Skip to content

SoftRAID Lite je lepší nástroj RAID pro Mac

3 de Srpen de 2021
SoftRAIDLite 57c439945f9b5855e58b06e9

Vydání OS X El Capitan znamenalo otupení nástroje Disk Utility ve sotva použitelnou verzi jeho dřívějšího já. Z nástroje Disk Utility zmizelo mnoho funkcí, které jsou již dlouho samozřejmostí, včetně podpory vytváření a správy úložných systémů založených na RAID. S odstraněním funkcí Disk Utility vstoupili vývojáři utilitních aplikací a poskytli některé z chybějících funkcí. Jedním z těchto vývojářů nástrojů byl SoftRAID, tvůrci populární aplikace pro vytváření softwarových polí RAID pro počítače Mac. Lidé v SoftRAID si vzali svou uznávanou aplikaci SoftRAID a shrnuli ji na základy potřebné k nahrazení ztracené podpory RAID v nástroji Disk Utility. Spolu s novou Lite verzí SoftRAID došlo k odpovídajícímu snížení ceny, což z něj učinilo ekonomickou volbu pro ty, kteří potřebují základní podporu RAID, kterou Apple odstranil. Společnost Apple vrátila některé funkce RAID do systému macOS Sierra, ale učinila to bez jakýchkoli vylepšení, v podstatě jen vložením starého kódu zpět do aplikace Disk Utility. Co se nám líbí

 • Podporuje RAID 0 (pruhované pole) i RAID 1 (zrcadlené pole).
 • Zahrnuje aktivní monitorování vytvořených polí RAID.
 • Obsahuje systém certifikace disku, který zajišťuje spolehlivost disků.
 • Dokáže předvídat selhání jednotky.
 • Podporuje TRIM na polích RAID postavených z SSD.
 • Rychlé zrcadlení obnovy RAID při selhání disku.
 • Funguje s OS X 10.6.8 a novějším, včetně macOS.

Co se nám nelíbí

 • Podpora pouze RAID 0 a RAID 1.
 • Podpora je omezena na fóra podpory SoftRAID.

Instalace SoftRAID Lite

SoftRAID Lite se nainstaluje jako aplikace do složky Mac /Applications. Jediný neobvyklý kousek nastane při prvním spuštění aplikace; je třeba nainstalovat nebo aktualizovat ovladač SoftRAID. Apple zahrnuje ovladač SoftRAID od vydání OS X Tiger v roce 2005. Ale přestože ovladač SoftRAID může být přítomen, Mac jej nepoužívá, pokud jednotka nebyla naformátována nebo převedena aplikací SoftRAID. Ovladač SoftRAID je 100 % kompatibilní s počítači Mac a poskytuje podporu spouštění pro všechna softwarová pole RAID vytvořená pomocí aplikace SoftRAID. Pokud byste někdy chtěli přestat používat SoftRAID, obsahuje funkci odinstalace, která aplikaci odstraní.

Používání SoftRAID Lite

SoftRAID Lite, a v tomto ohledu plná verze SoftRAID, používá rozhraní s dlaždicemi zobrazené v okně se dvěma podokny. V levém podokně jsou dlaždice představující každý fyzický disk připojený k vašemu počítači Mac. V každé dlaždici jsou informace o disku, včetně velikosti, modelu, způsobu připojení k počítači Mac a zda používá ovladač Apple nebo SoftRAID. Dlaždice také obsahuje informace o stavu SMART, hodinách používání a formátu. V pravém podokně najdete dlaždice pro každý formátovaný svazek, včetně velikosti, formátování, dostupného místa, typu (RAID nebo non-RAID), plus několik bitů dalších informací. Nejzajímavější část rozhraní SoftRAID se objeví, když kliknete na jednu dlaždici, buď na dlaždici Volume, nebo na disk. V obou případech se zobrazí přidružení mezi vybranou dlaždicí a jakoukoli jinou dlaždicí s šikovným potrubím nakresleným mezi přidruženými dlaždicemi. Příkladem výhody je výběr dlaždice představující svazek RAID. Výsledný kanál ukazuje, které disky tvoří pole RAID.

Vytvoření pole RAID

Pole RAID, která vytvoříte, musí začínat disky, které inicializujete (formátujete) pomocí SoftRAID, nebo převádíte z dříve formátovaných disků. Inicializace disku vymaže všechna data na disku, zatímco při převodu zůstanou data nedotčena. V době této kontroly SoftRAID ještě nebyla funkce převodu k dispozici; plánuje se objevit v příští aktualizaci. V předchozích verzích plné verze SoftRAID jsme použili funkci převodu a fungovala podle očekávání. Nicméně až bude tato funkce k dispozici, vřele doporučuji vytvořit aktuální zálohu vašich dat před provedením jakéhokoli převodu z Apple na SoftRAID nebo zpět. Jakmile máte dva nebo více disků inicializovaných nebo převedených pro použití SoftRAID, můžete vybrat příslušné dlaždice disku a poté vybrat možnost pro vytvoření nového svazku. Pokud jsou vybrány dva nebo více disků, můžete zvolit, aby SoftRAID vytvořil pruhované nebo zrcadlené pole. Můžete také vybrat typ formátu (HFS+, Encrypted HFS+, Case Sensitive HFS+nebo MS-DOS). Můžete také určit velikost svazku, který chcete vytvořit.

SoftRAID Monitor

Jakmile máte alespoň jedno pole RAID, SoftRAID Monitor začne běžet na pozadí a hlídat disky použité v poli. SoftRAID Monitor vás upozorní na jakékoli chyby disku, které se vyskytnou, včetně chyb SMART, selhání svazku, předpokládaných selhání nebo SSD s vysokou mírou opotřebení. U zrcadlených polí vás navíc monitor upozorní, zda je třeba zrcadlo přestavět, zda v zrcadle chybí disk nebo byl dokončen proces opětovného sestavení.

Další funkce SoftRAID Lite

SoftRAID Lite obsahuje řadu funkcí, které jdou nad rámec toho, co Apple poskytuje v Disk Utility:

 • Testování disku: Umožňuje otestovat každý sektor na disku, aby bylo zajištěno, že data lze zapisovat a číst správně. Test můžete nastavit tak, aby běžel 1 až 8krát na disku pomocí náhodného vzoru.
 • Testování objemu: Umožňuje vám nedestruktivně testovat svazek tím, že necháte SoftRAID přečíst každý sektor, abyste se ujistili, že nejsou přítomny žádné chyby.
 • SMART testování: Vynutí test pomocí technologie SMART integrované do mnoha disků.
 • Rychlá přestavba zrcadla: SoftRAID může ručně nebo pomocí svých monitorovacích schopností automaticky znovu vytvořit zrcadlené pole, pokud jeden z disků tvořících svazek obsahuje chyby. Doba přestavby je znatelně rychlejší než Disk Utility a můžete pokračovat v používání zrcadleného pole, zatímco probíhá opětovné sestavování.
 • Rychlejší čtení na zrcadlených polích: SoftRAID využívá nadbytečná data na zrcadlených polích a čte data z více disků, což zvyšuje výkon čtení až o 56 procent oproti čtení bez RAID.

Závěrečné myšlenky

Na našich kancelářských serverech jsme v minulosti používali plnou verzi SoftRAID, takže jsme s aplikací obeznámeni a jak snadné je její použití pro vytváření a správu polí RAID na počítačích Mac. Verze Lite je zaměřena přímo na ty z nás, kteří využili Disk Utility ke zvládnutí našich softwarových potřeb RAID. Díky tomu, že společnost Apple upustila od podpory RAID v nástroji Disk Utility, přichází SoftRAID Lite přímo, s snadno použitelným rozhraním a mnohem pokročilejšími možnostmi sledování RAID, než jaké byly k dispozici v programu Disk Utility, a to vše za velmi rozumnou cenu. Pokud váš Mac využívá pole RAID, která jste vytvořili pomocí nástroje Disk Utility, doporučujeme jako náhradu SoftRAID Lite. Postará se nejen o vaše základní potřeby vytváření a správy RAID, ale také překračuje rámec toho, co by pro vás Disk Utility kdy mohl udělat. SoftRAID Lite 5 stojí 49,00 USD. K dispozici je demo.