Chová se váš webový prohlížeč najednou podivně, zobrazuje ikony a panely nástrojů, které jste nikdy nenainstalovali, nebo vás přesměruje na webové stránky, které jste nikdy nechtěli navštívit? Mohli byste se stát obětí únosce prohlížeče: Malware ve vašem počítači nebo smartphonu, který tajně mění a řídí nastavení vašeho webového prohlížeče ve snaze získat od vás osobní a citlivé informace.
Co je únosce prohlížeče?
Únosce prohlížeče je software, který se sám nainstaluje do vašeho zařízení bez vašeho vědomí. Může mít formu PUP (potenciálně nežádoucího programu), který si při instalaci počítačového programu ani neuvědomíte, že stahujete, nebo se může vplížit do vašeho systému jako součást většího počítačového viru získaného prostřednictvím e-mailu připevnění nebo jiné prostředky.
Jak funguje únosce prohlížeče?
Tento malware může fungovat mnoha různými způsoby. Může to být stejně nevinné jako otravný adware, obvykle neškodný program, který nainstaluje další komponentu se softwarem, který přivádí reklamu do vašeho počítače, často prostřednictvím vyskakovacích reklam nebo instalace nepříjemného nežádoucího panelu nástrojů ve vašem prohlížeči. Může však být děsivé, když dorazí ve formě spywaru, který se pokouší sledovat vaše pohyby, zaznamenávat vaše stisky kláves a ukrást vaše osobní nebo finanční informace. Z důvodu této druhé možnosti je obzvláště důležité, abyste s jakoukoli podezřelou aktivitou prohlížeče zacházeli jako s vážnou hrozbou. Bez ohledu na typ je cílem únosce prohlížeče, aby váš webový prohlížeč prováděl akce, které jste nikdy nechtěli, včetně věcí jako:
- Tajně stahujete software, který jste nikdy neschválili.
- Zasílání vašich bankovních nebo jiných vysoce citlivých informací hackerům.
- Instalace panelů nástrojů, které vás při použití přenesou na hacknuté weby, které vás lákají k zadávání osobních údajů.
- Zpomalení vašeho počítačového systému předjížděním zdrojů a využitím úložného prostoru.
- Instalace nové domovské stránky, která je obvykle napadena virem.
- Překročení prohlížeče četnými vyskakovacími reklamami a trvalou reklamou.
Pokud máte některý z těchto problémů nebo jiné podezřelé aktivity týkající se vašeho webového prohlížeče, měli byste předpokládat, že máte v systému únosce prohlížeče.
Jak se chránit před tímto druhem útoku
Existuje několik způsobů, jak se můžete chránit před únosci prohlížečů, ale nejúčinnějším přístupem je být proaktivní a zůstat ostražití při každém použití internetu. To může znamenat podniknutí různých kroků, které vám pomohou zůstat v bezpečí.
-
Vždy používejte silný antivirový program, který dokáže řešit například širokou škálu hrozeb, a udržovat jej aktuální, protože každý den jsou vydáváni noví únosci. Pokud si nejste jisti, zda váš antivirus funguje, můžete jej snadno otestovat.
-
Ve svém antivirovém programu zapněte možnost blokování potenciálně nežádoucích programů. Vyhledejte tuto možnost v nastavení vašeho programu; to vám pomůže odhalit a zastavit stahování nežádoucího softwaru, když se pokoušíte stáhnout legitimní program.
-
Ke stahování softwaru nikdy nepoužívejte freewarové nebo sharewarové stránky. Tyto stránky jsou notoricky známé tím, že nabízejí zdánlivě legitimní programy, které často zahrnují trojské koně a další malware, včetně těch notoricky známých PUP.
-
Neklikejte na e-mailové odkazy nebo přílohy, pokud jste je neočekávali od odesílatele. Využijte e-mailové služby, které automaticky skenují přílohy, zda neobsahují viry. Například Gmail nabízí možnost automatického skenování. Pokud obdržíte odkaz nebo přílohu od někoho, koho znáte, ale e-mail jste nečekali, obraťte se nejprve na tuto osobu, abyste si byli jisti, že nebyla napadena hackery a neposílá vám virus.
-
Používejte pouze známé weby, které můžete ověřit. Únosci prohlížeče mohou infikovat váš počítač prostřednictvím podvodných webů, které byste mohli omylem zadat. Kliknutím na odkaz „špatně“ můžete vést ke stažení programu, který jste nikdy nechtěli, nebo k přístupu na torrent a další potenciálně nebezpečné stránky.
Už jsem obětí: Jak odebrat únosce prohlížeče
Pokud máte podezření, že vás již někdo unesl, proveďte následující kroky.
-
Proveďte kontrolu antivirového softwaru a ujistěte se, že váš aktuální program používá heuristické techniky a aktualizace v reálném čase. Provedení této kontroly může někdy trvat několik hodin, ale tyto programy nabízejí nejkomplexnější přístup k nalezení a odebrání únosců prohlížeče. Pokud váš antivirový program nic nenalezne a stále máte podezření, že máte problém, pokračujte krokem 2. Váš únosce může být zcela nový, a proto jej váš antivirus nechytil. Je však také možné, že váš antivirus necílí na únosce prohlížeče. V takovém případě musíte vyhledat nový antivirový program. Existuje mnoho možností antiviru pro Windows, stejně jako programy pro Mac a další zařízení Apple, a dokonce i některé docela silné antivirové programy pro zařízení Android.
-
Dále z prohlížeče odstraňte podezřelé doplňky a rozšíření. Postup pro odebrání rozšíření ze Safari a deaktivaci rozšíření v Chromu se trochu liší. A v Chromu máte také možnost použít nástroj Chrome Cleanup Tool.
-
Jednou z metod je vyčistit zařízení od adwaru a spywaru samostatně. V některých případech může dojít k trvalé infekci malwarem, která způsobí, že se virus opakovaně vrací. Chcete-li to vyřešit, můžete zkusit virus odstranit bez použití antivirové aplikace, ale k odstranění těchto typů infekcí bude ve většině případů zapotřebí antivirový i antimalwarový program. Pokud je problém v mobilním zařízení, možná budete muset vyzkoušet různé techniky k odstranění viru z Androidu nebo iOS.
-
Pokud žádný z těchto kroků problém nevyřeší, můžete se pomocí nástroje Obnovení systému vrátit k dřívějšímu bodu v počítači, než si vezmete únosce prohlížeče. Ujistěte se, že jste si vybrali časové období, kdy víte, že jste únosce ve svém počítači ještě neměli. Obnovení systému odebere vše z vašeho počítače během vámi zvoleného časového rámce. Tento přístup není určen pro slabé povahy nebo nováčky; buďte si jistí, že toto je skutečně jediná možnost, kterou můžete vyzkoušet, protože v tomto procesu můžete přijít o důležité dokumenty a soubory.
Jedno poslední slovo upozornění: Vždy udržujte svůj operační systém (OS) aktualizovaný. Může to být nepříjemné, ale aktualizace jsou navrženy tak, aby uzavíraly chyby zabezpečení ve vašem počítači, a jsou velmi důležité pro zabezpečení vašeho zařízení před útoky. Protože hackeři neustále nalézají nové mezery v programech a platformách, mohou se ve vašem systému kdykoli neočekávaně objevit chyby zabezpečení, zneužití a útoky Zero Day. V závislosti na tom, co se děje ve světě, možná budete potřebovat aktualizace pro váš operační systém i pro konkrétní program, který mohl být hacknut.