Skip to content

USB-C: Vše, co potřebujete vědět

6 de Červenec de 2021
usb c cable amazonbasics 59a18c06519de20010eaffba

Konektory USB typu C, často nazývané USB-C, jsou malé a tenké a mají asymetrický a oválný vzhled. Liší se od předchozích typů USB (Universal Serial Bus) více než pouhým vzhledem. Jeden hlavní rozdíl mezi konektorem kabelu USB-C ve srovnání s USB typu A a USB typu B je ten, že je zcela reverzibilní. To znamená, že nemusí být zapojen „pravou stranou nahoru“. USB-C podporuje USB 3.2 a 3.1, ale je také zpětně kompatibilní s USB 3.0 i USB 2.0. Podrobnosti najdete v tabulce fyzické kompatibility USB. Kabel USB-C 24kolíkový je schopen přenášet video, napájení (až 100 W) a data (až 10 Gb / s), což znamená, že jej lze použít nejen pro připojení monitorů, ale také pro nabíjení vysoce výkonných zařízení a přenos dat z jednoho zařízení do druhého, například z telefonu do počítače nebo z jednoho telefonu do druhého. Standardní kabel USB-C má na obou koncích konektor USB typu C. U zařízení, která vyžadují kabely USB typu C, jsou však k dispozici převaděče USB-C na USB-A, které lze použít k nabíjení zařízení USB-C nebo k přenosu dat z nich do počítače přes standardní port USB typu A. Kabely a adaptéry používané pro USB typu C jsou obvykle bílé, ale to není požadavek. Mohou mít jakoukoli barvu – modrou, černou, červenou atd.

Kabel USB typu C.

Používá USB typu C.

Vzhledem k tomu, že USB typu C je relativně nový a není zdaleka tak běžný jako USB typu A a B, je malá šance, že většina vašich zařízení již vyžaduje kabel USB-C. Stejně jako u předchozích implementací USB však bude USB-C jednoho dne k dispozici na všech stejných zařízeních, která aktuálně používáme pomocí USB, jako jsou flash disky, notebooky, stolní počítače, tablety, telefony, monitory, napájecí banky a externí pevné disky pohony. Apple MacBook je jedním z příkladů počítače, který podporuje USB-C pro nabíjení, datové přenosy a video výstup. Některé verze Chromebooků mají také připojení USB-C. USB-C se také používá u některých sluchátek místo standardního konektoru, jako jsou tato sluchátka ZINSOKO. Vzhledem k tomu, že porty USB-C nejsou tak běžné jako USB Type-A, některá zařízení, jako je tento flash disk od společnosti SanDisk, mají oba konektory, takže je lze použít na obou typech portů USB.

Kompatibilita USB typu C.

Kabely USB typu C jsou mnohem menší než USB-A a USB-B, takže se do těchto typů portů nezapojí. K dispozici je však spousta adaptérů, které vám umožní dělat nejrůznější věci a přitom si ponechat zařízení USB-C, například jej zapojit do staršího portu USB-A pomocí kabelu USB-C / USB-A, který má novější USB -C konektor na jednom konci a starší konektor USB-A na druhém konci. Pokud používáte starší zařízení, které má pouze zástrčky USB-A, ale váš počítač má pouze připojení USB-C, můžete tento port USB 3.1 s tímto zařízením stále využívat pomocí adaptéru, který má odpovídající připojení na obou koncích ( USB typu A na jednom konci pro zařízení a USB typu C na druhém pro připojení k počítači).

Kde koupit USB konektor a co stojí

Každý velký prodejce elektroniky, například Best Buy, prodává kabely USB. Velkoobjemoví prodejci obecně, jako Walmart, je také prodávají a dokonce i obchody s kancelářskými potřebami mají obvykle malé sbírky. Internetové obchody je často nosí za zlevněné ceny. USB kabely mají tendenci stát se mezi 10 a 15 dolary.