Skip to content

Top 7 pokroků v technologii bezpečnosti vozidel

12 de Červenec de 2021
vehiclesafety c7997324aa61413b9073f7c8be89d259

Bezpečnostní technologie vozidel nemusí být tou nejzajímavější věcí na světě, ale patří k těm nejdůležitějším. Když uslyšíte tu starou zprávu o tom, že auta jsou nebezpečnější než letadla, může být lákavé prostě to odepsat jako nadsázku. Faktem však je, že za tvrzením je ve skutečnosti tvrdá věda. Realita je taková, že lidé každý den umírají při autonehodách a mnohokrát je zraněno, ale jak technologie pokročila, věci se ve skutečnosti zlepšují. Podle statistik NHTSA bylo ve Spojených státech v roce 1972 26,9 smrtelných úrazů na 100 000 mil, ale tento počet klesl na 12,4 na 100 000 mil najetých do roku 2017. Některé z těchto snížení lze přičíst zásahům v prosazování řízení pod vlivem alkoholu a sedadel. zákony o řemenech, ale jejich velkou část lze přičíst také zásadnímu pokroku v automobilové technologii a stálému přijímání těchto technologií v celém odvětví. Při pohledu na graf úmrtí v automobilovém průmyslu v průběhu let můžete jasně vidět prudký pokles spojený s případy legislativy, která si vynutila široké přijetí různých bezpečnostních technologií vozidel. S ohledem na to je zde sedm nejdůležitějších pokroků v automobilové technologii, které vám mohou jednoho dne jen zachránit život:

Bezpečnostní pásy

Bezpečnostní pásy nemusí být zábava, ale pokroky, jako jsou břišní pásy, zachránily obrovské množství životů.

Originální technologie: břišní pásy

Záloha: ramenní pásy, airbagy bezpečnostních pásů atd

Proč je to tak důležité: Bezpečnostní pásy jsou nudné a do značné míry univerzální, takže se může zdát, že na tento seznam nepatří. Pokud jste se narodili v 80. letech nebo později, je dokonce velká šance, že jste nikdy nejeli v autě, které nebylo vybaveno těmito nejdůležitějšími bezpečnostními prvky. Bývaly doby, kdy bezpečnostní pásy nebyly standardní, ai když vládní předpisy vynutily celoplošné přijetí této funkce, byly první břišní pásy jen bledým odrazem pokročilých bezpečnostních omezení, která si dnes užíváme. Podle CDC zachrání bezpečnostní pásy více než 15 000 životů ročně a od roku 1977 tato bezpečnostní technologie zachránila více než 260 000 životů. Takže i když „cvaknutí nebo lístek“ může být hnací silou některých lidí, kteří se s nechutí rozhodnou připoutat, nošení bezpečnostního pásu může být jen jediným nejdůležitějším krokem, který můžete udělat, abyste se nestali statistikou v grafu úmrtí NHTSA.

Inteligentní airbagy

nafouknutý airbag bezpečnostního pásu

V dnešní době dávají airbagy všude.

Originální technologie: základní airbagy

Záloha: inteligentní airbagy

Proč je to tak důležité: Technologie airbagů v průběhu let trpěla špatným tiskem. To, že airbagy zachraňují životy, je nepopiratelné, ale v některých situacích jsou také nebezpečné a sezení dítěte na předním sedadle staršího vozidla vybaveného airbagy může mít ve skutečnosti fatální následky. I když jsou airbagy za určitých okolností stále nebezpečné, díky pokrokům v technologii airbagů se ve skutečnosti staly mnohem bezpečnějšími, s menší pravděpodobností zranění a ještě lépe při záchraně životů. Jedním z nejdůležitějších pokroků je inteligentní airbag, který pomocí řady senzorů určuje, kdy není bezpečné jej nasadit. Pokud například inteligentní airbag zjistí, že cestující nedosahuje stanoveného hmotnostního limitu, obvykle se nerozpozná, aby nedošlo k vážnému zranění nebo smrti. Další pokroky, jako jsou boční opona a airbagy při převrácení, vám mohou zachránit život při nehodě při převrácení tím, že zabrání násilnému vystřelení z vozidla.

Adaptivní světlomety

protijedoucí světla v temném nočním rohu

Tradiční světlomety neosvětlují silnici před vozidlem při projíždění zatáček.

Originální technologie: stacionární světlomety

Záloha: adaptivní světlomety

Proč je to tak důležité: Některé pokroky v automobilové technologii se setkaly se smíšenými výsledky a nejasnými údaji a porota se zabývá adaptivními světlomety. Existují silné náznaky, že tato technologie vám může zachránit život za správných okolností, ale není dostatečně silná, aby vynutila široké přijetí. Zatímco adaptivní světlomety nejsou zvlášť užitečné během dne, výzkum ukázal, že jsou obzvláště užitečné, když se ocitnete na silnici během soumraku. Podle jedné studie došlo u vozidel vybavených adaptivními světlomety k asi o 10 procent méně nehod.

Adaptivní tempomat

rozmazaná fotografie automobilů zobrazujících vysokou rychlost jízdy

Adaptivní tempomat může pomoci zabránit nehodě ve vysoké rychlosti, pokud dojde k odříznutí nebo kontrole brzdy.

Originální technologie: manuální tempomat

Záloha: adaptivní tempomat

Proč je to tak důležité: Drtivé vnímání adaptivního tempomatu je, že to není nic jiného než pohodlí stvoření, nebo jen jedna další výmluva, abyste byli na silnici líní. A je na tom něco pravdy, protože používání tempomatu vyžaduje spoustu dohadů. Adaptivní tempomat je však také neocenitelnou bezpečnostní technologií, která pomáhá předcházet vysokorychlostním kolizím. Například pokud vás auto náhle přerušilo, adaptivní tempomat dokáže detekovat překážku a zpomalit nebo v některých případech dokonce zastavit vaše auto. To nás samozřejmě vede k další potenciálně život zachraňující technologii.

Předcházení kolizím a automatické brzdy

slon přes silnici před autem

Takže možná zadní konec slona není něco, čeho se velmi obáváte, ale lépe bezpečný než líto. Díky automatickým brzdám !.

Originální technologie: na základě protiblokovacích brzd a dalších systémů

Záloha: systémy pro předcházení kolizím a automatické brzdy

Proč je to tak důležité: Někdy jsou lidské reakční doby dostatečné, aby se zabránilo nehodám, a někdy nejsou. Pokud tomu tak není, jsou zde systémy pro předcházení kolizím, aby zachytily vůli. Tyto systémy jsou často rozšířením stejných základních technologií za adaptivním tempomatem v tom smyslu, že k detekci potenciálních rizik před vozidlem se používá nějaký typ snímače směřujícího dopředu. Kromě toho, že hledají vozidla, která náhle zpomalila nebo se rozřezala vpředu, hledají také trosky, velká zvířata a cokoli jiného, ​​na co nechcete narazit. V případě bezprostřední nehody může základní systém pro předcházení kolizím upozornit řidiče na výstrahu, zatímco systém, který je vybaven určitým typem automatického brzdového systému, může brzdy přeplnit nebo dokonce zabrzdit. Automatické brzdové systémy jsou také užitečné při zastavení výskytu uprchlých automobilů v důsledku chyby obsluhy nebo mechanických poruch. Například pokud se z jakéhokoli důvodu zablokuje plynový pedál, může být automatický brzdový systém schopen jak sešlápnutí brzd, tak sešlápnutí plynu, aby zabránil tomu, aby se vozidlo vymykalo kontrole.

Systémy varování před vybočením z jízdního pruhu

auto sjelo ze silnice do příkopu

Nesnažím se říci, že skončíte v příkopu, pokud ve svém autě nemáte systém udržování v jízdním pruhu, ale můžete skončit v příkopu, pokud nemáte systém udržování v jízdním pruhu v autě.

Originální technologie: některé podobnosti s adaptivním tempomatem

Záloha: výstražné systémy opuštění pruhu

Proč je to tak důležité: Přestože někteří řidiči považují varovné systémy za vybočení z jízdního pruhu jako obtěžování, jedná se o technologii, která je naprosto schopná zachránit životy. Jedním z nejnebezpečnějších typů nehod, které můžete zažít, je převrácení a klopené převrácení se často vyskytuje jako přirozená součást nehod při jízdě v terénu, kde vozidlo odbočuje ze silnice. Pokud systém pro vybočení z jízdního pruhu zjistí, že se vozidlo odklonilo ze svého jízdního pruhu, ať už v provozu nebo mimo silnici, může vydat výstražný signál nebo provést nápravné opatření. Potenciálně otravné, ale také potenciálně život zachraňující. Některé studie ukázaly, že systémy udržování v jízdním pruhu způsobují více nehod, než jim předcházejí, obvykle kvůli méně než ideálním interakcím mezi těmito systémy a řidiči. Jak tato technologie dospívá a řidiči se s touto myšlenkou stávají pohodlnější, je pravděpodobné, že se tento trend obrátí.

Elektronická kontrola stability

Smějící se žena vzhůru nohama na kabriolet autosedačce

Překlopení vašeho vozu není v této zábavě v reálném životě zdaleka takové. Ve skutečnosti to není vůbec zábava. Je to nesmírně hrozné.

Originální technologie: postaveno na protiblokovacích brzdách a technologiích kontroly trakce

Záloha: elektronická kontrola stability

Proč je to tak důležité: Elektronická kontrola stability (ESC) je možná nejdůležitější, život zachraňující technologií za bezpečnostními pásy. Jediným důvodem, proč jsou protiblokovací brzdy standardem u všech nových automobilů, je ve skutečnosti to, že u nových automobilů je vyžadováno ESC. Ve skutečnosti, pokud hledáte koupit bezpečnější ojetý vůz, je doporučením číslo jedna z IIHS, pokud jde o bezpečnostní technologii, hledat ten s elektronickou kontrolou stability. Elektronická kontrola stability by samozřejmě nebyla ničím bez souvisejících technologií protiblokovacích brzd a systémů kontroly trakce, které jsou neoddělitelně spjaty s ESC.