Skip to content

Průvodce základním a pokročilým připojením stereo auta do auta

1 de Srpen de 2021
505312689 58073b845f9b5805c23d93dd

Když se v roce 2001 poprvé objevil Apple iPod na scéně, představoval zásadní změnu ve způsobu, jakým posloucháme naši hudbu. Rozhodně to nebyl první přenosný přehrávač MP3, ale za vším ostatním na trhu to trvalo docela dost. IPod rychle nahradil Walkman v zeitgeist přenosné hudby. Netrvalo dlouho a lidé se začali ptát: „Jak poslouchám tu věc s iPodem v autě?“ A ještě v roce 2001 byla odpověď docela jednoduchá: koupit si kazetový adaptér, vysílač FM nebo modulátor FM. Situace konektoru automobilu iPod je dnes trochu komplikovanější.

Základní připojení autorádia pro iPod

Existují čtyři základní, léty prověřené způsoby připojení iPodu k autorádiu, z nichž všechny fungují mnohem déle než iPody a žádný vám neposkytne přístup k žádnému druhu pokročilých funkcí:

  • Adaptéry na kazetové pásky jsou určeny pro starší hlavní jednotky, které mají kazetové magnetofony, ale nemají vestavěné pomocné vstupy. Kvalita zvuku adaptéru kazetové pásky bude záviset na stavu kazetového magnetofonu, kvalitě sestavení samotného adaptéru a dalších faktorech, ale nejsou náchylné k vnějšímu rušení. Tento typ adaptéru použijete tak, že vložíte jednotku do magnetofonu a poté ji zapojíte do konektoru pro sluchátka vašeho iPodu.
  • FM vysílače lze použít k připojení jakéhokoli typu přehrávače iPod, iPhone a skutečně jakéhokoli jiného typu přehrávače MP3 k jakékoli hlavní jednotce s rádiem FM. To znamená, že tyto adaptéry jsou užitečné, pokud vaše hlavní jednotka nemá magnetofon nebo pomocný vstup. Fyzický kabel propojí vysílač FM s konektorem pro sluchátka ve vašem iPodu a poté zařízení přenáší vaši hudbu do vaší hlavní jednotky prostřednictvím pásma FM.
  • FM modulátory jsou podobné vysílačům FM, ale jsou navrženy tak, aby byly pevně zapojeny mezi hlavní jednotku a automobilovou anténu. Namísto přenosu prostřednictvím pásma FM je signál modulovaný výstupem z vašeho iPodu vložen prostřednictvím pevného připojení. Díky tomu jsou modulátory FM méně náchylné k rušení než vysílače, i když je jejich instalace obtížnější.
  • Pomocné vstupy jsou součástí některých hlavních jednotek a lze je použít k připojení iPodu. Většina pomocných vstupů má podobu konektoru, který můžete připojit přímo ke konektoru pro sluchátka na vašem iPodu.

Pokročilá připojení autorádia pro iPod

Kromě základních metod, které lze použít k připojení jakéhokoli přehrávače MP3 k autorádiu, existuje také řada připojení pouze pro iPod. Ačkoli tyto pokročilé metody připojení umožňují přístup k pokročilým funkcím, jsou k dispozici pouze u konkrétních hlavních jednotek.

  • USB připojení iPod jsou zdaleka nejjednodušší se s nimi vypořádat. Pokud je autorádio kompatibilní s iPodem a obsahuje port USB, můžete obvykle použít jakýkoli dokovací konektor nebo bleskový kabel, který má na druhém konci standardní konektor USB. Použití tohoto typu připojení funguje stejně jako připojení iPodu k počítači, pouze jej místo toho zapojíte do autorádia. Ačkoli je to obvykle velmi snadný způsob připojení iPodu k autorádiu, rozdíl mezi USB a použitím pomocného vstupu může být pozoruhodný.
  • Kabely adaptéru pro iPod jsou nezbytné pro jiné situace. Přestože mnoho autorádií kompatibilních s iPodem má USB porty, jiné vyžadují proprietární kabel adaptéru, pokud chcete využívat všechny dostupné funkce, jako je přímé ovládání iPodu. Správný kabel adaptéru pro iPod vám například umožní ovládat Pandoru a další hudební aplikace pro iPod přímo z hlavní jednotky. Tyto adaptéry někdy používají zcela patentovaný konektor, zatímco jiné mají kromě jiných konektorů také konektor USB.
  • Externí ovládací skříňky pro iPod jsou obvykle volitelným vybavením pro tovární stereosystémy. Pokud tedy máte relativně nové vozidlo a jste s rádiem spokojeni, můžete si ověřit, zda je pro váš iPod k dispozici externí ovládací skříňka. Tyto ovládací boxy jsou zapojeny do OEM stereo s patentovaným konektorem a poté vám poskytnou připojení USB pro váš iPod. V mnoha případech pak budete moci ovládat svůj iPod pomocí ovládacích prvků hlavní jednotky.

Funkce dostupné z pokročilého připojení iPodu

I když na připojení přehrávače iPod k autorádiu není nic špatného, ​​je použití kazetového adaptéru nebo pomocného vstupu, použití digitálního připojení má své výhody. Hlavní výhodou je kvalita zvuku. Když připojíte iPod k autorádiu prostřednictvím doku nebo konektoru blesku, namísto konektoru pro sluchátka se přenáší těžké zvedání z iPodu do hlavní jednotky. Digitální informace jsou předávány prostřednictvím připojení a hlavní jednotka, která je pro daný úkol mnohem lépe vybavena, ji ve skutečnosti dekóduje a zpracuje. Další výhody používání pokročilého připojení souvisejí především se snadným používáním. Namísto změny skladeb a provádění dalších funkcí pomocí ovládacích prvků iPodu to obvykle můžete udělat pomocí ovládacích prvků hlavní jednotky, které jsou navrženy tak, aby byly bezpečněji ovládány na cestách.

Výběr autorádia kompatibilního s iPodem

Pokud nejste na trhu s novým autorádiem, jste omezeni na připojení, která vaše aktuální hlavní jednotka podporuje, a související funkce. jestli ty jsou na druhou stranu při hledání nové hlavní jednotky existuje několik dalších faktorů, které byste měli zvážit. Například displej a ovládací prvky se mezi jednotlivými hlavními jednotkami značně liší a skutečnost, že hlavní jednotka má konektor pro iPod, nutně neznamená, že bude podporovat všechny funkce, které hledáte. Jednou z velkých výhod používání digitálního připojení mezi vaším iPodem a autorádiem je, že může stereofonnímu zařízení zobrazovat informace z iPodu. S ohledem na to budete chtít při pohledu na nové hlavní jednotky věnovat zvláštní pozornost typu displeje, který každá jednotka obsahuje. Některé hlavní jednotky s jednou DIN, zejména cenově dostupné modely, mají jednořádkové displeje, které jsou schopny zobrazit pouze velmi omezený počet znaků najednou. Na opačném konci spektra mohou dvojité hlavové jednotky DIN s dotykovými displeji zobrazovat obrovské množství informací o skladbě, kterou posloucháte, a navíc poskytovat ovládací prvky na dotykové obrazovce. V obou případech budete chtít hledat hlavní jednotku, která vám umožní jednoduše přečíst displej na první pohled. Další výhodou používání digitálního připojení je, že vám umožní ovládat váš iPod přímo z hlavní jednotky. V závislosti na příslušné hlavní jednotce to může být obrovské pohodlí nebo ještě větší bolest hlavy. Některé hlavní jednotky, které obsahují pouze základní ovládací prvky, vyžadují, abyste k ovládání iPodu stiskli další tlačítka nebo vstoupili do dalších nabídek, což může být obtížné – nebo dokonce nebezpečné – za jízdy. Jiné mají specifické ovládání iPodu a některé dokonce využívají schémata ovládání, která jsou velmi podobná ikonickému „klikacímu kolečku“ iPodu, na které jste už pravděpodobně docela zvyklí, aniž byste se na něj dívali. Kromě těchto dvou základních starostí budete také chtít ověřit, zda jakákoli nová hlavní jednotka, na kterou se díváte, podporuje charakteristický sada funkcí, která vás zajímá. Některé hlavní jednotky nabízejí základní přehrávání zvuku, zatímco jiné podporují přehrávání videa, přímé ovládání aplikací a dokonce i integraci Siri. Nikdy neberte jako samozřejmost, že jakákoli daná hlavní jednotka bude obsahovat některé nebo všechny tyto funkce, jinak budete nakonec zklamáni.