Skip to content

Upgradujte pevný disk v roce 2009 a novějších iMacech

8 de Červenec de 2021
imacrepair 56a5d4e75f9b58b7d0dea04a

Upgradování úložiště v iMacu je DIY projekt, který byl vždy obtížný, i když ne nemožný. S příchodem iMaců z konce roku 2009, jakož i všech následujících modelů iMacu, přichází nová změna, která omezuje možnosti upgradování pevného disku iMacu. Počítače iMac vždy měly pro své vnitřní součásti teplotní senzor. Operační systém sleduje teplotu hardwaru a upravuje vnitřní ventilátory tak, aby zajistily optimální proudění vzduchu, aby byla vnitřní práce iMacu chladná.

2009 a dříve

Až do konce roku 2009, model iMacs, měl pevný disk na svém krytu namontovanou teplotní sondu. Když jste upgradovali, vše, co musíte udělat, bylo znovu připojit teplotní senzor k pouzdru nové paměťové jednotky a jste připraveni vyrazit. Proces se však změnil u 21,5palcových a 27palcových iMaců z roku 2009. Teplotním senzorem je nyní kabel, který se připojuje přímo k sadě kolíků na pevném disku a snímá teplotu z interní sondy. Je to lepší systém, dokud nedojde k výměně hardwaru.

Problém s teplotními senzory

Problém je v tom, že neexistuje žádný standard, pro který kolíky pro teplotní čidlo použít. Ve skutečnosti každá značka disku, který Apple používá pro iMacy koncem roku 2009, používá jiný vlastní kabel. Pro koncového uživatele to znamená, že pokud se rozhodnete upgradovat úložiště iMacu sami, můžete jej obvykle vyměnit pouze za hardware od stejného výrobce. Pokud používáte měnič od jiného výrobce, existuje velká šance, že teplotní senzor nebude fungovat. Aby to kompenzoval, nastaví váš iMac své interní ventilátory na maximální otáčky za minutu a vytvoří tak nervy drásající zvuk. Naštěstí řešení existuje. Můžete si vybrat DIY sadu pro upgrade pevného disku v iMacu, který obsahuje univerzální teplotní senzor. Tato jednotka bude fungovat s jakoukoli značkou pevného disku nebo SSD, což vám umožní vybrat si ten, který vyhovuje vašim potřebám, aniž byste se museli starat o uprchlé fanoušky ve vašem iMacu.

Jak upgradovat disk vašeho iMacu

Proces upgradu úložného systému iMacu zahrnuje přístup k vnitřním součástem iMacu. Dostat se dovnitř zahrnuje vyjmutí displeje počítače a získání přístupu. Apple v průběhu let změnil způsob, jakým připevňuje displej k šasi iMacu, což má za následek dva různé způsoby odebrání.

2009 až 2011 iMacs

U iMaců „09–11“ obsahuje skleněný panel displeje zabudované magnety, které přilnou obrazovku k šasi. Tato jednoduchá metoda připevnění umožňuje snadno odstranit sklo pomocí dvou přísavek, které rozbijí magnetické těsnění. Po odpojení magnetů je obrazovka stále připojená k několika kabelům. Odpojte je, abyste odhalili vnitřní fungování počítače, včetně pevného disku.

2012 a novější iMacy

V roce 2012 Apple změnil design modelů iMac, aby vytvořil tenčí profil. Část této aktualizace designu změnila způsob připojení displeje iMacu k šasi. Zapomenuté magnety ve skle jsou pryč; místo toho je nyní sklo přilepeno k podvozku. Tato metoda montáže umožňuje tenčí profil a vyšší kvalitu zobrazení, protože displej a skleněný panel jsou nyní spojeny dohromady, což má za následek ostřejší displej s vyšším kontrastním poměrem. Nevýhodou je, že abyste mohli displej odstranit, musíte nyní rozbít lepené těsnění. Po dokončení upgradu iMacu musíte znovu přilepit sklo ke zbytku jednotky.

Užiteční průvodci pro výměnu disku

Než začnete uvažovat o výměně disku na iMacu 2009 nebo novějším, přečtěte si průvodce teardown na iFixit pro váš konkrétní model iMacu a také instalační videa na Other World Computing (OWC) a podívejte se na podrobné průvodce nahrazením vašeho iMacu pevný disk.

Výměna SSD

Váš pevný disk není jediným domácím projektem, který můžete ve svém iMacu provádět. Pevný disk můžete vyměnit za 2,5palcový disk SSD (vyžaduje se 3,5palcový až 2,5palcový adaptér). V modelech 2012 a novějších můžete také vyměnit paměťový modul PCIe flash, což však vyžaduje téměř úplnou demontáž všech interních komponent, včetně odpojení zdroje napájení, pevného disku, logické desky a reproduktorů. V době, kdy jste dokončili upgrade úložiště flash PCIe, byste svůj iMac přestavěli téměř od základů. Jak si dokážete představit, tato poslední aktualizace není pro začátečníky, ale pro ty, kteří mají rádi extrémní Mac DIY, to může být projekt pro vás. Než se rozhodnete řešit tento projekt, nezapomeňte si přečíst výše uvedené příručky iFixit a OWC.