Skip to content

Spouštějte software na různých linuxových strojích pomocí xhost

1 de Srpen de 2021
man using laptop computer 483612403 57e978833df78c690f820c68

Na rozdíl od typického používání domácích počítačů se systémem Windows byla v prostředí Linux/Unix práce „v síti“ vždy běžnou záležitostí, což vysvětluje výkonné síťové funkce operačních systémů Unix a Linux. Linux podporuje rychlé a stabilní připojení k jiným počítačům a spouštění grafických uživatelských rozhraní po síti. Primární příkaz pro provádění těchto síťových aktivit je xhost – program řízení přístupu na server pro X. The xhost program se používá k přidávání a odstraňování názvů hostitelů (počítačů) nebo uživatelských jmen do seznamu počítačů a uživatelů, kterým je povoleno provádět připojení k serveru X. Tento rámec poskytuje základní formu kontroly soukromí a zabezpečení.

Scénář použití

Nazvěme počítač, na kterém sedíme, „localhost“ a počítač, ke kterému se chcete připojit, ke „vzdálenému hostiteli“. Nejprve použijete xhost určit, kterým počítačům chcete udělit oprávnění k připojení k (X-serveru) localhost. Poté se připojíte ke vzdálenému hostiteli pomocí telnetu. Dále nastavíte ZOBRAZENÍ proměnná na vzdáleném hostiteli. Chcete nastavit toto ZOBRAZENÍ proměnná na místního hostitele. Když nyní spustíte program na vzdáleném hostiteli, jeho GUI se zobrazí na místním hostiteli (ne na vzdáleném hostiteli).

Příklad případu použití

Předpokládejme, že IP adresa místního hostitele je 128.100.2.16 a IP adresa vzdáleného hostitele je 17.200.10.5. V závislosti na síti, ve které se nacházíte, můžete místo IP adres také používat názvy počítačů (názvy domén).

 1. Na příkazový řádek localhost zadejte následující: xhost + 17.200.10.5

 2. Přihlaste se ke vzdálenému hostiteli: telnet 17.200.10.5

 3. Na vzdáleném hostiteli (prostřednictvím připojení telnet) dejte vzdálenému hostiteli pokyn, aby zobrazoval okna na místním hostiteli zadáním: setenv DISPLAY 128.100.2.16:0.0

  (Místo setenv budete možná muset použít export na určitých skořápkách.)

 4. Nyní můžete na vzdáleném hostiteli spouštět software. Když například na vzdáleném hostiteli zadáte „xterm“, mělo by se vám zobrazit okno xterm na místním hostiteli.

 5. Po dokončení byste měli vzdáleného hostitele odebrat ze seznamu řízení přístupu následujícím způsobem. Na místním hostiteli typ: xhost – 17.200.10.5

Rychlý odkaz

The xhost příkaz obsahuje jen několik variant, které vám pomohou s prací v síti:

 • xhost + název hostitele: Přidá název hostitele do seznamu řízení přístupu X serveru.
 • xhost – název hostitele: Odebere název hostitele ze seznamu řízení přístupu k serveru X.
 • xhost + : Vypne řízení přístupu (všichni vzdálení hostitelé budou mít přístup k X serveru)
 • xhost – : Znovu zapne řízení přístupu.

Protože se distribuce Linuxu a úrovně vydání jádra liší, použijte muž příkaz (% muž) abyste viděli, jak xhost je implementován ve vašem konkrétním výpočetním prostředí.