušky Linuxu, nabízí vynikající živé prostředí.
Jak nainstalovat Linux
Každá distribuce Linuxu závisí na jiném instalačním programu, což je program, který vás provede konfigurací systému Linux. Ve většině případů si můžete nainstalovat Linux jako nový operační systém do počítače nebo jako samostatný OS, který nepřepíše Windows.
Co je to desktopové prostředí?
Typická linuxová distribuce obsahuje několik různých komponent. Správce zobrazení vás přihlásí, zatímco správce oken řídí okna, panely, nabídky, rozhraní pomlčky a základní aplikace. Mnoho z těchto položek je spojeno dohromady, aby vytvořilo desktopové prostředí.
Existují nějaké slušné kancelářské balíčky pro Linux?
Pro osobní použití a pro malé a střední podniky představuje LibreOffice bezplatnou silnou alternativu k Microsoft Office.
LibreOffice je dodáván s textovým procesorem s většinou funkcí, které od textového procesoru očekáváte. Obsahuje také slušný tabulkový nástroj, který je plně vybaven a obsahuje základní programovací modul, i když není kompatibilní s Excel VBA. Mezi další nástroje patří balíčky pro prezentaci, matematiku, databázi a kreslení, které jsou dobré.
Jak instalovat software pomocí Linuxu
Linux neinstaluje software stejným způsobem jako Windows. Správce balíčků přistupuje k úložištím, která archivují různé softwarové aplikace, které fungují na dané distribuci. Nástroj pro správu balíčků poskytuje mechanismus pro vyhledávání softwaru, instalaci softwaru, aktualizaci softwaru a odebrání softwaru.
Každá distribuce poskytuje svůj vlastní grafický nástroj. Existují běžné nástroje příkazového řádku používané mnoha různými distribucemi. Například Ubuntu, Linux Mint a Debian používají správce balíků apt-get. Fedora a CentOS používají správce balíčků yum. Arch a Manjaro používají Pacmana.
Linuxový příkazový řádek
Vzhledem k jeho dlouhému dědictví a rozmanitosti přístupu moderních desktopových prostředí hodně Linuxu stále funguje z relace shellu. Ve světě macOS se tyto relace nazývají terminál; ve Windows příkazový řádek.
Ačkoli grafické uživatelské rozhraní moderních DE Linux může dělat téměř všechno, hodně online vzdělávání o Linuxu spoléhá na shell, protože to není svázáno se zvláštnostmi dané distribuce nebo správce oken. Lidé, kteří v Linuxu začínají, mohou z prostředí shell vyjít jen zřídka nebo nikdy, ale lidé, kteří si Linux zamilovali, často do prostředí shell přejdou jako první, protože je snadné zadat jeden příkaz místo klikání v mnoha různých nabídkách.
Často kladené otázky
- Je Linux špatný pro hraní her? Jako operační systém není Linux na hraní her špatný; v systému Linux však existuje mnohem menší podpora her – i když se to postupem času pomalu mění.
- Je Linux těžší používat než jiné operační systémy? Některé distribuce Linuxu nejsou tak uživatelsky přívětivé jako macOS nebo Windows, ale mnoho dalších distribucí, jako je Lunix Mint, není složitější naučit se používat než jiné operační systémy.
- Je Linux rychlejší než jiné operační systémy? Může být, ale není to vždy. Linux je lehký operační systém, takže s menším doslechnutím může být efektivnější než operační systém jako Windows, který přichází s množstvím funkcí a služeb, které běží na pozadí.