Světlomety jsou jednou z věcí, na které zřídka myslíte, protože tam prostě jsou. Základní technologie za světlomety se za několik desetiletí nezměnila a ani efektní novější systémy, jako jsou adaptivní světlomety, nejsou dostatečně okázalé, aby získaly velkou pozornost.
Co dělat, když se světlomety vašeho vozu nevypnou
Když vaše světlomety náhle přestanou fungovat, mohou se věci ve velkém spěchu stát velmi nebezpečnými. Světlomety však mohou selhat i v opačném směru. Daleko od bezpečnostních prvků, které se nevypnou, ať už děláte cokoli, mohou rychle vybít baterii a nechat vás uváznout.
-
Odpojte baterii.
-
Demontujte pojistku světlometu.
-
Demontujte relé světlometů. V další části najdete informace o bezpečném odpojení baterie.
-
Vaše světlomety by nyní měly být odpojeny.
I když systémy světlometů obvykle nejsou příliš komplikované, existují situace, kdy budete možná muset vzít své auto k odborníkovi, aby vám opravil světlomety, které se nevypnou. Ale než to uděláte, existuje několik věcí, které si může každý ověřit doma pomocí základních nástrojů a metodického postupu.
Možné příčiny problémů se světlomety
Některé z problémů, které mohou způsobit, že se světlomety nevypnou, zahrnují problémy s:
- Spínač světlometů
- Multifunkční spínač
- Modul denního svícení
- Světelný senzor
- Relé
- Uzemněný vodič
Rychlá oprava, která zabrání vybití baterie světlomety
Pokud nemáte čas na okamžité řešení problému, nebo jen chcete na chvíli opustit auto bez vybití baterie, existují dva různé způsoby, jak zabránit světlometům v zabíjení baterie.
Odpojte baterii
Nejjednodušší způsob, jak zabránit vybití baterie, je odpojit ji. To zahrnuje doslova odpojení jednoho z kabelů baterie od baterie, což vyžaduje klíč nebo zásuvku odpovídající velikosti. Pokud jste nikdy předtím neodpojili baterii, je dobré se ujistit, že odpojujete záporný kabel místo kladného, abyste se vyhnuli dokonce možnosti zkratu. Záporný kabel je obvykle černý, zatímco kladný kabel je obvykle červený. Na samotné baterii můžete také vyhledat symbol -, který bude poblíž záporné svorky, a symbol +, který bude poblíž kladné svorky. Po odpojení kabelu záporné baterie se ujistěte, že je oddělený od baterie tak, aby nedošlo k jejímu poškrábání nebo nárazům a aby se znovu dostal do kontaktu se zápornou svorkou baterie. Po odpojení baterie se světlomety vypnou a baterie nezemře.
Odpojení může mít následky
Je důležité si uvědomit, že odpojení baterie může mít určité důsledky. Paměť vašeho palubního počítače bude vymazána, takže bude muset na krátkou dobu projít procesem „opětovného učení“, který může mít vliv na spotřebu paliva. Také nebudete moci projít testováním emisí na místech, kde si přečetli kódy jako součást testu, protože to ukáže, že baterie byla odpojena. Pokud má vaše autorádio bezpečnostní funkci, která po ztrátě napájení vyžaduje speciální kód, budete se také muset před odpojením baterie ujistit, že jste našli kód autorádia.
Chcete-li světlomety vypnout, odstraňte pojistku nebo relé
Druhým způsobem, jak vypnout světlomety, je vyjmout příslušnou pojistku nebo relé. To je trochu komplikovanější než odpojení baterie, protože budete muset najít správný panel pojistek a poté zjistit, kterou pojistku nebo relé vytáhnout. Tím se zabrání ztrátě napájení počítače a rádia, takže nebudete muset později řešit žádný spad.
Co může způsobit rozsvícení světlometů?
Skutečnost sledování tohoto typu problému může být komplikovaná, protože existuje tolik různých typů systémů světlometů. Například některá auta jsou konstruována tak, že pokud je motor vypnutý, zatímco jsou rozsvíceny světlomety, zůstanou po určitou dobu rozsvícená. Pokud máte jeden z těchto vozů, mohl tento systém selhat a možná budete chtít zkusit vypnout světlomety před vypnutím motoru, abyste zjistili, zda to pomáhá. Ostatní vozy mají denní světla, což je v podstatě jen systém, který během dne automaticky rozsvěcuje světlomety – ale neovlivňuje palubní světla – během dne. Pokud tento systém selže, může to způsobit rozsvícení světlometů. V takovém případě můžete zkusit nastavit parkovací brzdu, abyste zjistili, zda nedojde k vypnutí světlometů, protože seřízení parkovací brzdy obvykle deaktivuje světla pro denní svícení. Pokud je to váš případ, odstranění nebo výměna modulu pro denní svícení pravděpodobně váš problém vyřeší.
Špatné relé může být viníkem
Pokud je špatné relé světlometů důvodem, proč se vaše světlomety nevypnou, pak je třeba opravit pouze výměnu relé. To je ve skutečnosti o něco snazší zkontrolovat se v mnoha situacích, protože existuje šance, že více obvodů může používat přesně stejný typ relé. Pokud ve svém autě najdete jiné relé, které má stejné číslo dílu jako vaše relé světlometů, můžete ve skutečnosti jen vyjmout relé světlometů, vyměnit jej za stejné z jiného obvodu a zjistit, zda se světlomety normálně vypínají. Pokud se světlomety vypnou, musíte si koupit a nainstalovat nové relé. V případě, že vyměňovací relé nefunguje, může být vaším problémem špatný spínač světlometů, multifunkční spínač nebo světelný senzor a diagnostický postup bude složitější. Možná budete schopni identifikovat problém jednoduše odstraněním příslušné součásti a kontrolou fyzického poškození, ale nebudou vždy existovat fyzické indikátory. Například špatný spínač světlometů, který je vnitřně zkratován, se může dostatečně zahřát, aby praskl, roztavil se nebo dokonce spálil plastový kryt nebo elektrické připojení, ale není tomu tak vždy. Pokud nejste schopni sami identifikovat nefunkční součást, pak je nejlepší deaktivovat světlomety odpojením baterie nebo odstraněním příslušné pojistky, vyčkáním na denní světlo a poté předáním vozu důvěryhodnému mechanikovi.