Skip to content

Rozdíl mezi Linuxem a GNU/Linuxem

31 de Říjen de 2022
Linux vs GNU Linux 7536acb435394be19e09eb75e3c2e2de

Většina lidí, dokonce i lidé, kteří fušují do Linuxu, úplně nerozumí rozdílu mezi Linuxem, GNU/Linuxem a GNU toolchain, ale na rozdílech záleží, když přemýšlíte o určitých typech softwarových závislostí.

Linux a GNU

Linux navazuje na řetězec vývoje, který začal s Unixem. Jako takový je velká část Linuxu navržena podobně a může dokonce obsahovat kód Unixu. GNU však jeho tvůrce Richard Stallman zamýšlel jako zcela svobodný a nezávislý operační systém, který nepoužívá stejnou kódovou základnu nebo licenční normy jako Unix nebo Linux. Oba jsou samostatné projekty. Tak nějak.

GNU/Linux

Výzvou projektu GNU však je, že jeho jádro – základní software, který interaguje s hardwarem a koordinuje všechny ostatní aplikace – ještě není připraveno k produkci. Jádro GNU Hurd, vydané v předprodukčním stavu v roce 2015, stále není připraveno na hlavní vysílací čas. Řešení? Linux. Linuxové jádro ve formě Linux-Libre se stalo součástí projektu GNU. Tedy GNU s linuxovým jádrem nebo GNU/Linux.

GNU Toolchain

Distribuce GNU obvykle provozuje linuxové jádro, ačkoli GNU Hurd zůstává k dispozici pro nekritické testování. Co však odlišuje distribuci GNU od jakékoli jiné distribuce Linuxu, je integrace GNU toolchain, série několika stovek programů, které jsou zdarma a s otevřeným zdrojovým kódem a podporují vývoj nového svobodného softwaru. Mezi běžné prvky GNU toolchainu patří GNU Make, GNU C Library, GNU Debugger a GNU build system.

Další balíčky GNU

Aplikace, včetně grafických aplikací určených pro interakci s koncovým uživatelem, mohou být součástí deštníku GNU, pokud dodržují filozofická pravidla stanovená Stallmanem. Mezi běžné aplikace rodiny GNU patří:

 • TexInfo: Jazyk a program pro zobrazování technické dokumentace.
 • GNU Emacs: Systém pro zpracování dokumentů.
 • GNOME: Správce plochy, který poskytuje základní vzhled a chování grafického uživatelského rozhraní.
 • GNU Octave: Prostředí statistik modelované podle Matlabu.
 • GNU Health: Elektronický zdravotní záznam pro lékaře a nemocnice.
 • GnuCash: Systém osobních financí.

FAQ

 • Jak nainstaluji písmo na GNU Linux?

  Stáhněte si písmo, rozbalte soubor zip a vyhledejte soubor True Type (TTF) nebo Open Type (OTF). Otevřete soubor a vyberte Nainstalujte.

 • Co znamená GNU?

  GNU znamená GNU’s not Unix. Je to rekurzivní zkratka, což znamená, že jedno z písmen je součástí samotného akronymu.