Skip to content

USB4: Vše, co potřebujete vědět

4 de Červenec de 2021
USB4 51d71f2e12db4336a28507eb603fa30f

USB je všude v technologickém světě. Všechna moderní zařízení mají USB port a většina nových je vybavena kompatibilním kabelem pro nabíjení a přenos dat. USB4 se v těchto podmínkách nijak neliší a ve skutečnosti dokonce používá stejný kabel USB-C, který vyžadují některá stávající zařízení USB.

Co je USB4?

Vzhledem k tomu, že USB4 je založen na standardu Thunderbolt 3, je dvakrát rychlejší než předchozí verze USB a zahrnuje šířku pásma videa DisplayPort 2.0. Zařízení a kabely USB4 se nebudou od vašeho typického zařízení USB 3 lišit, ale v zákulisí je několik vylepšení, která jej katapultují oproti předchozím verzím, na kterých vám bude obzvlášť záležet, pokud jste vášnivým hráčem. Můžete očekávat, že se zařízení objeví na pultech v roce 2021.

Časová osa USB

Pokud potřebujete aktualizaci, zde je rychlý pohled na datum vydání a limity šířky pásma několika posledních verzí USB:

  • USB4: 2019; 40 Gb / s
  • USB 3.2: 2017; 20 Gb / s
  • USB 3.1: 2013; 10 Gb / s
  • USB 3.0: 2008; 5 Gb / s

Toto schéma pojmenování USB 3.x je zastaralé, ale pro stručnost zde zůstává. Teď jdou novými jmény.

USB4 je více než rychlost

USB4 má ve skutečnosti dvě rychlostní hodnocení: 20 Gbps pro USB4 Gen 2×2 a 40 Gbps pro Gen 3×2. První je požadavek pro všechny kompatibilní hostitele, zařízení a rozbočovače, zatímco druhý je povinný pouze pro rozbočovače USB4. To je rychlé, o tom není pochyb. USB4 však nabízí více než jen další rychlost:

Flexibilní šířka pásma

Pokud používáte více než jedno zařízení najednou, USB4 dokáže pochopit, jakou šířku pásma zařízení potřebují, a každé z nich zásobit správným množstvím. Například pokud používáte monitor a přenášíte data přes externí pevný disk, oba budou fungovat dostatečně dobře samy, aniž by z druhého zařízení vysávaly příliš velkou šířku pásma. Podobnou funkcí, možnou díky podpoře DisplayPort 2.0, je schopnost USB4 přepnout do režimu jednoho směru. Klepnutím do čtyř pruhů kabelu najednou přes DisplayPort Alt režim umožňuje používat celých 80 Gb / s pro některé opravdu působivé výkony v oblasti šířky pásma, jako například pro plynulé zobrazení na 8K monitoru.

Výkonné nabíjení

Všechna zařízení USB4 budou podporovat USB Power Delivery (USB PD), což znamená, že je lze použít k nabíjení dalších zařízení. Například váš notebook lze použít k nabíjení telefonu přes USB4 stejně jako u starších standardů. Nebo můžete k napájení notebooku použít monitor zapojený do zdi. Stejně jako je tato nová verze USB rychlejší, pokud jde o datové přenosy, je také schopna dodat vašim zařízením více energie. Přes port USB4 lze dodávat až 100 wattů, takže pokud vaše zařízení podporuje rychlé nabíjení, můžete očekávat ještě rychlejší zapnutí. A podobně, jak jsou datové přenosy flexibilní v závislosti na používaných zařízeních, je to také síla. Něco jako notebook, který vyžaduje více energie, může využívat to, co potřebuje, zatímco zařízení s nižší spotřebou, jako je flash disk nebo sluchátka, může používat méně.

USB4 a Thunderbolt

Může být těžké pochopit, jak se tyto dvě technologie liší. Je těžké to všechno sledovat, když vidíte, že USB4 je založen na Thunderbolt 3 a že jsou do jisté míry zaměnitelné, ale pak vám bylo také řečeno, že nejsou technicky stejné, protože existuje i Thunderbolt 4. Před lety, Thunderbolt použil připojení Mini DisplayPort, ale když vyšla v3, Intel přešel na USB-C. Také s tímto vydáním společnost Intel umožnila bezplatné používání Thunderboltu bez placení licenčních poplatků, takže je méně důležité, aby jej výrobci hardwaru podporovali. Po Thunderbolt 3 oznámil USB-IF USB4 a řekl, že bude založen na specifikaci Thunderbolt 3, což znamená, že přijme některé z jeho funkcí. To nás vede k tomu, co je dnes, kde máme vše, o čem jsme mluvili výše: vyšší rychlosti, zpětná kompatibilita a větší výkon. Cílem je umožnit více zařízením spolupracovat v jednotném systému. Doufejme, že jednoho dne budete moci koupit zařízení, která navzájem lépe fungují, aniž byste potřebovali tolik adaptérů a kabelů pro konkrétní zařízení. Thunderbolt 4, což je nejnovější verze, je však trochu jiný. Jeho minimální podpora úložiště PCIe je 32 Gb / s místo 16 Gb / s ve verzi 3 a umožňuje kabelům o délce 2 metry pracovat s plnou kapacitou 40 Gb / s. Na webových stránkách společnosti Intel můžete vidět některé další rozdíly mezi verzemi 3 a 4 a USB4. K čemu to vše patří, je vyšší kompatibilita pro tyto typy zařízení a lepší výkon USB.

A co USB4 kompatibilita?

Podle specifikace USB4 je kompatibilní s hostiteli a zařízeními USB 3.2 a Thunderbolt 3. Tato zařízení již používají USB-C, takže kabeláž zde není problém. Podpora Thunderbolt 3 však není Požadované, takže ne všechny porty USB4 budou nutně akceptovat všechna zařízení Thunderbolt. USB4 je také kompatibilní s USB 2.0, ale protože USB Type-A se fyzicky liší od USB Type-C, je pro fyzické připojení nutný adaptér. A stejně jako každé zpětně kompatibilní zařízení je rychlost omezena na nejpomalejší ze dvou, což by v tomto případě bylo 480 Mb / s nastavených pomocí USB 2.0. USB-C popisuje pouze fyzické připojení, takže ne všechny kabely a porty USB-C podporují rychlost 40 Gb / s. Budete potřebovat kabel, který to specifikuje, a budete si muset pečlivě prohlédnout zakoupená zařízení, abyste se ujistili, že podporují požadované sazby. K dosažení těchto maximálních rychlostí (nebo alespoň někde poblíž nich) bude nezbytný kabel s certifikací 40 Gbps, zatímco váš standardní kabel USB-C bude vhodný pro rychlosti USB 3.2 (20 Gbps). Vzhledem k tomu, že porty USB-C a Thunderbolt 3 vypadají stejně, nebude okamžitě jasné, zda port, který používáte, bude fungovat s vaším zařízením Thunderbolt, protože by to mohl být ve skutečnosti port USB 3.2. USB-IF doporučuje (ale nevyžaduje), aby byly produkty označeny jasným údajem o rychlostech dat, které podporují, jako je USB4 20 Gb / s nebo USB4 40 Gb / s. Navrhují také, že produkty, které splňují tyto úrovně výkonu, používají speciální logo, ale tyto pokyny ještě nejsou dokončeny. Jedním z nich je, že datové přenosy a spotřeba energie se u produktů Thunderbolt a USB liší, takže přesné vědění o tom, jaké jsou porty vašeho zařízení a jaký typ kabelu máte, vám pomůže zjistit, zda se vaše zařízení mohou navzájem propojit a tak, jak chcete.