Jednou z nejděsivějších věcí, jaké může uživatel Macu zažít, je panika jádra. Mac se zastaví, ztmaví displej a zobrazí zprávu: „Musíte restartovat počítač. Podržte stisknuté tlačítko Napájení, dokud se nevypne.“ Pokud se zobrazí zpráva o panice jádra, nemůžete udělat nic, aby to zmizelo, kromě restartu počítače Mac.
Po panice jádra vypněte počítač Mac
Když se zobrazí zpráva o restartu, stiskněte a podržte Napájení dokud se váš Mac nevypne. Nyní je čas pokusit se zjistit, co se pokazilo, nebo alespoň uvést váš Mac zpět do funkčního stavu. Zprovoznění počítače Mac může být stejně snadné jako jeho opětovné zapnutí. Mnoho paniků jádra se neopakuje a váš Mac funguje podle očekávání.
Co způsobuje paniku jádra?
Existuje několik důvodů, proč Mac může mít paniku jádra, ale většina z nich je dočasných a nemusí se znovu zobrazit. Patří mezi ně špatně napsané aplikace, pluginy, doplňky, ovladače a další softwarové komponenty. Paniku jádra můžete vidět pouze v případě neobvyklých podmínek, například když jsou spuštěny dvě nebo více konkrétních aplikací, zatímco je používána většina paměti. Restartování počítače Mac problém opraví. Jindy panika jádra občas navštíví, ne pravidelně, ale často natolik, že vás už unavuje to vidět. V těchto případech je problém obvykle spojen se softwarem, ale může to být také selhání hardwaru nebo kombinace problémů se softwarem a hardwarem, například nesprávné verze ovladačů pro konkrétní hardware, například tiskárnu. Nejvíce panika z jádra, která nejvíce táhne vlasy, je ta, která se stane pokaždé, když se pokusíte spustit Mac. V tomto případě je problém obvykle spojen s hardwarem, ale může to být také něco tak jednoduchého jako poškozený systémový soubor nebo ovladač.
Řešení paniky jádra
Protože panika jádra je většinou přechodná, je lákavé restartovat Mac a vrátit se do práce. Pokud se však panika jádra opakuje několikrát, je čas jednat.
Restartujte pomocí bezpečného spuštění
Spusťte Mac podržením klávesy Posun a stiskněte tlačítko Napájení knoflík. Podržte klávesu Shift, dokud se váš Mac nespustí. Tento proces se nazývá Safe Boot. Během bezpečného spouštění Mac dokončí základní kontrolu adresářové struktury spouštěcí jednotky. Pokud je vše v pořádku, načte operační systém minimální počet rozšíření, které potřebuje ke spuštění. Nejsou spuštěny žádné položky po spuštění ani přihlášení, všechna písma kromě těch, která používá systém, jsou deaktivována a mezipaměť dynamického zavaděče je vypsána. Pokud se váš Mac spustí v režimu Safe Boot, pak funguje základní základní hardware Macu, stejně jako většina systémových souborů. Nyní zkuste Mac spustit normálně. Pokud se váš Mac restartuje bez jakýchkoli problémů, pak panika jádra pravděpodobně způsobila podivnou aplikaci nebo ovladač nebo nějakou interakci mezi aplikacemi a hardwarem. Pokud se panika jádra neobjeví v krátké době, řekněme jeden nebo dva dny používání, můžete to považovat za malou nepříjemnost a začít používat Mac. Pokud se váš Mac nespustí po restartu z režimu bezpečného spuštění, pak je pravděpodobným problémem položka při spuštění nebo přihlášení, poškozené písmo nebo konflikt písem, problém s hardwarem, poškozený systémový soubor nebo problém s ovladačem / hardwarem.
Jádrové protokoly paniky
Když se váš Mac restartuje po panice jádra, text paniky se přidá do souborů protokolu, které váš Mac uchovává. Použijte aplikaci Console umístěnou na Aplikace > Užitečnost zobrazit protokoly o selhání.
-
Zahájení Řídicí panel. Zadejte „Console“ do Spotlight Search a nástroj se rychle zobrazí.
-
Na levém postranním panelu vyberte Diagnostické zprávy a pak vyberte nejnovější zprávu o selhání a zobrazte ji.
Ve starších verzích systému macOS možná budete muset nejprve vybrat Knihovna / Protokoly pro přístup do složky Diagnostics Reports.
-
Chcete-li přímo zobrazit diagnostickou zprávu, přejděte na Nálezce a vyberte Jít.
-
Podržte Volba klíč a poté vyberte Knihovna.
-
Vybrat Protokoly> DiagnosticsReports.
DiagnosticsReports.“ class=“lazyload“ id=“mntl-sc-block-image_1-0-52″ >
Zkontrolovat Havarijní zprávy složku v konzole pro všechny nedávné položky protokolu. Prohlédněte si zprávu po dobu odpovídající době, kdy došlo k panice jádra. Může poskytnout vodítko o tom, jaké události se odehrály bezprostředně před prohlášením paniky.
Testování hardwaru
Izolujte hardware odpojením všeho kromě klávesnice a myši od počítače Mac. Pokud používáte klávesnici jiného výrobce než Apple, která k práci vyžaduje ovladač, dočasně ji vyměňte za původní klávesnici dodanou společností Apple. Když je odpojeno vše kromě klávesnice a myši, restartujte Mac. Pokud se Mac spustí, opakujte proces spouštění, znovu připojte jeden kus externího hardwaru najednou a po každém restartujte, dokud nezjistíte, které zařízení způsobuje problém. Zdrojem problémů mohou být zařízení, jako jsou kabelové směrovače, přepínače a tiskárny. Pokud stále nemůžete Mac spustit bez paniky jádra, je čas zkontrolovat některé základní informace. Restartujte Mac pomocí instalačního DVD OS X (na starších počítačích Mac) nebo oddílu Recovery HD nebo MacOS Recovery na novějších počítačích Mac podle pokynů pro konkrétní Mac. Jakmile se váš Mac spustí na obrazovku instalace nebo obnovení, použijte Disk Utility ke spuštění opravného disku na všech jednotkách připojených k počítači Mac, počínaje spouštěcí jednotkou. Pokud narazíte na problémy s pevným diskem, které opravný disk nedokáže opravit, může být čas jednotku vyměnit. Jiné hardwarové problémy samozřejmě generují paniku jádra mimo jednotku. RAM závady nebo dokonce problémy se základními součástmi vašeho počítače Mac, jako je procesor nebo grafický systém. Apple Diagnostics online (pro počítače Mac představené po červnu 2013) a Apple Hardware Test (pro starší počítače Mac) mohou obvykle najít běžné hardwarové problémy.
Testování softwaru a písem
Zakažte všechny spouštěcí a přihlašovací položky a poté se znovu spusťte v režimu bezpečného spuštění (stiskněte Napájení tlačítko a okamžitě podržte tlačítko Posun klíč). Jakmile se váš Mac spustí, zakažte spouštěcí a přihlašovací položky v Účty nebo Uživatelé a skupiny podokno systémových předvoleb. Některé aplikace instalují spouštěcí položky v celém systému. Tyto položky najdete na: / Library / StartupItems na některých počítačích Mac. Každá spouštěcí položka v této složce je obvykle umístěna v podsložce identifikované názvem aplikace nebo podobným názvem aplikace. Přesuňte všechny podsložky na plochu (k jejich přesunutí budete možná muset zadat heslo správce). Pokud jsou položky pro spuštění a přihlášení deaktivovány, restartujte počítač Mac normálně. Pokud se Mac spustí bez problémů, znovu nainstalujte položky po spuštění a přihlášení, po každém restartujte počítač, dokud nenajdete ten, který způsobuje problém. Pomocí FontBook můžete zkontrolovat všechna písma, která jste nainstalovali do FontBook. Začněte v režimu bezpečného spuštění a poté spusťte FontBook, který je umístěn ve složce Applications. Vyberte více písem a poté pomocí možnosti Ověření písma zkontrolujte chyby a poškozené soubory písem. Pokud narazíte na problémy, zakažte písma pomocí FontBook.
Pokud nemůžete vyřešit paniku jádra
Pokud nic, co uděláte, nevyřeší paniku jádra, je dobrá sázka, že problém souvisí s hardwarem. Stále to může být něco základního, například špatná RAM nebo pevný disk, který nefunguje správně. Vezměte svůj Mac do Apple Store nebo autorizovaného servisního střediska. Dohodnout si schůzku v Apple Store je snadné a diagnostika je zdarma.