Skip to content

Třídy automobilových zesilovačů od A do D

6 de Srpen de 2021
GettyImages 576912338 592737405f9b585950bf87d2

Ze všech tříd zesilovačů se v automobilových audio systémech běžně používají pouze čtyři a jedna z nich je kombinovaného typu. Tyto čtyři třídy zesilovačů jsou A, B, AB a D. Zde je rychlý úvod do těchto tříd zesilovačů.

Typy a třídy

Na základní úrovni existují pouze dva typy výkonových zesilovačů: analogové a spínací. Tyto základní typy jsou dále rozděleny do více než tuctu tříd se písmeny. Některé z nich, například T a Z, jsou chráněnými průmyslovými vzory a jiné, například A a B, vyrábí řada výrobců. Všechny výkonové zesilovače vykonávají v podstatě stejnou funkci a fungují podle stejných základních principů, ale třídy nejsou vytvořeny rovnocenné.

Srovnávací tabulka tříd zesilovačů

Klady Nevýhody
Třída A. Čistý výstup, vysoká věrnost, nízké zkreslení. Velký; vytváří hodně tepla.
Třída B Účinný, má menší velikost, vytváří méně tepla. Nižší věrnost zvuku a potenciální zkreslení signálu.
Třída A/B Účinnější než třída A; menší zkreslení než třída B. Méně efektivní než třída B a větší zkreslení než třída A.
Třída D. Extrémně efektivní. Zkreslení při vysokých frekvencích.

Zesilovače do auta třídy A.

Podle definice jsou zesilovače třídy A vždy zapnuté. Používají vnitřní obvody navržené tak, aby proud vždy procházel výstupními tranzistory. Tento základní design přichází s výhodami a nevýhodami, díky nimž jsou zesilovače třídy A vhodné pro některé aplikace a pro jiné špatně. Největší problém, pokud jde o zesilovače třídy A v aplikacích autorádia, je velikost.

Zesilovače do auta třídy B.

Na rozdíl od zesilovačů třídy A jsou výkonové zesilovače třídy B spínány. To znamená, že používají interní obvody, které jim umožňují efektivně vypnout jejich výstupní tranzistory, když není k zesílení žádný zvukový signál. To má za následek zlepšenou účinnost, což činí zesilovače třídy B dobře použitelnými pro audio aplikace v automobilech, ale přichází také se sníženou věrností zvuku.

Automobilové zesilovače třídy AB

Tyto zesilovače jsou hybridem tradičních tříd zesilovačů A a B. Ačkoli jejich tranzistory vždy protéká proud, používají obvody schopné snížit množství proudu, když není přítomen žádný signál. To má za následek větší účinnost než čisté zesilovače třídy A bez takového zkreslení jako zesilovače třídy B. Kvůli těmto výhodám jsou výkonové zesilovače třídy AB nejčastěji používanými širokopásmovými zesilovači v automobilových audio systémech.

Zesilovače do auta třídy D.

Zesilovače třídy A, B a AB jsou příklady tříd analogových zesilovačů, což z třídy D činí jedinou třídu spínaných zesilovačů běžně používanou v automobilových audio systémech. Na rozdíl od tříd A, B a AB zesilovače třídy D fungují tak, že velmi rychle zapínají a vypínají proud do svých tranzistorů. Tím se vytvoří přepnutý nebo pulzní výstupní signál, který je namapován na analogový vstupní signál. Přestože jsou automobilové zesilovače třídy D extrémně účinné, způsob přepínání/pulzování má za následek určité zkreslení vyšších frekvencí. To je často odstraněno nízkoprůchodovým filtrem, protože nižší frekvence netrpí stejným zkreslením. Mnoho zesilovačů mono subwooferů je třídy D, ale díky výhodám velikosti a výkonu jsou jednou z populárnějších tříd zesilovačů i pro reproduktory s plným rozsahem.

Za A, B a D

Většina automobilových zesilovačů zvuku je A/B nebo D, ale jsou k dispozici také varianty těchto dvou hlavních typů. Tyto další třídy zesilovačů obvykle vybírají a vybírají charakteristiky z hlavních typů zesilovačů ve snaze zvýšit výkon, aniž by na oplátku příliš obětovaly. Stejným způsobem, například že zesilovače AB kombinují konstrukci A a B, jsou zesilovače třídy BD navrženy tak, aby nabízely menší zkreslení při vysokých frekvencích než zesilovače třídy D s vyšší účinností, kterou očekáváte od třídy B.

Jakou třídu zesilovače byste si měli vybrat?

Se zavedením bD, GH a dalších typů zesilovačů se může zdát výběr správné třídy komplikovanější, než kdy předtím. Pokud chcete dobrý zvuk, aniž byste se dostali příliš hluboko, základním pravidlem je, že A/B zesilovače jsou nejlepší pro plný rozsah a většinu komponentních reproduktorů, zatímco zesilovače třídy D jsou lepší pro řízení subwooferů. Pokud chcete, můžete si to ještě zkomplikovat, ale dodržování tohoto základního plánu vás uvede na správnou cestu. Více od Lifewire

 • Výběr správného zesilovače pro vaše osobní nebo nákladní auto

 • Toyota Prius je plně vybavena autorádiem

  Jak postavit a nainstalovat systém autorádia

 • 2 auta zaparkovaná vedle sebe s otevřenými předními dveřmi ukazují všechny reproduktory

  Proč byste měli vyměnit reproduktory do auta

 • získejte v autě více basů

  Jak získat více basů v autě

 • Marantz MM8077 7kanálový výkonový zesilovač

  Co je to výkonový zesilovač a jak se používá?

 • Autorádio zabírající celý kufr

  Základy audio systému do auta: Hlavové jednotky, zesilovače a reproduktory

 • potřebujete zesilovač do auta?

  Základy zesilovače do auta: Kanály, výkon a čistota

 • Reproduktor produkující zvukové vlny a noty - ilustrace

  Potřebujete crossovery pro audio do auta?

 • poslech digitální hudby prostřednictvím automobilového DAC

  Car Audio DAC: od analogového k digitálnímu a zpět

 • Motocykl s reproduktory na řídítkách

  8 nejlepších motocyklových reproduktorů

 • LED ze zesilovače

  Co je režim ochrany zesilovače?

 • Nůžky stříhání červenou stuhou na bílém pozadí

  Co je ořez zvuku v reproduktorech?

 • Osoba, která bezdrátově poslouchá kabelové reproduktory

  Jak udělat kabelové reproduktory bezdrátovými

 • Vychází reproduktor s notami

  Komponentní nebo koaxiální: Budování lepšího autorádia

 • 1623048484 577 Co je to 15 DIN autoradio

  3 nejlepší systémy autorádií do roku 2021

 • Osobní prst dojemný hudební systém v autě

  Identifikujte a opravte problémy s vaším stereofonním reproduktorem do auta

Lifewire

Následuj nás

 • Facebook

 • O nás
 • Inzerovat
 • Zásady ochrany osobních údajů
 • Zásady používání souborů cookie
 • Kariéra
 • Redakční pokyny
 • Kontakt
 • Podmínky použití
 • Ochrana osobních údajů EU
 • Kalifornie Zásady ochrany osobních údajů
 • DŮVĚRYHODNÉ

Vaše práva na ochranu osobních údajů

Společnost Lifewire a naši partneři třetích stran používají soubory cookie a zpracovávají osobní údaje, jako jsou jedinečné identifikátory, na základě vašeho souhlasu s ukládáním a/nebo přístupem k informacím na zařízení, zobrazováním personalizovaných reklam a pro měření obsahu, přehled publika a vývoj produktů. Chcete -li změnit nebo odvolat své možnosti souhlasu pro Lifewire.com, včetně vašeho práva vznést námitku v případě použití oprávněného zájmu, klikněte níže. Svá nastavení můžete kdykoli aktualizovat pomocí odkazu „Ochrana osobních údajů EU“ v dolní části jakékoli stránky. Tyto možnosti budou globálně signalizovány našim partnerům a nebudou mít vliv na údaje o prohlížení. Seznam partnerů (prodejců)

My a naši partneři zpracováváme údaje za účelem:

Aktivně skenujte charakteristiky zařízení pro identifikaci. Použijte přesná data o geolokaci. Ukládejte a/nebo přistupujte k informacím na zařízení. Vyberte personalizovaný obsah. Vytvořte si přizpůsobený profil obsahu. Změřte výkon reklam. Vyberte základní reklamy. Vytvořte si přizpůsobený reklamní profil. Vyberte personalizované reklamy. Aplikujte průzkum trhu a generujte poznatky o publiku. Měření výkonu obsahu. Vyvíjet a zlepšovat produkty. Seznam partnerů (prodejců)