Skip to content

Seznam běžných nástrojů užitečných pro práci s počítači

6 de Červenec de 2021
GettyImages 645425991 ad910a120a5c4936a565bfdd1e09179a

Než se člověk skutečně pustí do práce na počítačovém systému, je důležité se ujistit, že máte správnou sadu nástrojů. Uprostřed budování systému nebo dokonce provádění oprav je velkým rozptýlením, když musíte hledat další položku, kterou potřebujete k dokončení úkolu. S ohledem na to je zde náš průvodce nástroji, které je důležité mít po ruce při práci na počítači. V počítači je spousta komponent, které jsou citlivé na elektrostatický výboj, což může způsobit poruchu počítače. Nejlepší je pokusit se získat nástroje, které tomu mají zabránit.

Šroubovák Phillips (nemagnetický)

Tento nástroj je pravděpodobně nejdůležitější. Téměř všechny části počítače jsou k počítači připevněny pomocí nějaké formy šroubu. Je důležité, aby šroubovák neměl magnetický hrot. Pokud máte uvnitř skříně počítače zmagnetizovaný předmět, může dojít k poškození některých obvodů nebo jednotek. Není to pravděpodobné, ale nejlépe nevyužijte šanci. Pokud plánujete pracovat na notebooku, obvykle používají menší styl šroubu. Chcete proto hledat klenotnický šroubovák Philips nebo model o velikosti 3 mm. Tato mnohem menší verze se vejde na drobné šrouby. Několik společností používá spojovací materiál zvaný Torx, který je špičatou hvězdou, ale obvykle to nemá být odstraněno uživatelem.

Kravaty na zip

Použití malých plastových stahovacích pásků může znamenat rozdíl mezi neuspořádaným nepořádkem drátů a profesionálně vypadající sestavou. Uspořádání kabelů do svazků nebo jejich směrování konkrétními cestami může mít dvě hlavní výhody. Za prvé, bude mnohem jednodušší pracovat uvnitř pouzdra. Za druhé, může pomoci při proudění vzduchu uvnitř počítače. K dispozici jsou také některé možnosti opětovného použití, například pásky se suchým zipem a velké nápady na správu externích kabelů. Pokud uděláte chybu a budete muset odstřihnout stahovací pásek, buďte opatrní, abyste nepoškodili vodiče a součásti.

Hex Driver

Jen málo lidí je vidělo mimo sadu počítačových nástrojů. Šestihranný klíč vypadá jako šroubovák, ale má hlavu jako nástrčný klíč. Uvnitř počítačů najdete dvě typické velikosti šestihranných šroubů: 3/16 „a 1/4“. Jeden 3/16 „je častější. Menší šestihranný šroubovák obvykle instaluje mosazné šroubové distanční sloupky uvnitř pouzdra, na kterém je umístěna základní deska.

Pinzeta

Nejvíce frustrujícím aspektem při stavbě počítače je upuštění šroubu dovnitř pouzdra, zvláště pokud se zasune do nejužšího rohu, takže na něj nedosáhnete. Pinzety jsou užitečné, když pracujete na úzkých místech nebo pro získání ztraceného šroubu uvnitř pouzdra počítače. Další oblastí, kde jsou užitečné, je odstranění propojek ze základních desek a disků. Někdy mohou opravdu pomoci malá chapadla, která jsou vybavena sadou malých drátů v jakémsi drápu. Píst v horní části zařízení otevírá a zavírá dráp, aby snadno zachytil šroub na pevném místě.

Isopropylalkohol (99%)

Isopropylalkohol je pravděpodobně jedním z nejdůležitějších čisticích prostředků, které se používají u počítače. Je to vysoce kvalitní alkohol, který najdete ve většině lékáren. Výborně čistí tepelné sloučeniny, aniž by zanechal zbytky, které by mohly ovlivnit budoucí sloučeniny. Obvykle používáte alkohol na CPU a chladiči, abyste se ujistili, že jsou čisté, než je spojíte dohromady. Může být také užitečné pro čištění kontaktů, které začaly korodovat. Obvykle se používá ve spojení s dalšími několika položkami.

Hadřík, který nepouští vlákna

Vlákna a prach mohou uvnitř počítačů způsobit spoustu problémů. Zejména se hromadí uvnitř skříně a usazují se na ventilátorech a vzduchových štěrbinách. Tyto nečistoty přímo ovlivňují proudění vzduchu uvnitř počítače a mohou vést k přehřátí a selhání součástí. Má také potenciál zkratu obvodu, pokud je materiál vodivý. Pomocí hadříku nepouštějícího vlákna k otření krytu nebo součástí pomůžete zabránit hromadění prachu.

Bavlněné tampóny

Je úžasné, jak se špinavé počítače mohou dostat prachem a špínou z používání. Problém je v tom, že některé z těchto malých trhlin a povrchů mohou být obtížně přístupné. To je místo, kde se může hodit vatový tampon. Při používání tamponů buďte opatrní. Pokud je tampon příliš volný nebo se na něm může vyskytnout ostrá hrana, na kterou by se mohl zachytit, mohou vlákna skončit uvnitř počítače, kde mohou způsobit problémy. Tento nástroj se nejlépe používá pouze k čištění exponovaných kontaktů nebo obecných povrchů.

Nové plastové tašky na zip

Nejzřejmějším použitím plastových sáčků je uložení všech těchto volných dílů po dokončení počítače nebo dokonce přidržení náhradních šroubů při práci na něm. Pomáhá předcházet ztrátě těchto malých dílů. Další oblastí, kde je to užitečné, je šíření tepelných sloučenin. Oleje z lidského těla přímo ovlivňují tepelné sloučeniny. Vložením ruky do sáčku, než se dotknete směsi k roztažení, udržíte sloučeniny bez kontaminace a tím lépe vyhovující pro vedení tepla.

Uzemňovací pásek

Statická elektřina může způsobit vážné poškození elektrických součástí v důsledku krátkého výboje vysokého napětí. Nejjednodušší způsob, jak se s tímto rizikem vypořádat, je použít uzemňovací pásek. Tímto nástrojem je obvykle řemínek s kovovým kontaktem připevněným k drátu, který připnete na vnější kovovou část, aby vám pomohl vybít statický náboj, který se může hromadit na vašem těle.

Konzervovaný vzduch / vakuum

Prach je opět velkým problémem počítačových systémů v průběhu času. Pokud se tento prach dostatečně zhorší, může způsobit přehřátí a potenciální selhání součástí. Většina obchodů s počítači prodává plechovky se stlačeným vzduchem, které jsou užitečné pro vyfukování prachu z částí, jako je napájecí zdroj. Nejsou však dokonalým řešením, protože mají tendenci prach jen šířit, místo aby ho odstraňovali. Obecně je vakuum nejlepší, protože odtahuje prach z komponentů a z okolního prostředí. Speciálně navržené počítačové vysavače nebo dmychadla jsou hezké, ale stejně dobře může fungovat i standardní domácí vysavač se slušnou sadou hadicových nástavců. Pokud jsou horké a suché podmínky, nepoužívejte vakuum; může generovat hodně statické elektřiny.

Předpřipravené sady nástrojů

Samozřejmě, pokud si nechcete vyzkoušet sestavit vlastní sadu, je na trhu k dispozici spousta počítačových nástrojů. Některé z nejlepších jsou od společnosti iFixIt, což je společnost, která se specializuje na instruování spotřebitelů ohledně oprav počítačů. Nabízejí dvě sady: Essential Electronics Tool Kit a Pro-Tech Tool Kit, které nabízejí základy nebo téměř jakýkoli nástroj, který byste mohli potřebovat pro jakýkoli typ počítače nebo elektronického zařízení. Sady iFixit obsahují pouze nástroje a neobsahují některé další, více použitelné položky v tomto článku.