V počítačových sítích je hardwarový klíč malé zařízení určené k připojení k počítači a povolení pro konkrétní typy síťových připojení. Například Google Chromecast je hardwarový klíč.
Adaptéry pro kabelové sítě
Primitivní síťový klíč podporuje kabelové sítě a je vybaven krátkým kabelem s konektory na obou koncích. Kabely hardwarového klíče obvykle nejsou delší než asi šest palců. Kabelové klíče se poprvé staly oblíbenými u běžných spotřebitelů před mnoha lety jako způsob připojení adaptérů „kreditních karet“ PCMCIA v přenosných počítačích k místní síti. Jeden konec adaptéru zapadá do tenkého konektoru PCMCIA, zatímco druhý konec má buď:
- Konektor RJ-45 pro připojení ethernetového kabelu.
- Konektor RJ-11 pro připojení k vytáčenému internetu přes telefonní linku.
Většina moderních hardwarových klíčů se připojuje k počítačům přes USB porty. Například adaptéry USB na Ethernet umožňují připojení počítače bez ethernetových portů k síti Ethernet.
Adaptéry pro bezdrátové sítě
Ačkoli bezdrátové sítě nevyžadují kabely, jsou externí zařízení, která umožňují počítači bezdrátová připojení, stále klasifikována jako hardwarové klíče. Těmito zařízeními jsou obvykle USB flash disky, které by neměly být zaměňovány s USB flash disky používanými pro ukládání dat. Například,
- Klíč USB Wi-Fi umožňuje počítačům připojit se k lokálním sítím Wi-Fi.
- Modemový klíč USB umožňuje přístup k mobilnímu internetu tím, že umožňuje připojení k internetu prostřednictvím bezdrátových sítí 3G nebo 4G.
- Bezdrátový adaptér Microsoft Xbox pro Windows se připojuje k počítači a umožňuje mu komunikovat s bezdrátovými ovladači Xbox za účelem hraní počítačových her.
Jak fungují síťové klíče
Klíč obsahuje standardní fyzické obvody pro podporu jakéhokoli typu sítě, který umožňuje. Například USB modemové klíče obsahují uvnitř rádia 3G / 4G. Připojením hardwarového klíče k počítači se automaticky spustí operační systém počítače, který jej bude používat. Na počítačích se systémem Windows se například načítá a podporuje vestavěný software ovladače zařízení kompatibilní s typem hardwarového klíče – ovladače USB, v případě USB hardwarových klíčů. Uživatelé mohou pomocí těchto ovladačů konfigurovat libovolná nastavení, která hardwarový klíč podporuje v uživatelském rozhraní systému Windows. Internetové hardwarové klíče fungují s televizory od různých výrobců, mimo jiné od společností LG, Samsung, Panasonic, Sony a Vizio.
Problémy s používáním síťových klíčů
- Jen proto, že zařízení má port USB nebo jiný typ připojení, který se hodí pro hardwarový klíč, neznamená to, že jej může počítač skutečně používat. Operační systém počítače musí být schopen rozpoznat hardwarový klíč a vlastnit správný software pro jeho použití.
- Hardware hardwaru vyčnívá ze strany, zezadu nebo zepředu počítače. Hardwarové klíče se mohou snadno poškodit při přesunu počítače z jednoho místa na druhé.
- Stejně jako jiné druhy síťových rozhraní se i počítačům někdy nepodaří připojit k vnější síti prostřednictvím jejich hardwarového klíče. Odpojení a opětovné připojení hardwarového klíče má za následek resetování síťového připojení. Některé hardwarové klíče obsahují vestavěné diody LED, které pomáhají uživateli ověřit, zda jsou funkční.
- Nákup hardwarových klíčů může být nákladný, zejména pokud uživatel hledá ten, který podporuje nejnovější standardy bezdrátové sítě.