Skip to content

Stručná historie autorádia

7 de Červenec de 2021
close up of radio in vintage car 748601397 5bce0856c9e77c00513af48f

Hlavní jednotka je v mnoha ohledech duší autorádia. Konzoly přešly od jednoduchých monofonních rádií AM k sofistikovaným informačním a zábavním systémům, mezi nimiž byla řada bizarních výkyvů a jednorázových projektů. Většina hlavních jednotek stále obsahuje tuner AM, ale osmistopé pásky, kazety a další technologie se vytratily do historie. V příštích několika letech by také mohly zmizet další technologie, například kompaktní disk. To se může zdát přitažené za vlasy, ale historie autorádií je plná opuštěné technologie, která byla kdysi považována za nejmodernější.

1930: První obchodní vedoucí jednotky

Nadšenci již hledali kreativní způsoby, jak integrovat rádia do svých automobilů již více než deset let, ale první opravdová autorádia byla představena až ve 30. letech. Společnost Motorola nabídla jednu z prvních, která se prodala za přibližně 130 $ – přibližně 1 800 $ za dnešní peníze. Mějte na paměti, že to byla éra modelu T, a můžete si koupit celé auto za zhruba dvojnásobek až trojnásobek požadované ceny prvního autorádia společnosti Motorola.

1950: AM nadále dominuje

Chryslerův gramofon

Hlavní jednotky v následujících desetiletích poklesly v ceně a zvýšily se na kvalitě, ale do 50. let byly stále schopné přijímat vysílání AM. To dávalo smysl, protože stanice AM si v té chvíli držely podíl na trhu. Blaupunkt prodal první hlavní jednotku AM / FM v roce 1952, ale trvalo několik desetiletí, než se FM skutečně uchytila. První hudební systém na vyžádání se objevil také v 50. letech. V tom okamžiku jsme byli ještě téměř deset let daleko od osmi stop a záznamy byly dominantní silou v domácím zvuku. Gramofony nejsou přesně tím nejodolnějším médiem, jaké kdy bylo vynalezeno, ale to nezabránilo Chrysleru, aby si jeden do svých vozů nasadil. Mopar představil úplně první záznamovou hlavní jednotku v roce 1955. Netrvalo dlouho.

1960: Narodilo se stereofonní auto

Žena vložení pásku osmi stop do autorádia

V šedesátých letech 20. století byly zavedeny osmipásové pásky a autorádia. Až do tohoto okamžiku všechna autorádia používala jeden („mono“) zvukový kanál. Někteří měli reproduktory vpředu i vzadu, které bylo možné nastavit samostatně, ale stále měli pouze jeden kanál. Brzy „stereos“ umístil jeden kanál na přední reproduktory a druhý na zadní reproduktory, ale systémy, které používaly moderní levý a pravý formát, se objevily brzy poté. Osmipásmový formát vděčí hlavovým jednotkám automobilů hodně. Pokud by to nebylo pro audio do auta, pravděpodobně by se celý formát zmítal. Ford agresivně tlačil na platformu a nakonec formát převzali i konkurenční výrobci OEM.

70. léta: Na scénu přicházejí kompaktní kazety

Časný magnetofonový pásek

Dny osmi skladeb byly od začátku očíslovány a formát byl díky kompaktní kazetě rychle vytlačen z tržiště. První kazetové hlavové jednotky se objevily v 70. letech a o mnoho let přežily svého předchůdce. První jednotky kazetového magnetofonu byly na pásky relativně tvrdé a Maxell na začátku 80. let ve skutečnosti založil reklamní kampaň na konceptu, že její pásky jsou dostatečně odolné, aby se postavily týrání. Každý, kdo někdy vložil kazetu do palubního magnetofonu, si pamatuje pocit potopení spojený s tím, že hlavní jednotka „pojídá“ drahocennou pásku.

1980: Kompaktní disk nedokáže uvolnit kompaktní kazetu

Časný OEM přehrávač CD v přístrojové desce.

První CD hlavové jednotky se objevily necelých 10 let po prvních magnetofonových deskách, ale přijetí technologie bylo mnohem pomalejší. Přehrávače CD se staly všudypřítomnými v hlavních jednotkách až na konci 90. let a technologie existovala s kompaktní kazetou po více než dvě desetiletí.

90. léta: Dominují CD přehrávače

Rádio s CD přehrávačem

Přehrávače CD se v 90. letech staly stále populárnějšími v hlavních jednotkách a ke konci dekády došlo k několika významným přírůstkům. Hlavní jednotky, které dokázaly číst disky CD-RW a přehrávat soubory MP3, se nakonec staly dostupnými a funkce DVD se objevila také v některých špičkových vozidlech a hlavních zařízeních s náhradními díly.

2000: Bluetooth a informační a zábavní systémy

Palubní deska s GPS

Během prvního desetiletí 21. století získaly hlavní jednotky schopnost komunikovat s telefony a jinými zařízeními přes Bluetooth. Tato technologie byla vyvinuta v roce 1994, ale původně měla sloužit jako náhrada za kabelové sítě. V automobilových aplikacích tato technologie umožňovala volání handsfree a vytvořila situaci, kdy se hlavní jednotka mohla během telefonního hovoru automaticky ztlumit. Přesnost spotřebitelských systémů GPS se také během první části desetiletí zvýšila, což vedlo k explozi jak v OEM, tak v aftermarketových navigačních systémech. Také se začaly objevovat první informační a zábavní systémy a některé hlavní jednotky dokonce nabídly vestavěné úložiště HDD.

2010: Smrt kazety a co bude dál

Večírek Fortune 40 do 40 let

Rok 2011 byl prvním rokem, kdy výrobci přestali nabízet kazetové magnetofony v nových automobilech. Posledním automobilem, který sjel z řady s kazetovým přehrávačem OEM, byl Lexus SC 430 z roku 2010. Po zhruba 30 letech služby byl formát konečně vyřazen, aby uvolnil cestu novým technologiím. Přehrávač CD je pravděpodobně dalším formátem v sekacím bloku. Několik výrobců OEM po modelovém roce 2012 přestalo nabízet měniče CD a CD přehrávače v přístrojové desce by to mohly následovat. Co tedy přijde dál? Některé hlavní jednotky jsou nyní schopné přehrávat hudbu z cloudu a jiné se mohou připojit k internetovým službám, jako je Pandora. S mobilními zařízeními, která se mohou připojit k hlavním jednotkám přes USB nebo Bluetooth, začíná telefon nahrazovat stará fyzická média. Satelitní rádio se také těší velké fanouškovské základně.