Většina lidí, dokonce i lidé, kteří fandí Linuxu, zcela nerozumí rozdílu mezi Linuxem, GNU / Linuxem a GNU nástrojovou řadou, ale na rozdílech záleží, když uvažujete o určitých druzích softwarových závislostí.
Linux a GNU
Linux vychází z vývojového řetězce, který začal Unixem. Většina Linuxu je tedy navržena podobně a může dokonce obsahovat unixový kód. GNU však byl zamýšlen jeho tvůrcem, Richardem Stallmanem, jako zcela svobodný a nezávislý operační systém, který nepoužívá žádnou ze stejných standardů kódování nebo licencí jako Unix nebo Linux. Jedná se o samostatné projekty. Něco takového.
GNU / Linux
Výzvou projektu GNU však je, že jeho jádro – základní software, který interaguje s hardwarem a koordinuje všechny ostatní aplikace – ještě není připraveno na výrobu. Jádro GNU Hurd, vydané v předprodukčním stavu v roce 2015, stále není připraveno na hlavní vysílací čas. Řešení? Linux. Linuxové jádro ve formě Linux-Libre se stalo součástí projektu GNU. Tedy GNU s jádrem Linuxu, nebo GNU / Linux.
GNU Toolchain
Distribuce GNU obvykle běží na linuxovém jádře, ačkoli GNU Hurd zůstává k dispozici pro nekritické testování. Co však odděluje distribuci GNU od jakékoli jiné distribuce Linuxu, je integrace GNU toolchain, série několika stovek programů, které jsou bezplatné a otevřené a podporují vývoj nového, svobodného softwaru. Mezi běžné prvky sady nástrojů GNU patří GNU Make, knihovna GNU C, GNU Debugger a GNU build systém.
Další balíčky GNU
Aplikace, včetně grafických aplikací určených pro interakci s koncovými uživateli, mohou být součástí deštníku GNU, pokud se řídí filozofickými pokyny stanovenými Stallmanem. Mezi běžné aplikace rodiny GNU patří:
- TexInfo: Jazyk a program pro zobrazení technické dokumentace.
- GNU Emacs: Systém zpracování dokumentů.
- GNOME: Správce plochy, který poskytuje základní vzhled grafického uživatelského rozhraní.
- GNU oktáva: Statistické prostředí po vzoru Matlabu.
- GNU Health: Elektronický zdravotní záznam pro lékaře a nemocnice.
- GnuCash: Systém osobních financí.