Skip to content

Úvod do mobilní Wi-Fi pro automobily

11 de Srpen de 2021
GettyImages 497757092 571d792b5f9b58857d4330c7

Mobilní Wi-Fi systémy v automobilech se skládají z místní sítě Wi-Fi a (obvykle) bezdrátového připojení k internetu. Automobilová síť Wi-Fi podporuje mobilní osobní zařízení, jako jsou telefony a přenosné počítače. Pamatujte, že automobilová Wi-Fi je oddělená od vnitřní sítě, kterou automobily používají k ovládání elektronických systémů, jako je brzdění a osvětlení.

Proč lidé chtějí auto Wi-Fi

Automobilové Wi-Fi systémy replikují mnoho stejných funkcí domácí bezdrátové sítě. Jsou užitečné z několika důvodů:

  • Mnoho přenosných počítačů, tabletů a přenosných přehrávačů médií postrádá hardware potřebný pro přímé připojení k mobilním sítím. Tato zařízení obvykle potřebují k připojení k internetu Wi-Fi. Spolujezdci, kteří potřebují při jízdě pracovat, mohou těžit zejména z toho, že mají přístup k Wi-Fi.
  • Připojení telefonů k síti Wi-Fi umožňuje, aby jejich datový provoz procházel jeho internetovým odkazem místo používání mobilní mobilní sítě a datového plánu telefonu. Úspora šířky pásma v datovém plánu telefonu může ušetřit peníze.
  • Pokud pravidelně (nebo dokonce mimochodem) jezdíte do oblastí bez mobilních služeb nebo pokrytí, mobilní síť vám umožní stále přístup k internetu, kde najdete pokyny k jízdě nebo silniční asistenci.

Integrované vs. přenosné Wi-Fi systémy

Mobilní router slouží jako středobod automobilového Wi-Fi systému. Mobilní širokopásmové směrovače poskytují klientům Wi-Fi přístup a mobilní připojení k internetu prostřednictvím mobilního modemu. Integrované systémy Wi-Fi používají směrovače, které trvale připojíte k vozidlu. Některé automobilky instalují směrovače do svých nových automobilů v továrně, ale mnoho nových vozidel je stále nemá vestavěné. Majitelé těchto vozidel, plus mnoho používaných starších vozidel, si mohou nastavit mobilní Wi-Fi systémy s hardwarem na trhu s náhradními díly. Systémy náhradních dílů se nacházejí na pevných místech, například pod sedadlem, v kufru nebo uvnitř přední palubní desky. Profesionální instalatéři integrované automobilové Wi-Fi nabízejí svým zákazníkům záruky za případ nesprávné montáže nebo zapojení. Osoba si také může nainstalovat vlastní routery do auta; proces se příliš neliší od instalace autorádií. Lidé mohou dávat přednost použití přenosných routerů pro nastavení Wi-Fi v automobilu místo integrovaného. Přenosné směrovače – které můžete také znát jako cestovní směrovače – fungují stejně jako integrované směrovače. Můžete je ale také snadno vyjmout z vozidla. Přenosné směrovače mají smysl, zejména pokud chcete sdílet jednotku mezi více vozidly nebo pro uživatele, kteří pravidelně cestují a potřebují přenosný router na místech, kde se zdržují na cestách.

Používání systému Wi-Fi v automobilu

Když je hardware integrovaného automobilového Wi-Fi systému nainstalován a zapnut, umožňuje ostatním klientům připojit se k jeho síti. Základní sdílení souborů mezi zařízeními můžete provádět stejně jako jiné druhy sítí Wi-Fi. Přístup k internetu z automobilového systému Wi-Fi vyžaduje získání předplatného od poskytovatele pro tento typ routeru. V USA například Autonet vyrábí řadu automobilových routerů značky CarFi a související balíčky předplatného pro internet. Používání smartphonu jako mobilního systému Wi-Fi automobilu vyžaduje, aby telefon fungoval jako přenosný hotspot. Většina poskytovatelů vyžaduje další předplatné (a poplatek) za používání telefonu pro tethering a někteří tuto možnost vůbec nepodporují. (Bližší informace vám poskytne poskytovatel telefonu.)

Co je OnStar?

OnStar se stal populární v devadesátých letech jako systém nouzové služby pro vozidla vyráběná společností General Motors. Pomocí integrovaného globálního určování polohy a bezdrátového připojení systémy OnStar běžně poskytovaly pomoc na silnici a sledovaly odcizená vozidla. Služba OnStar se postupem času rozšířila a nabízí další komunikační a zábavní služby včetně možnosti mobilního Wi-Fi přístupu k internetu. Novější generace technologie OnStar obsahují 4G LTE pro podporu mobilní Wi-Fi v některých nových vozidlech (služba není k dispozici u starších systémů OnStar). Jejich mobilní Wi-Fi vyžaduje samostatné předplatné s denními, měsíčními a ročními možnostmi.

Co je to Uconnect Web?

Služba Uconnect od Chrysleru umožňuje bezdrátový přístup ke zvukovému systému automobilu přes Bluetooth. Podobně jako OnStar se Uconnect v průběhu let rozšířil o další služby. Služba předplatného Uconnect Web umožňuje mobilní Wi-Fi pro vozidla, která ji podporují.

Bezpečnost a zabezpečení mobilních Wi-Fi systémů

Přístup k internetu v autě poskytuje cestujícím více způsobů, jak zůstat na cestách v kontaktu s přáteli a rodinami. Ačkoli mnoho lidí s mobilním Wi-Fi si také předplatilo samostatné tísňové služby prostřednictvím OnStar, Uconnect nebo jiných poskytovatelů, někteří dávají přednost používání aplikací pro zasílání zpráv a navigaci na vlastních zařízeních. Připojení Wi-Fi a internetu v autě však teoreticky přináší řidiči další rozptýlení. Zastánci mobilních Wi-Fi mohou tvrdit, že tyto služby pomáhají udržet děti obsazené, a tedy alespoň nepřímo omezují rozptýlení řidičů. Hackeři mohou zacílit útok na mobilní Wi-Fi stejně jako domácí a firemní sítě. Protože jsou normálně v pohybu, útoky na samotný signál Wi-Fi by musely pocházet z jiných blízkých vozidel. Další možnou chybou zabezpečení je veřejná IP adresa sítě, stejně jako ostatní přístupové body k internetu.